LIVE UPDATES
Editorial

Orakulli nuk gënjen!

12 Nëntor 2021, 08:56 Nga DOSJA
Orakulli nuk gënjen!

Nga Meri Lika

Në profetësinë e Ezekielit, në Bibël, thuhet: “Zoti verbon atë që do që të humbasë”! Fatkeqësisht ky është edhe rasti i kryetarit të Partisë Demokratike.

Deri më tani, ai është përpjekur të ruaj qetësinë, por sa më shumë afrohet aksioni politik i frontit tjetër aq më shumë nervat tendosen dhe qetësia fillon humbet.

Për një parti në opozitë, janë të mjaftueshëm dy vjet për të kuptuar nëse është duke e manaxhuar mirë misionin e saj apo jo.
Kryetari i Partisë Demokratike, ka pasur në dispozicion jo 2 vjet por 4 herë më shumë se kaq dhe e pati të pamundur të na tregonte se është i zoti të ndal pozitën, e ajo që na intereson më shumë ne qytetarëve pa parti, të ndalte vrullin e korrupsionit që ushtron në mënyrë të hapur qeveria.
Për shumë njerëz, përfshirja ime duke folur për politikën, mund të duket si një çudi, duke qenë se unë nuk aderoj në asnjë parti por, nuk duhet të çuditen aspak, sepse ndërhyrja ime është thjeshtë dhe vetëm në mbrojtje të atyre fondeve që këto parti marrin çdo vit nga paratë tona publike, e për këtë arsye unë si taksapaguese, pra si punëdhënëse e këtyre partive dua një të punësuar rentabël dhe që të më japë rezultatin e kërkuar, pra të më mbroj paratë e mia publike.
Po çfarë është duke ndodhur tek Partia Demokratike?

Nëse do të pyesnim Platonin ai do të thoshte se “arsyetimet, ashtu si burrat, janë shpesh hipokrite”.
Kur nuk ka argumente, qenia njerëzore në mënyrë të pavetëdijëshme i drejtohet rrugës së gabimit, njësoj si është duke vepruar kryetari i Partisë Demokratike. Ai mendon se duke bërë rezistencë dhe me parullën “nuk ka kongres kundër Shteteve të Bashkuara”, do të arrijë të mbajë karrigen e tij.
Fatkeqësisht, kryetari mendon se forca dhe imponimi do të krijojnë dhe do t’i japin atij të drejtën.
“Gazeta jonë meriton mbështetjen e çdo gjermani. Ne do të vazhdojmë të dërgojmë kopje të saj dhe shpresojmë që ju të mos ekspozoheni ndaj pasojave fatkeqe në rast anulimi. “, ky ishte mesazhi që nazistët iu dërgonin lexuesve gjermanë të cilët nuk abonoheshin në gazetën e tyre dhe po ky është sot, mesazhi që Lulëzim Basha është duke i drejtuar antarësisë së partisë.

Kur humbet arsyetimi ose kur ky arsyetimi është krejtësisht hipokrit, në vend që të përgënjeshtrohet e vërteta, të vërtetohet falsiteti i saj, sulmohet ai që e thotë.
Nëse unë do të isha Lulëzim Basha, mendoj se do ta mblidhja kongresin (është thjesht mendim jo siguri, se thonë që ajo dreq karrige është aq e ëmbël saqë kur ulesh në të, nuk lëshohet kollaj).

Por, mendoj se do ta mblidhja, jo për Sali Berishën, por për vete.

Do ta mblidhja në mënyrë që të dija me siguri nëse karrigen ku isha ulur dhe pretendoja të vazhdoja të rrija ulur, e kisha të mbështetur mbi katër këmbë apo jo, se nëse nuk do të ishte e mbështetur kështu, nuk ka dyshim që do të rrëzohesha prej saj, e rënia do ishte e dhimbshme.
Nëse unë do të isha Lulëzim Basha, nuk do të bëja si mbreti Kroesus (560-546 pes), i cili pasi planifikoi një luftë kundër mbretërisë së Persisë shkoi dhe u konsultua me orakullin e Delfit për këtë çështje. Orakulli i tha parashikimin e tij:

“Nëse Kroesusi bën luftë kundër Persisë, ai do të shkatërrojë një mbretëri të fuqishme.”

Mbreti Kroesus këtë parashikim e interpretoi sipas dëshirës së tij duke menduar i sigurt, se ai do të fitonte dhe kështu filloi luftën por, u mund shpejt nga Kiri, mbreti i Persisë.

Në fund të luftës, Kroesusi shkatërroi një mbretëri të fuqishme… të tijën.

Orakulli i Delfit nuk e kishte gënjyer.

As orakulli ynë nuk gënjen!

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

editorial editorial meri lika meri lika

Sondazh

Poll

Editorial 8 Nëntor 2021, 08:41

Unë dua një opozitë tjetër!

Nga Meri Lika“Kur nuk je i dobishëm, duhet të dish të tërhiqesh!”Me këto fjalë, në 4 maj të këtij viti, Pablo Iglesias, kandidati i Podemos dhe ish zv.kry...

Editorial 30 Tetor 2021, 08:36

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja m...

Editorial 29 Tetor 2021, 14:59

Lajmet e këqija të deklaratës së Yuri Kim

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka kumtuar një tjetër mbështetje për Edi Ramën sot në drekë. Duke përsëritur fjalët e zv/ ndihmës Sekretarit të Shtetit për Europ...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave