LIVE UPDATES
Editorial

Shënim: Ku yshten policët që dhunojnë gazetarë e qytetarë?

7 Nëntor 2021, 12:13 Nga DOSJA
Shënim: Ku yshten policët që dhunojnë gazetarë e

Nga Dosja.al

TIRANË– E shtuna e 6 nëntorit do të ishte një fundjavë e qetë për gazetarët, nëse në Qafë-Mollë nuk do të përsëritej një skenë e shëmtuar, ku efektivi i policisë Sh.T., do të pengonte dhe shtynte me dhunë gazetaren e kronikës, Anila Hoxha. Ngjarja u pa dhe ripublikua me shpejtësi në të gjitha mediat online duke nxitur edhe reagimin e Policisë së Shtetit dhe SHÇBA. Menjëherë u vendos pezullimi i policit, ndjekja e tij penale dhe trajtimi i çështjes nga strukturat “vetërregulluese” të Policisë së Shtetit.

Por çfarë ndodhi vërtet dje në Qafë-Mollë? A ishte skena e shëmtuar e agresionit ndaj medias, thjesht një shkarkesë e një polici të stresuar?

Do të donim të mendonim kështu, nëse në këto vite nuk do të kishim parë sesi raporti polici-media ende nuk është arritur të rregullohet drejt një bashkëpunimi që në themel ka sigurinë dhe mirëqenien e qytetarit.
Dhe problem nuk është tek gjesti. Shumë e dinë se polici ka tagër për të neutralizuar këdo që ka përballë me qëllim ruajtjen e detyrës që i është caktuar.

Kur vendngjarja rrezikohet, kur aksioni është në zhvillim dhe media pengon me prezencën e saj, kur në një protestë të dhunshme, efektivi nuk arrin të dallojë protestuesin nga gazetari, kudo ka ndodhur që policia mund të shtyjë edhe një gazetar. Por ky nuk është rasti.

Polici në Qafë-Mollë nuk kishte asnjë ngut. Vendngjarja ishte gati 20 minuta larg, shiriti i sigurisë po respektohej dhe gazetarët e pranishëm po raportonin të dhëna minimale për vrasjen e biznesmenit Rruzhdi Hoxha. Polici u kthye nga mbrojtësi pa dallim në rastin tipik të abuzuesit me pushtetin që i jep uniforma.

Polici dhunues abuzon dhe ushtron dhunë pasi beson te ajo, si një mjet i drejtë që përdoret kurdoherë që diçka nuk shkon siç e ke planifikuar. Është një nga rastet kur ai që ka pushtetin edhe të dhunës, i quan armiq qytetarët e lirë dhe mes qytetarëve të lirë, veçanërisht gazetarët.

Shumë kolegë e dinë valën e urrejtjes që ekziston në radhët e uniformave blu, drejtuar medias, frymëzuar fuqishëm nga politika, duke i konsideruar në “sabotatorë të qeverisë”, “gjobaxhinj” apo edhe më tej në një të “keqe” që me transparencën që kërkon për interesin publik prish interesa të tjera, që kurrsesi nuk janë të policëve bazë, por të shefave të tyre.

Edhe pse janë të vetmit që flasin në opinionin publik mbi problemet që ka trupa policore, nga pagat tek uniforma apo rreziku i jetës, sërish armiqtë e policisë janë gazetarët.

Dhe kjo nuk ndodh pa arsye, është një turmë e madhe njerëzish, me një përkatësi të madhe politike, (mjafton të kujtojmë raportin e detajuar që patronazhistët mbanin për zgjedhjen partiake të policëve), për të kuptuar, se një polic në rrugë, në jo pak raste, e quan shtetin një armë, edhe politike, kundër qytetarëve dhe kundër lirive që nuk i pëlqejnë.

Një gazetar po filmon? Ndaloje, edhe duke e ditur se puna e tij nuk prek punën e efektivit në terren. Rezultati: një opinion publik i ndarë në dy pjesë. Shumica që dënon akte të tilla, të turpshme për dekadën që sapo kemi nisur, por të zakonshme në një vend ku media cilësohet si bashkëfajtore e kaosit të shkaktuar nga politika; dhe pakica që justifikon dhunën, me gjasë me nostalgji për systemin ku shteti kontrollon gjithçka dhe këdo dhe rreket të kapë diçka mundet.

A duhet ta falë Policinë Anila? Nëse kjo ndodh, atëherë ky polic nuk do të jetë thjesht model, pasi si ai ka shumë, por dhuna ndaj medias do të kthehet në një normë, sa herë përballë mikrofonit është një gangster me uniformë. Në fakt përgjigjia e pyetjes mund të gjendet kollaj në vetë radhët e shkruara nga gazetarja.

Dhe mua më shqetëson prej ditës se kaluar vetëm një pyetje, kur një polic flak një gazetar përpara kamerave, çfarë bën ky polic, si sillet ky polic kur shoqëron një qytetar, kur e hipën në makinë, kur i lidh prangat, kur e çon në ambientet e izolimit?.

Po, le të pyesim veten. Çfarë ndodh në botën pa kamera?

(f.g/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Editorial Editorial

Sondazh

Poll

Editorial 30 Tetor 2021, 08:36

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja m...

Editorial 29 Tetor 2021, 14:59

Lajmet e këqija të deklaratës së Yuri Kim

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka kumtuar një tjetër mbështetje për Edi Ramën sot në drekë. Duke përsëritur fjalët e zv/ ndihmës Sekretarit të Shtetit për Europ...

Editorial 28 Tetor 2021, 05:14

Edhe foltorja e Berishës e kapur nga oligarkët?

Në një nga foltoret e Berishës e dëgjova të kërkojë ndjesë në emër të PD-së për faktin se ajo i ka braktisur protestuesit e Astirit dhe jo vetëm kaq, por, me ur...

Editorial 27 Tetor 2021, 13:18

Bitcoin, paraja e së ardhmes?

Nga Meri Lika (burimi kryesor CNN)Në datën 7 shtator, Salvadori u bë vendi i parë në botë i cili filloi përdorimin e kriptomonedhës Bitcoin. Për të nisur përdor...

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet