LIVE UPDATES
Editorial

Loja e firmave, pse Berisha-Basha nuk tregojnë as-at nën mëngë

11 Nëntor 2021, 17:24 Nga DOSJA
Loja e firmave, pse Berisha-Basha nuk tregojnë as-at nën

Nga Dosja.al

4 mijë e 200 firmëtarët që ish-kryeministri Sali Berisha pretendon se ka për të mbajtur Kuvendin Kombëtar të Partisë Demokratike janë kthyer në një ‘mollë sherri’ mes liderit historik të PD-së dhe kryedemokratit Lulzim Basha. Berisha përmes mbështetësve të tij, Flamur Nokës e Kreut të Këshillit Kombëtar të PD-së, Edi Paloka ka deklaruar se formularët do të ruhen në një kasafortë dhe do të hapen për verifikim më datë 11 dhjetor, ditë kur edhe është paralajmëruar mbajtja e Kuvendit. Pikërisht, mosdorëzimi i tyre në sekretariatin e partisë ka bërë që vetë Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi të mos i njohë këto firma e aq më tepër Kuvendin.

Bardhi ka insistuar që formularët të dorëzohen në duart e tyre për verifikim, pasi Paloka nuk ka asnjë lidhje me çështjet protokollore të partisë, por Berisha ‘mbron’ tezën e të dhënave personale. Në asnjë mënyrë, sipas tij, personat që kanë mbështetur për të mbajtur Kuvendin nuk duhet të bëhen publikë, për të shmangur shantazhet ndaj tyre. Sipas, ish-kryeministrit, numri i ID-së së tyre mund të bëjë që të dhënat personale të keqpërdoren, pasi shumë prej tyre punojnë në administratë dhe janë ‘vulnerabël’ apo të lehtë për të rënë pre e kërcënimeve në mënyrë që të ruajnë vendin e punës. Nga ana tjetër, mospublikimi i emrave bën palën që Berisha ka përballë, kryedemokratin Basha që të aludojë e deklarojë hapur se në të vërtetë çështja e formularëve është thjesht një preteks, pasi firmat e nevojshme për të mbajtur Kuvendin Kombëtar nuk janë mbledhur.

Një natë më parë në një lidhje telefonike në “Opinion”, Berisha tha se Bardhi mund të shkojë të bëjë verifikimet e nevojshme si dhe shtoi se të paktën për 1800 firmat e nevojshme do të ketë transparencë, por sekret do të vijojë të mbetet numri i kartës së identitetit.

Por sa qëndron kjo ide?

Partia Demokratike, partia e dytë më e madhe në vend ka qindra fytyra përfaqësues që janë jo thjesht mbështetës, por edhe delegatë zyrtarë, të cilët e pranojnë edhe publikisht këtë gjë. Dhe për të kërcënuar apo shantazhuar një person që është publik nuk duhet numri i kartës së tij të identitetit, kur shfaqja në kamera e emisione të vë në qendër të syrit të publikut dhe rrjedhimisht edhe jetën tënde private, shkruan Dosja.al.

Por nuk është vetëm kjo.

Partia Demokratike ka publikuar edhe kandidatët për Këshillin Kombëtar, ata të propozuar për deputetë, të cilët bashkë bëjnë rreth 2 mijë emra. Sërish këta janë bërë publikë dhe deri në këto momente që flasim nuk kanë denoncuar shantazhe apo kërcënime ndaj tyre, për shkak të të qenit anëtar i PD-së, pasi raste sporadike do të ketë gjithmonë.

Nga ana tjetër kemi edhe patronazhistët, që tashmë mbahet mend si skandali i Partisë Socialiste për publikimin e të dhënave personale të 800 mijë qytetarëve. Brenda tyre kishte anëtarë të Partisë Demokratike, simpatizantë e votues të tyre që u ekspozuan para jo vetëm atyre që mund të donin shkak për t’i shantazhuar, por të gjithë shqiptarëve.

Asnjë organizatë nuk i ka marrë në mbrojtje, as politike dhe as jo politike dhe për rrjedhojë të dhënat e 800 mijë qytetarëve mund të jenë ende të aksesueshëm për ata që mund ta kenë shkarkuar përmbajtjen e tyre.

Të dhënat personale të një grupi të zgjedhurish politikë, që kanë pranuar hapur angazhimin në fushatë po përdoren për interesa të ndryshme nga dyshja Berisha-Basha, me qëllim manipulimin e opinionit publik. Shumë e dinë, se kur vjen puna për linçim publik partitë politike nuk pyesin kë vënë përpara.

Ndërsa në këtë rast, e gjitha është një lojë macja me miun. Berisha nuk bën transparencë me firmëtarët për shkak të problematikave që dyshohet se listat mund të kenë, e Lulzim Basha nuk jep listën e delegatëve të Kuvendit Kombëtar nga frika e ballafaqimit me babain politik.

Beteja nuk është më vetëm politike por një luftë letrash. Kush do e fitojë?

Nga Dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

editorial kryesore aksioni i berishes lulzim basha sali berisha aksioni i berishes lulzim basha sali berisha

Sondazh

Poll

Editorial 8 Nëntor 2021, 08:41

Unë dua një opozitë tjetër!

Nga Meri Lika“Kur nuk je i dobishëm, duhet të dish të tërhiqesh!”Me këto fjalë, në 4 maj të këtij viti, Pablo Iglesias, kandidati i Podemos dhe ish zv.kry...

Editorial 30 Tetor 2021, 08:36

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja m...

Editorial 29 Tetor 2021, 14:59

Lajmet e këqija të deklaratës së Yuri Kim

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka kumtuar një tjetër mbështetje për Edi Ramën sot në drekë. Duke përsëritur fjalët e zv/ ndihmës Sekretarit të Shtetit për Europ...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave