AktualitetRajoni

250 mln € aferë/ PËRGJIMET zbulojnë Ndranghetën në Shqipëri, PRINCI italian shtriu bizneset në Shqipëri, bisedat: S’ka ministër që nuk thyhet me para! Takova dhe Veliajn (ZHVILLIMET)

 • Bardhi: Dy njerëzit më të afërt të Edi Ramës, Tahiri dhe Veliaj dalin në përgjimet e antimafias italiane
 • Kush është Antonio Gallo, i besuari i Ndrangheta-s që zotëron kompani, e karburante në Itali
 • Kush është Henrik Baçi, biznesmeni që i dhuroi Shqipërisë 3000 maska mbrojtëse dhe 50 veshje kirurgjikale për luftën kundër pandemisë
 • Berisha: Janë takuar me Edvinin dhe Lal Plehun, kanë projekte për kulla në Tiranë
 • Të gjithë të ndaluarit janë të përfshirë në një aferë korruptive masive të zvilluar prej vitesh mes dy vende, aferë në të cilën bën pjesë edhe grupi mafioz  "Ndrangheta". Mes shqiptarëve të arrestuar janë dy persona, biznesmeni Henrik Baçi dhe Odeta Hasaj, të dy të lënë përkatësisht në manës “arrest shtëpie” dhe ‘deturim paraqitjeje’ nga drejtësia italiane.
  Featured image of article: 250 mln € aferë/ PËRGJIMET zbulojnë Ndranghetën në Shqipëri, PRINCI italian shtriu bizneset në Shqipëri, bisedat: S’ka ministër që nuk thyhet me para! Takova dhe Veliajn (ZHVILLIMET) Antonio Gallo, Saverio Brutto, Tommaso Brutto
  Përditësuar:

  ITALI– Pesëdhjetë persona janë ndaluar në kuadër të një operacioni të zhvilluar në Itali, përfshirë këtu edhe shqiptarë. Mediat italiane raportojnë se të arrestuarit, disa prej të cilëve janë lënë në masën “arrest shtëpie”, akuzohen për korrupsion dhe mashtrim në vlerën e 250 milion eurove.

  Të gjithë të ndaluarit janë të përfshirë në një aferë korruptive masive të zvilluar prej vitesh mes dy vende, aferë në të cilën bën pjesë edhe grupi mafioz  “Ndrangheta”. Mes shqiptarëve të arrestuar janë dy persona, biznesmeni Henrik Baçi dhe Odeta Hasaj, të dy të lënë përkatësisht në manës “arrest shtëpie” dhe ‘deturim paraqitjeje’ nga drejtësia italiane.

  ‘Sekseri’ që ndërmjetësonte lidhjet mes grupit mafioz dhe shqiptarëve është një biznesmen italian Antonio Gallo, i cili ka një biznes në qendër të ish-Bllokut në Tiranë me emrin GalloAlbania. Gallo është ortak me Baçin, po ashtu i hetuar si pjesë e organizatës mafioze. Biznesmeni italian njohet ndryshe si ‘Princi’.

  GalloAlbania, sipas të dhënave në QKR, rezulton e krijuar më 4 maj 2017 me ortakëri të z. Baçi dhe Gallos, 50 me 50 % me objekt: Import-Eksport, tregtim me shumice dhe pakice i veshjeve dhe tekstileve te ndryshme, pune profesionale etj. Si dhe aksesore te ndryshëm. edhe me ane te tregtisë elektronike: Veshje pune, veshje për dukshmëri të lartë, për rezistent ndaj zjarrit, veshje mjekësore dhe te ndihmës se shpejte, te papërshkueshëm nga uji zjarri, veshje hotelesh, dhe për të gjitha llojet e profesioneve bashke me aksesoret përkatës.

  Në të njëjtin grup rezultojnë të jenë të përfshirë edhe administratorë lokalë e sipërmarrës të tjerë të cilët janë gjithashtu pas hekurave, por që ende nuk janë bardhur të tjera detaje. Mes tyre është edhe një ish-polic italian. Në përgjimet e publikuara nga ReportTv në dosjen italiane flitet edhe për rolin e një eurodeputeti që me kontaktet e tij mund të lidhë të hetuarit në Shqipëri me një ministër, duke u shprehur se në shqipëri korrupsioni është total dhe një ministër mund të korruptohet apo joshet nga shifra të mëdha.

  Kanalet tashmë janë të hapura nga Eurodeputeti i CESA-s me homologët e tij të huaj. Kjo është gjithashtu e rëndësishme eh … një gjë është që krijon një kontakt të CESA në Shqipëri për ju … e cila nuk është si këtu, një ministër në Shqipëri korruptohet,”– thuhet ndër të tjera në përgjime.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Në biseda është përmendur edhe Presidenti i Shqipërisë, por pa emër.

  “Ju vetëm duhet të dini se çfarë po bëj, sepse nëse një ditë ju prezantoj me Presidentin e Republikës së Shqiptarëve, do ta prezantoj me ju, por nuk do t’ia prezantoj Tommaso Bruttos apo Saverio Bruttos…,”- thuhet në një bisedë.

  As Bashkia e Tiranës e Kryeministria, nuk ka mbetur pa u përmendur. Në përgjimet e publikuara nga OraNeës, Gallo përmend një person me emrin Niku (shtetas shqiptar), për të cilin thotë: Nuk e di por ai është President i Sol në Shqipëri, është pranë Kryeministrit, pranë Kryetarit të Bashkisë së Tiranës, është një njeri i rëndësishëm!

  Në përgjimet e Guardia di Finanza zbardhet dhe emri i një tjetri eksponenti të lartë të politikës kalabreze, Francesco Talarico sekretar rajonal i Partisë UDC (Bashkimi demokristian) e këshilltar i bilancit në rajonin e Kalabrias. Në një bisedë mes tij dhe financierit Ercole D’Alesandro, flitet për korrupsionin në Shqipëri. “Korrupsioni është total” thonë në bisedat me njëri-tjetrin, “bëhet biznes pa tendera”. Në biseda shfaqet dhe emri i eurodeputetit Lorenzo Cesa që sipas tyre “mund të shfrytëzohej për të vendosur lidhje në Shqipërinë për aferat e tyre… “mjaft që një ministri në Shqipëri t’i japësh…”

  Tomaso e Saverio Brutto, dy prej të përfshirëve në këtë skemë, po përpiqeshin të hapnin në Shqipëri një sipërmarrje tip Brico për tregtimin e matarialeve për parandalimin e aksidenteve me aksione të barabarta mes tyre po që shuma fillestare e investimit do të jepej e tëra nga Antonio Gallo. Marrëveshja e tyre për investime në Shqipëri do të niste më 14 prill 2017 pas takimit të zhvilluar mes politikanit kalabrez Tomaso Brutto e funksionarit të Guardia di Finanza të Catanzaros Ercole D’Alesandro.

  (f.m/dosja.al)

  • 22:51

   Darka me Eurodeputetin/ Përgjimet e dosjes “Ndrangheta” nxjerrin zbuluar ambiciet e italianëve: Futemi në spitale, kemi maska, doreza e kominoshe, gjithçka që u nevojitet

   Franco Talarico që mbante detyrën e sekretarit rajonal të UDC dhe që aktualisht është lënë në arrest shtëpie, pas mega-operacionit që vuri në pranga 50 persona në Itali për aferën korruptive prej 250 milionë eurosh, ka pasur si synim marrëveshjen me spitalet në Shqipëri.

   Në disa përgjime, të publikuara nga mediat italiane, konkretisht Il Gazzettino”, shkruan se në një darkë të zhvilluar në Romë, ku mes të pranishmëve ndodhje edhe eurodeputeti Lorenzo Cesa, Talarico ka shprehur dëshirën për të hyrë me tendera në spitalet në Shqipëri.

   Darka është zhvilluar më 7 korrik 2017 në restorantin Tullio, në qendër të Romës dhe të pranishëm janë biznesmeni Antonio Gallo, sekretari Franco Talarico e Tommaso Brutto, ish-këshilltar komunal i Catanzaros dhe djali i tij Saverio 9të gjithë të përfshirë).

   “Uh… korrupsioni total… tregu i lirë po, por ata kanë një kontratë… kur i shkon me 100 mijë… këto janë tuajat. Është vërtet e ligjshme. Për shembull, nëse mund të futemi në spitale… sepse ne gjithashtu furnizojmë kominoshe, doreza dhe maska, gjithçka që lidhet me spitalet,”- është shprehur Talarico.

  • 22:41

   Ndrangheta ‘pastron’ paratë në kullat e Tiranës, ish-punonjësi i Guardia Di Finanzias, Ercole D’Alesandro u bë sekser, kushti: pagesën e 20% të kuotës për të fituar lejen

   Paratë e klanit mafioz italian Ndragheta po investohen në sektorin e ndërtimit në Shqipëri me ndërmjetësimin e njerëzve të lidhur me kryebashkiakun Erion Veliaj dhe kryeministrin Edi Rama.

   Ky fakt është konfirmuar nga përgjimet në kuadër të operacionit të koduar “Basso profilo” që u finalizua tri ditë më parë në Itali, ku në pranga ranë 47 persona, mes të cilëve pjesëtarë të Ndraghetas, politikanë, zyrtare shtetërorë dhe biznesmenë.

   Sipërmarrësit italianë nën hetim flasin për kontakte të afërta me kryetarin e bashkisë së Tiranës Erion Veliaj si dhe për faktin se paratë e tyre mund t’i investojnë në ndërtimin e kullave në Tiranë, që shiten deri në 3 mijë euro metri katror, dhe duhet të paguajnë ryshfet deri në 20 përqind të vlerës.

   Në kuadër të këtij operacioni kanë rënë në pranga 7 shqiptarë, ndërkohë ka dalë në pah se një ish punonjës i Guardia Di Financias, Ercole D’Alesandro, merr përsipër të ndërhyjë për përfitimin e lejeve të ndërtimit dhe koncesioneve në Shqipëri përmes lidhjeve që thotë se ka në disa ministri dhe në administratën shtetërore në Tiranë. Ai në përgjime shprehet se në Shqipëri mjafton të korruptosh një ministër dhe merr atë që kërkon.

   Ish-nëntenenti i Guardia di Financa italiane që kishte lidhje në Shqipëri është arrestuar ndërsa janë nën hetim disa politikanë kalabrezë me interesa sipërmarrje në Shqipëri si Antonio Galllo, si dhe një europarlamentar. Përgjimet kanë nxjerrë në dritë aferën e investimeve për ndërtimin e një kullë shumëkatëshe në kryeqytetin shqiptar me kushtin e vetëm pagesën e 20% të kuotës për të fituar lejen. Mes bisedave të përgjuara janë ato ku sipërmarrësit Antonio Gallo dhe Antionio Speziali flasin me avokatin Claudio Larussa, përfaqësues i politikanëve Tomaso e Saverio Brutto, që në 2017 kanë kërkuar të investojnë në vendin tonë. Bashkëbiseduesit aludojnë lidhjet më një person të afërt të kryebashkiakut Veliaj, ndërkohë që vetë Claudio Larusa pohon se e ka takuar me kryetarin e Bashkisë së Tiranës, teksa thekson se  çmimet e shitjes për një metër katror shkojnë deri në 2-3 mijë euro në qendër të qytetit në zonën pranë pallatit të kulturës.

   Për më tepër le të ndjekim një pjesë të bisedës mes biznesmenit Antonio Gallo dhe avokatit Spezaili:

   Gallo: Ai është shqiptar, është president i këtij grupi atje në Shqipëri.

   Speziali: Dhe në spitale mund të punohet…

   Gallo: Nuk e di, por ai është president i Sol në Shqipëri, të gjithë spitalet, është pranë kryeministrit, pranë kryetarit të Bashkisë së Tiranës, është një njeri i rëndësishëm..

   Speziali: Ka shkuar Claudio (Larussa) atje me kryetarin e Bashkisë së Tiranës.

   Gallo: Po ka shkuar.

   Brutto: Si një muaj… një muaj

   Speziali: Më thuaj, në Shqipëri, unë vërtet i kam impiantet, por jam pak skeptik t’i çoj… nëse i marrim e t’i çoj është mirë për mua… por jo që të ma hedhin… duhet dërguar personi i duhur.

   Në bisedë ata përmendin një shtetas shqiptar që quhet Nik, i cili ka marrë licenca për ndërtimin e kullave shumëkatëshe në kryeqytet. 

   Gallo: Atëherë kam folur me këtë mikun tim Nik, që më ka thënë se tipi që mori tri licenca për të ndërtuar në Tiranë… ka tri licenca në duar e për 180 milionë që duan, për të bërë ka 10 milionë.

   Speziali: Realitet…

   Gallo: Kërkojnë financierë më tha… gjejnë një sipërmarrës që është mirë e banka e financon…

   Antonio Gallo që në Itali njihet me pseudonimin ‘Princi’ është një biznesmen që njihet për lidhjet e tij me Ndraghetan, pasi merr përsipër pastrimin e parave të tyre. 

   Ai në Shqipëri ka hapur kompaninë Gallo Albania së bashku me Henrik Bacin dhe Kledia Baçin.

   Henrik Baçi në prill të vitit të kaluar bëri edhe një dhurim për spitalet shqiptare, ku dhuroi 3000 maska mbrojtëse dhe 50 veshje kirurgjikale.

  • 20:10

   Mori çdo tender! Burri i drejtoreshës së Ramës “sekser” i NDRAGHETA-n? Skandali që u denoncua për monopolin e oksigjenit (SKEMA)

   Besnik Halili, president i grupit Sol në Shqipëri, kompania në vendin tonë njihet me emrin “GTS-Gazra Teknike Shqiptare” shpk”, dyshohet se ishte garancia e Princit të Ndragheta-s, Antonio Gallo për të korruptuar qeveritarë dhe po ashtu, për të pastruar para në Shqipëri. Në përgjime ata flasin për “Nikun”, që sipas Gallos është presidenti i grupit Sol, “ka lidhje me oksigjenin, ka lidhje me spitalet, me Enel, me të gjitha”. Sipas Gallos, ky person që në Shqipëri përkon me emrin Besnik Halilit, me profesion inxhinier, njëherazi edhe bashkëshort i Luneda Sufalit, ish-drejtoreshës së Lojërave të Fatit.

   Por a është i panjohur Besnik Halili?

   Rezulton që jo! Në një verifikim elementar, Halili ka qenë në qendër të disa investigimeve në mediat online, ku Boldnews, në një shkrim të muajit maj, shkruante se Halili me kompaninë “Gts”, kishte në dorë të gjithë oksigjenin e spitaleve. Monopoli i oksigjenit në duart e Halilit, të shoqes dhe Manastirliut, akuzonte portali në shkrimin e datës 7 maj 2020. Ky informacion duket se është lexuar edhe nga anëtarët e Ndragheta-s, i referohen “Nikut” si emrin kryesor të oksigjenit. “Ai është shqiptar, është President i këtij grupi atje në Shqipëri.”, thotë Gallo ndërsa më tej flet për disa impiante, të cilat nuk kuptohen nëse lidhen me oksigjenin, por ai thotë se mund të punohet “dhe në spitale”, (duke iu referuar investimeve në Shqipëri).

   Por çfarë gjeti investigimi i Bold?

   Rezulton se, që prej vitit 2016, kompania “GTS” është fituese thuajse në pjesën më të madhe të tenderave. Por, deri në atë moment, ka pasur një veçori-në tenderat e fituar prej saj, ka pasur edhe konkurentë të tjerë. Duke filluar nga fundi i vitit 2017, që rastësisht përkon edhe me forcimin e raporteve institucionale Ogerta Manastirliu – Luneda Sufali, “GTS” merr trajtën e një kompanie “monopol”. Në të gjithë tenderat e zhvilluar nga Ministria e Shëndetësisë dhe strukturat vartëse, përfshirë Qendrën Spitalore Universitare Tiranë, për oksigjenin spitalor, fitues shpallet vetëm “GTS” ose e njëjta kompani, në bashkëpunim me “Messer” shpk.

   Ky bashkim operatorësh u shpall së fundmi edhe fitues i një tenderi, pa garë, me vlerë 5 milionë euro, për furnizimin e QSUT-së me oksigjen spitalor. I njëjti bashkim operatorësh, në periudhën 2016-2020, është shpallur fitues edhe në një seri tenderash spitalorë, me fond limit në vlerë totale rreth 4 milionë euro. Kompania “GTS”, për tenderat ku ka marrë pjesë si operator i vetëm, ka fituar rreth 3 milionë euro të tjera tendera në strukturat spitalore, përgjatë periudhës 2016-2020.

  • 20:04

   “Një ditë do të të prezantoj me Presdientin”/ Përgjimet zbardhin sherrin mes mafiozëve të Ndranghetas, D’Alessandro donte të ‘nxirrte jashtë loje’ Brutton

   Biznesmenët e arrestuar e të marrë nën hetim për lidhjet me klanin “Ndrangheta” dhe aferën korruptive të 250 milionë euorve. Në një pjesë të përgjimeve të publikuara nga Report TV, është përmendur edhe Presidenca e Republikës së Shqipërisë.

   Kjo ka ardhur si pasojë e një debati të fortë mes dy biznesmenëve. Antonio Gallo, i njohur dhe me nofkën ‘PRINCI’ i Ndrenghetas dhe Ercole D’Alessandro kanë diskutuar fort me njëri-tjetrin, pasi ky i fundit, donte të nxirrte nga loja Tommaso Brutton apo Saverio Brutton, të marrë nën hetim gjithashtu.

   Madje D’Alessandro shprehet se një ditë do të ulet në takim me Presidentin e Republikës së Shqipërisë dhe do ta prezantojë edhe me Gallon, jo me Brutton.

   “Së pari, siç ju thashë një ditë më parë, nuk e bëra, nuk erdha tek ju për t’ju kërkuar, por ju erdhët tek unë! dhe unë nëpërmjet BRUTTO! Ju mbështesim, po bëj çfarë duhet të bëj….por nuk dua që të tjerët të dinë se çfarë po bëj … ju vetëm duhet të dini se çfarë po bëj, sepse nëse një ditë ju prezantoj me Presidentin e Republikës së Shqiptarëve, do ta prezantoj me ju, por nuk do t’ia prezantoj Tommaso Bruttos apo Saverio Bruttos…,”- është thënë në bisedë nga D’Alessandro.

   Pjesë nga Dosja

   Antonio Gallo, i njohur me nofkën “Princi” në Ndrangheta rezulton se prej 3 vitesh ka një biznes në Shqipëri dhe është ortak me shqiptarin Henrik Baçi, 40 vjeç.

   Bashkë me Tommaso Brutto (këshilltar i qytetit në Catanzaro), djalin e tij Saverio Brutto (këshilltar i qytetit në Simeri Crichi) dhe 46 të tjerë janë të përfshirë në hetim dhe tani janë në arrest shtëpiak. Të tre kanë favorizuar dhënien e kontratave nga Gallo, në këmbim të një “komisioni 5 përqind”. Të 50 personat akuzohen për aferë korruptive prej 250 milionë eurosh.

  • 19:36

   “Ka hequr dorë ai..”, në përgjimet në Princin e “Ndranghetas”, ministri shqiptar ndërpret lidhjet me Lorenzon

   Në disa përgjime, të publikuara nga mediat italiane, përmendet edhe një ministër shqiptar, por pa emër. Gjatë bisedës, dëgjohet se një prej të përfshirëve në hetimin e aferës korruptive prej 250 milionë eurosh, Francesco Talarico, këshilltar për buxhetin e Kalabrisë dhe sekretari rajonal i UDC thotë se ministri shqiptar ka hequr dorë nga Lorenzo (një tjetër i hetuar). “Ai është i sigurt, si një parlamentar evropian ai mund të krijojë kontakte të mira drejtpërdrejt me parlamentarët evropianë. Një ministër në Shqipëri ka hequr dorë nga ai…korrupsioni, korrupsioni,”- thotë Talarico, por pa përmendur emrin.

  • 19:22

   PRINCI i Ndragheta-s zbuloi biznesmenin e afërt me qeverinë, kush është NIKU? Presidenti i grupit Sol është burri i ish-drejtoreshës së Ramës

   Përgjimet e Antimafias italiane kanë zbardhur një skemë të mirëfilltë korrupsioni dhe pastrimi parash, ku të përfshirë deri më tani janë zyrtarisht dy shqiptarë. Por fijet e përgjimeve kanë përfshirë edhe zyrtarë të lartë të shtetit shqiptar. Në një nga përgjimet që Ora News ka zbardhur, biznesmeni i arrestuar tashmë për lidhje me Ndragheta-n, Antonio Gallo, i njohur si Princi, garanton për korruptim në nivelet e larta të politikës shqiptare. Gallo përmend një person shqiptar; të njohur si Nik, i cili është president i grupit Sol, dhe është pranë Edi Ramës dhe Erion Veliajt. Por kush është presidenti i grupit Sol? Dosja.al ka verifikuar të dhënat zyrtare të kompanisë, dhe rezulton se kompania ka dy administratorë, Giovanni Annoni dhe Matteo Fumagalli Romario. Në vitin 2014, administratorët italianë ia deleguan kompetencat e tyre shtetasit shqiptar Besnik Halili, i cili është bashkëshort i Luneda Sufalit, ish-drejtoresha e Lojërave të Fatit. Princi përmend “Nik” si sekserin me qeverinë ndërkohë që biseda është e datës, 28 tetor 2017 ora 9.24 min e 37 sec, kohëzgjatja 5 minuta e 09.

   BISEDA KU PËRMENDET PRESIDENTI I GRUPIT SOL:

   Gallo: Ai është shqiptar është President i këtij grupi atje në Shqipëri.

   Speziali: Dhe në spitale mund të punohet…

   Gallo: Nuk e di por ai është President i Sol në Shqipëri, të gjithtë spitalet, është pranë Kryeministrit, pranë Kryetarit të Bashkisë së Tiranës, është një njeri i rëndësishëm..

   Speziali: Ka shkuar Claudio (Larussa) atje me kryetarin e Bashkisë së Tiranës..

   Gallo: Po ka shkuar.

   Brutto: Si një muaj… një muaj

   Speziali: Më thuaj, në Shqipëri, unë vërtet i kam impiantet por jam pak skeptik ti çoj… nëse i marrim e t’i çoj është mirë për mua… por jo që të ma hedhin… duhet dërguar personi i duhur.

   Flasin për një person me emrin Nik, shtetas shqiptar.)

   Gallo: Atëherë kam folur me këtë mikun tim Nik, që më ka thënë se tipi që mori tri licenca për të ndërtuar në Tiranë… ka tri licenca në duar e për 180 milionë që duan, për të bërë ka 10 milionë.

   Speziali: Realitet..

   Gallo: Kërkojnë financierë më tha… gjejnë  një sipërmarrës që është mirë e banka e financon… mund të bëhen para pasi shiten 4 milionë 5 milionë për metër… gjysma e Tiranës.

   Speziali: Apartamentet…

   Gallo: Apartamentet. Ky ka në duar tri licenca gradaçelash, ky kostruktori.

   Speziali:  4000 euro jo… 2700-2800 euro.

   Brutto: Për atë Perëndi….në qendër të Tiranës?

   Gallo:  Në gradaçelat e reja shiten 3800-4000 euro për metër katrorë e kosto e di sa është kosto e vërtet? 510 euro.

   Speziali: Po nëse e bën diçka luksoze..

   Brutto: A a mund të flasim me këtë Nikun?

   Gallo: Nëse je në Romë më 9 nëntor vjen… është Presidenti i Grupit Sol në Shqipëri…… i oksigjenit, ka lidhje me spitalet , me Enel, me të gjitha ka lidhje …e ma tha qartë se tenderat duan 20% -shin më tha….. por mund ta paguajnë ata (i referohet Nik)

  • 19:20

   Në ‘zemër’ të ish-Bllokut! Brenda biznesit të Antonio Gallos, ‘Princit’ të Ndrangheta-s që shtriu tentakulat në Shqipëri, ortakëria me shqiptarin Henrik Baçi

   Gallo Albania” është një biznes në pronësi të një biznesmeni italia Antonio Gallo dhe një shqiptari, Henrik Baçi, të cilët zotërojnë secili nga 50% të aksioneve. Dosja.al ka mësuar se biznesi ndodhet në zemër të ish-Bllokut, një nga zonat më të shtrenjta në Tiranë dhe shet rroba e këpucë, kryesisht uniforma pune.

   Antonio Gallo njihej edhe si “Princi” i klanit mafioz “Ndrangheta”, dhe kishte shtrirë tentakulat në Shqipëri, duke bërë ortakëri me Henrik Baçin.

   Të dy janë lënë në arrest shtëpie për momentin pasi përgjimet e shumta kanë zbuluar se janë përfshirë në një aferë korruptive 250 milionë euroshe.

  • 18:49

   250 milion euro korrupsion dhe mashtrim, lihet në arrest shtëpie Henrik Baçi

   Biznesmeni me origjinë shqiptare Henrik Baçi, i cili u arrestua ditën e djeshme nga policia italiane për shkak se ishte përfshirë në mashtrimin dhe korrupsionin e 250 milion eurove është lënë në arrest shtëpie. Ndërkohë mediat italiane, bëjnë me dije se pas arrestimeve që janë bërë ditën e djeshme në përfundim të operacionit,të koduar “Basso profile”  ku u arrestuan 50 persona, mes tyre biznesmen, politikanë në burg janë lënë:

  • 19:08

   PËRGJIMET/ “Niku ka marrë tre licenca për të ndërtuar në Tiranë”, Mafia Italiane mësyn në kryeqytet, biseda për pallate e tendera

   Antimafia e Katanzaros në Itali ka goditur tri ditë më parë një grup mafioz në Itali ndërsa përgjimet telefonike të personave në hetim kanë zbardhur ryshfetet që përfaqësuesit e klaneve kriminale kanë dhënë për të përfituar leje ndërtimi në Tiranë. Operacioni, i cili dërgoi në pranga edhe shtatë shqiptarë, ka nxjerrë në pah edhe implikimin e një ish-polici italian i cili merr përsipër të ndërhyjë për përfitimin e lejeve të ndërtimit dhe koncesioneve në Shqipëri përmes lidhjeve që thotë se ka në disa ministri dhe në administratën shtetërore në Tiranë. Ish-nëntenenti i Guardia di Finanza Italiane që kishte lidhje në Shqipëri është arrestuar ndërsa janë nën hetim disa politikanë kalabrezë me interesa sipërmarrje në Shqipëri si dhe një europarlamentar.

   Përgjimet kanë zbuluar aferën e invetimeve për ndërtimin e një grataçele shumëkatëshe në Tiranë me kusht pagesën e 20% të kuotës për të fituar lejen. Mes bisedave të përgjuara, të cilat Ora Neës i ka siguruar, janë ato ku sipërmarrësit Antonio Gallo dhe Antionio Speziali flasin me avokatin Claudio Larussa, përfaqësues i politikanëve Tomaso e Saverio Brutto. Biseduesit aludojnë lidhjet me një person mjaft pranë kryetarit të bashkisë së Tiranës ndërkohë që vetë Claudio Larusa pohon se ka takuar me e kryetarin e Bashkisë së Tiranës, ku çmimet e shitjes për një metër katror shkojnë deri në 2-3 mijë euro në qendër të qytetit në zonën pranë pallatit të kulturës.

   Pjesë nga biseda e datës 28 tetor 2017 ora 9.24 min e 37 sec, kohëzgjatja 5 minuta e 09.

   Gallo: Ai është shqiptar është President i këtij grupi atje në Shqipëri.

   Speziali: Dhe në spitale mund të punohet…

   Gallo: Nuk e di por ai është President i Sol në Shqipëri, të gjithtë spitalet, është pranë Kryeministrit, pranë Kryetarit të Bashkisë së Tiranës, është një njeri i rëndësishëm..

   Speziali: Ka shkuar Claudio (Larussa) atje me kryetarin e Bashkisë së Tiranës..

   Gallo: Po ka shkuar.

   Brutto: Si një muaj… një muaj

   Speziali: Më thuaj, në Shqipëri, unë vërtet i kam impiantet por jam pak skeptik ti çoj… nëse i marrim e t’i çoj është mirë për mua… por jo që të ma hedhin… duhet dërguar personi i duhur.

   (Flasin për një person me emrin Nik, shtetas shqiptar.)

   Gallo: Atëherë kam folur me këtë mikun tim Nik, që më ka thënë se tipi që mori tri licenca për të ndërtuar në Tiranë… ka tri licenca në duar e për 180 milionë që duan, për të bërë ka 10 milionë.

   Speziali: Realitet..

   Gallo: Kërkojnë financierë më tha… gjejnë  një sipërmarrës që është mirë e banka e financon…

  Shto Koment