KRYESORET
4 ORE ME PARE Insights Fjola Graçi

SHËNIM: Pse vrasin Policët tanë?

Foto ilustruese TIRANE- Ludian Zaimi vetëm 25 vjeç ndodhet sot pas hekurave pasi vendosi që problemin personal që kishte me kole...

Editorial

Kur Ilir Beqja shijon spektaklin e Drejtësisë së re

24 Nëntor 2021, 14:27 Nga DOSJA
Kur Ilir Beqja shijon spektaklin e Drejtësisë së re

Shfaqja me domethënese për Reformën në Drejtësi është konferenca e sotme me donatorët. Bledi Çuci, nuk mund t’i bënte dhuratë më të bukur Ilir Beqjes, se sa ta prezantonte në ditën e parë të punës, si njeriun e besuar për të menaxhuar ndihmat e BE dhe SHBA. Madje, ambasadorët ishin aty, për ta përshëndetur këtë gjetje gjeniale të qeverisë. Folën për donacionet dhe për luftën e ashpër kundër korrupsionit që do bëhet nga Drejtësia e re, ndërsa Ilir Beqja miratonte.

Më 2 padi në SPAK, që prej muajsh po hetohen, për dëme qindramilionë eurosh, me një dështim spektakolar në zgjedhje, ku nuk arriti të merrte as mandatin e vet në Shkodër, Beqja rikthehet në tryezën e zotërinjve, si vendimmarrës dhe administrator i qindramilionë eurove të tjera. Jo vetëm kaq, por tutorët e Drejtësisë që po e heton, janë aty për ta mbështetur.

Ata që hyjnë nëpër dyert e SPAK si në zyrën e tyre, që flasin për çdo çështje në takime private me prokuroret specialë, jane duke uruar per detyren e re, ish-ministrin e paditur për 2 koncesione, njërin prej të cilëve, me vlerë 120 milionë euro, ia ka dhënë pronarit të një kioske në Berat. Prokurorët që i ka zgjedhur maxhoranca, që i urdhërojnë ose i shantazhojnë me telefon nga Kryeministria, që edhe kur duan të bëjnë ndonjë veprim të guximshëm, presin ambadasoren amerikane në zyrë, sigurisht që pas kësaj nuk mund të çojnë në Gjykatën Speciale, Ilir Beqjen.

Çështjet e tij do të mbyllen dhe pastaj ai e ka rrugën e hapur për t’u bërë edhe ministër i Drejtësisë, që ta drejtojë vetë, me dorë të hekurt Reformën në Drejtësi. Kohë në dispozicion ka plot, pasi vetëm shtyrja e Vettingut do të jetë 3-vjeçare. Reforma 5-vjeçare, e paprecedentë për emrin reformë, do të zgjasë të paktën 3 vjet, me kërkesën e maxhorancës dhe mbështetjen e SHBA dhe BE. Pavarësisht se Kushtetuta e parashikon të përfundojë në mars, të mos ketë më komisione të Posaçme dhe Vettingu të kthehet në normalitet, pavarësisht se në 2016 u premtua se rezultatet do të ishin të shpejta dhe “peshqit e mëdhenj” do të përfundonin në rrjetë, po kërkohet akoma më shumë kohë, jo për të ngritur ndërtesën, por për të shtuar gërmadhën.

Pallati i Drejtësisë vazhdon të jetë bosh. Peshkimi i cironkave dhe zmadhimi i tyre me efekte speciale për t’u dukur peshq të mëdhenj, konkuron nga falsiteti dhe ilariteti me fotot e dëshpëruara për pëlqime të instagramit. Peshqit e mëdhenj, jo vetëm nuk janë kapur, por kanë marrë në kontroll rrjetat dhe peshkojnë gjahtarët, duke na treguar pa filtra luftën për kontrollin e Drejtësisë. Luftë që po bëhet brenda grupeve të maxhorancës. Është pikërisht për shkak të kësaj lufte të brendshme të maxhorancës dhe jo për ecurinë e reformës, që po kërkohet të shtyhet Vettingu, i garantuar në Kushtetutë nga KLGJ dhe KLP.

Përfshirja me zell e ambasadorëve në këtë betejë brenda PS për të patur sa më shumë institucione dhe të emëruar në kontroll, ishte sot më evidente se kurrë. Ata, si zyrtarë të bindur të qeverisë, u reshtuan në krah të një personi në hetim dhe i premtuan mbështetje me fonde, besim në menaxhimin e tij, ndërsa Akademia e Transparencës, e thelemeluar në 15 janar nga Ambasada e SHBA dhe USAID, publikon propozimin që E-Albania të marrë çmim ndërkombëtar.

Me e keqja është që në këtë betejë të brendshme të PS, po i kërkohet edhe opozitës të sillet si fraksion në mbështetje të Edi Ramës. Dhe më e keqja akoma është që Partia Demokratike zyrtare po e konsideron si një mundësi, duke parë një përfitim politik, ose jopolitik, ende të pakuptueshëm nga publiku.

Me shëmtinë e vet, me shëmtinë e së vërtetës, shfaqja e sotme e ambasadorëve, shërbeu për t’i vënë kapakun dyshimeve se parodia e shëmtuar që na është dhënë sot është vetëm imitacion i Reformës në Drejtësi të premtuar 5 vjet më parë. Nëse do të ketë fatin e imitacioneve lindore që shiten në Perëndim, mund të shërbejë të paktën për tu afruar me BE. E sigurtë është që nuk do t’i shërbejë vendosjes së Shtetit të së Drejtës.

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 21 Nëntor 2021, 15:20

Muret po ngrihen sërish në të gjithë Evropën

Sa herë që shfletoj artikujt nga gjeopolitika dhe ndjej nevojën për të shkëputur disi nga realiteti, mendoj për Alsasën. Deri në Luftën e Dytë Botërore, histori...

Editorial 16 Nëntor 2021, 08:49

Eja, luajmë kukafshehti!

Nga Meri LikaMë kujtohet shumë mirë, besoj njëjtë dhe ju të gjithëve, kur ishim të vegjël dhe luanim me kukafshehti ose me të fshehura siç e quanim ne.Më...

Editorial 13 Nëntor 2021, 14:12

Ndarja e pakthyeshme e opozitës

Nga Enton AbilekajPasditen e djeshme Basha zgjodhi ta sfidonte Berishën në një betejë shikueshmërie. Ai ekskluzivisht në News24, Berisha në televizionet e tjera...

Editorial 13 Nëntor 2021, 17:04

Librat e tim biri

Muajin nëntor, ashtu si edhe dhjetorin, gjithmonë e kam pritur me shumë dëshirë, sigurisht nisur nga festat. Përveç festave të nentorit, 28 dhe 29, muaji...

Editorial 12 Nëntor 2021, 08:56

Orakulli nuk gënjen!

Nga Meri LikaNë profetësinë e Ezekielit, në Bibël, thuhet: “Zoti verbon atë që do që të humbasë”! Fatkeqësisht ky është edhe rasti i kryetarit të Partisë Demokr...

WhatsApp Video 2022 05 24 at 10 43 37 PM

WhatsApp Video 2022 05 24 at 10 43 37 PM

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve

Tabaku - Ibrahimajt: Manipulon shifrat e INSTAT, lexove fjalimin e dy ministreve të tjera

Butrinti/ Majko: Plani ka lidhje me VKM e 2002, në marrëveshje s'është përfshirë

Dendias i prerë për çamët e Ligjin e Luftës: Mos vazhdoni, ka pasojë për integrimin në BE

'Çështja e detit në Hagë'/ 'Këshilla' e Dendias: Të përshpejtojmë procedurat

Zonat detare me Greqinë, Xhaçka: Rikonfirmuam vullnetin për kompromis për në Hagë

Berisha në krye të PD-, Xhaferraj: Do fusë Opozitën në tension politik

Berisha i kthehet epitetit të ish-kreut të PD: Peng-Basha e Rama politizuan AMA-n

Berisha vijon akuzat jashtë Kuvendit: Burri i Spiropalit i jep tenderat vëllait të saj

"Si ndiheni që s'ju kanë uruar ndërkombëtarët?', Berisha-gazetarëve: Ku e di ti

Rama inspekton pediatrinë në Elbasan, u drejtohet mjekëve: Erdhi qershori, do ju risim rrogat

Fitorja e Berishës, Balla: Sot priten revani e bakllava, ta gëzoni e ia pafshi hajrin

'Berishën injorojeni'/ Balla: Dështim i institucioneve shqiptare, pse nuk e hetoni?

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

Akuza për Spiropalin, Berisha: Yt shoq i jep tender vëllait tënd, lumturoni njëri-tjetrin