LIVE UPDATES
Editorial

Marrëveshja e tretë me Ramën po e kthen Opozitën në fasadën e autokracisë

2 Nëntor 2021, 10:55 Nga DOSJA
Marrëveshja e tretë me Ramën po e kthen Opozitën në

TIRANË– Ikja e Partisë Demokratike nga diskutimi për zgjatjen e Vettingut nuk ishte refuzim por pranimi i tij. Pasi ka dorëzuar në Kuvend 3 kërkesa për ndryshimin e Kushtetutës, për reformën Zgjedhore, reformën territoriale dhe Vettingun e politikanëve, nuk kishte arsye për ta shtyrë diskutimin për zgjatjen e mandatit të KPK-së, nëse nuk ka ndërmend ta pranojë. Partia Socialiste nuk i ka 93 vota për ndryshimin e Kushtetutës, nuk mund ta zgjasë mandatin e vetingut në drejtësi pa opozitën. Reagimi i parë i Partisë Demokratike nuk ishte refuzimi kategorik i zgjatjes së mandatit të KPK-së si organi më besnik i Edi Ramës. Lulzim Basha deklaroi se ky është momenti për të parë punën e secilin anëtar të Komisionit të pavarur të Kualifikimit dhe më pas për të shqyrtuar votën.

Domethënë, në parim dakord, por do ta shohim nen për nen, ose, në këtë rast, anëtar për anëtar. Domethënë, anëtarët që opozita nuk i propozoi 5 vjet më parë, duke ia lënë Edi Ramës të zgjidhte kë të donte, tani mund të diskutohen, një pjesë e tyre mund të zëvendësohen më të propozuarit e opozitës dhe të gjithë dalin të lumtur me shtyrjen 3-vjecare të afatit të KPK. Pak a shumë, këtë përsëriti dhe Fatmir Xhafaj dje. Ajo që ndodhi dje, e konfirmon këtë version. Nëse opozita do të kishte vendosur të votonte kundër, nuk kishte pse të largohej nga mbledhja e Këshillit të Legjislacionit. Që aty do të deklaronte votën kundër dhe nuk do ta kushtëzonte me ndryshimet Kushtetuese që ka propozuar vetë.

Pasi deklaroi se propozimet e opozitës janë të mirëpritura, Edi Rama futi me nxitim propozimin për zgjatjen e Vetting-ut dhe deklaroi se nuk do të negociojë me opozitën për këtë. Mbështetja që i dha ambasada amerikane zgjatjes së mandatit të KPK dhe nënshtrimi i plotë i PD-së ndaj ambasadës, ishin kushtet perfekte për një tjetër poshtërim të opozitës. Duke e përshpejtuar votimin për Vettingun, Rama donte ta linte opozitën vetëm me dy mundësi; të refuzonte zgjatjen e mandatit të KPK-së dhe të prishte përsëri marrëdhëniet me SHBA ose të votonte pro, pa asnjë kusht, që të ruante marrëdhëniet e lumtura me SHBA dhe të poshtërohej edhe një herë.

Votimi kundër dhe kthimi në pikën e nisjes më SHBA, nuk u pa asnjëherë si variant nga PD. Mbetej vetëm variant poshtërues i votimit pro pa kushte. Dalja me tre kërkesat, që u kërkua edhe nga Oerd Bylykbashi në debatin me Bashën, të paktën e shpëtoi opozitën nga turpërimi. Zgjatja e mandatit të KPK do të votohet, por në një variant të tretë, që Edi Rama nuk e kishte planifikuar, duke bërë bashkë edhe ndryshimet e opozitës, madje edhe Vettingun e politikanëve që refuzoi 3 vjet më parë.

Në pamje të parë duket një lëvizje e zgjuar taktike për të shmangur një tjetër poshtërim që kërkohet nga ambasada amerikane. Tani topi nuk është në fushën e “Zotit Luli”, është Rama që duhet të pranojë Vetingun e politikanëve që refuzoi 3 vjet më parë, të anullojë (edhe pse kur loja ka mbaruar) ndryshimin Kushtetues që ndaloi koalicionet dhe e ndihmoi të merrte mandatin e tretë dhe të rishikojë reformën territorial, një tjetër aleat statik në marrjen e mandatit.

Në fund do të jetë i detyruar të firmosë një marrëveshje për këto, të pranojë edhe një KPK me ndryshimin e disa anëtarëve dhe zëvendësimin e tyre me të propozuar të opozitës. Po e gjitha kjo në fund do të cojë në një marrëveshje të re mes PD dhe PS, e treta pas asaj të 17 majit 2017 dhe 5 qershorit 2020. Dy të parat Rama i nënshkshroi dhe më pas i prishi. Nuk ka asnjë pengesë që ta ndalojë të sillet njësoj me të tretën, aq më tepër kur opozita po shkalafitet nga lufta e brendshme. Marrëveshja me Ramën nuk është garanci. Ajo mund t’i shpëtojë fytyrën opozitës, që me vrullin e verbër për u bërë nxënësi më i zellshëm i ndërkombëtarëve, ka vendosur të votojë pro vetingut në Drejtësi. Për ta bërë këtë pa u poshtëruar ka hedhur në tryezë 3 ndryshimet e saj, që e shpëtojnë nga poshtërimi i sotëm, por e shndërrojnë përfundimisht në fasadën e autokracisë, në legjitimimin e 25 prillit, duke i përgatitur kështu vetes një fat të njëjtë më atë të këtyre 8 viteve.

(e.a/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Editorial Kryesore edi rama Lulzim Basha partia demokratike partia socialiste edi rama Lulzim Basha partia demokratike partia socialiste

Sondazh

Poll

Editorial 30 Tetor 2021, 08:36

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja m...

Editorial 29 Tetor 2021, 14:59

Lajmet e këqija të deklaratës së Yuri Kim

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka kumtuar një tjetër mbështetje për Edi Ramën sot në drekë. Duke përsëritur fjalët e zv/ ndihmës Sekretarit të Shtetit për Europ...

Editorial 28 Tetor 2021, 05:14

Edhe foltorja e Berishës e kapur nga oligarkët?

Në një nga foltoret e Berishës e dëgjova të kërkojë ndjesë në emër të PD-së për faktin se ajo i ka braktisur protestuesit e Astirit dhe jo vetëm kaq, por, me ur...

Editorial 27 Tetor 2021, 13:18

Bitcoin, paraja e së ardhmes?

Nga Meri Lika (burimi kryesor CNN)Në datën 7 shtator, Salvadori u bë vendi i parë në botë i cili filloi përdorimin e kriptomonedhës Bitcoin. Për të nisur përdor...

Editorial 25 Tetor 2021, 13:43

Rasti Kavala: Sprova e re mes BE dhe Turqisë

Osman Kavala nuk është dënuar asnjëherë për ndonjë krim, e megjithatë ai qëndron në paraburgim prej katër vitesh. Kjo megjithë një vendim të Gjykatës Europiane ...

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng