LIVE UPDATES
Editorial

Eja, luajmë kukafshehti!

16 Nëntor 2021, 08:49 Nga DOSJA
Eja, luajmë kukafshehti!

Nga Meri Lika

Më kujtohet shumë mirë, besoj njëjtë dhe ju të gjithëve, kur ishim të vegjël dhe luanim me kukafshehti ose me të fshehura siç e quanim ne.

Më pëlqente kur strukeshim pas cepave të mureve, pas pemëve, kudo ku mendonim se ishte një vend i sigurt.

Po ashtu më pëlqente shumë momenti kur pas numërimit me sa më shpejt të mundej, duke iu marrë fryma, nga ai që mbyllte sytë, një nga një, sapo gjenim momentin, vraponim tek vendi i “dorëzimit” e bërtisnim “ptuj, ptuj, ptuj” duke simuluar pështyrjen.
Fitues ishte gjithmonë ai që dilte nga skuta dhe arrinte i pari tek vendi i përcaktuar, në garë me atë që mbyllte sytë.

Por kaq, gjithçka ngelet tek kujtimet e fëmijërisë. Kurrë nuk e kam përdorur këtë lojë në jetë e as në punë, madje as me veten time nuk kam luajtur më kukafshehti.

E vetmja gjë që mbart gjithmonë nga kjo lojë është morali i saj: “ Kush del nga skuta, ku është strukur, në momentin e duhur dhe vrapon shpejt, fiton!”.
Edhe pse unë nuk kam pasur dëshirë ta luaja e rritur këtë lojë, shumë njerëz e bëjnë. Vazhdojnë ta kenë jetën dhe punën e tyre njëjtë si loja kukafshehti.
Por ndërsa në jetën personale apo edhe në punën e tyre, secili nga ne është i lirë të zgjedhë ta luaj këtë lojë edhe kur rritet, në politikë kjo lojë është një mision i pamundur.

Në politikë nuk mund të luash kukafshehti, sepse ka aq shumë kundërshtarë dhe rivalë, saqë e ke të pamundur të rrish i fshehur për shumë kohë, e kur mendon se mund të fitosh duke u fshehur harron thelbin e lojës që është gara: “kush vrapon më shpejt, fiton”.

Në Partinë Demokratike sot po luajnë kukafshehti.
Krytari i partisë, po luan, duke u futur sa në një skutë tek tjetra duke menduar se kështu i fshehur do mund të arrijë finishin dhe pastaj të bërtasë “ptuj ptuj ptuj”, me zërin që po i ngjiret nga “britmat e tenorit” që po lëshon në kuvend.

Më vjen keq që kryetari nuk paska mësuar asgjë nga fëmijëria e kukafshehtit. Nuk e paska mësuar se fshehja nuk të jep fitore, fitoren ta jep mençuria që të kapësh momentin dhe të nisësh vrapin për të arritur i pari.

Duke u futur në fillim tek skuta “s’ka kongres kundër SHBA-së”, pastaj duke kërcyer tek skuta “firmat nuk janë të verifikuara”, e duke kaluar tek skuta e fundit “kuvendi do të mblidhet në 18 dhjetor” ai mendon se do mund të arrijë vendin e fitores përpara rivalit që po e sfidon hapur, por jo me teknikën e lojës por me shprehjen “topin e kam unë, penalltinë e gjuaj vetë”.

Më vjen keq t’i them se përditë është duke humbur!

Partinë e ka humbur që pas çadrës, por tashmë dalëngadalë është duke humbur edhe dinjitetin.
Mund të duket moraliste por, nuk është e mundur të bësh për vete masën duke mos u përballur me sfiduesin.
Kur dikush të sfidon, beteja duhet të jetë e hapur, madje madje, për të mbrojtur dinjitetin, beteja duhet të zhvillohet pikërisht tek fronti i kundërshtarit.

Një lider që frymëzon, që nuk fshihet pas procedurave, pas mbledhjeve boshe e pa bereqet, sfidon.
Dhe Lulëzim Basha duhet të sfidonte: “Kur e do kuvendin në 11 dhjetor? Në 11 dhjetor do ta kesh! Çfarë do në kuvend, do votëbesimin për kryetarin? Atë do të kesh?”

Por Lulëzim Basha nuk e bën dot këtë, sepse gjatë gjithë karrierës së tij politike, gjithmonë ka zgjedhur të fshihet dhe frika se nëse garon do të humbasë është aq e madhe saqë e ka futur në labirintin e saj pa asnjë rrugëdalje.

Sot, ai po na tregon të vërtetat e tij gënjeshtare, se bashkinë e fitoi se përjashtoi Berishën, se pa Berishën ai do ishte më i fortë, por ai harron se njerëzit kanë kujtesë, dhe të gjithë e dimë se pa Berishën, ai që sot është ulur në karrigen e kryetarit dhe që në tetë vitet e drejtimit e ka venitur opozitarizimin, do ishte zhdukur nga faqja e politikës që në vitin 2013 nëse votimi për kryetar do të ishte bërë i rregullt dhe pa preferencën e shpallur hapur të Berishës.
Ai harron se pa Berishën, nuk do kishte pasur asnjë mundësi të fitonte partinë më të madhe opozitare, sepse, sipas mendimit tim, ai nuk di të përballet e kush nuk di të përballet nuk di as të fitojë.

Ai harron, se nuk e ka fituar atë vend, atij ia dhanë atë karrige, e kushdo, të cilit i dhurojnë një post, duhet ta dijë se siç ia kanë dhënë postin ashtu edhe ia marrin.

Me keqardhje po i them se është në momentin kur po i marrin karrigen, prandaj në mënyrë që të dal me dinjitet nuk duhet të luajë më kukafshehti.

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Editorial Editorial Meri Lika politika shqiptare Meri Lika politika shqiptare

Sondazh

Poll

Editorial 13 Nëntor 2021, 14:12

Ndarja e pakthyeshme e opozitës

Nga Enton AbilekajPasditen e djeshme Basha zgjodhi ta sfidonte Berishën në një betejë shikueshmërie. Ai ekskluzivisht në News24, Berisha në televizionet e tjera...

Editorial 13 Nëntor 2021, 17:04

Librat e tim biri

Muajin nëntor, ashtu si edhe dhjetorin, gjithmonë e kam pritur me shumë dëshirë, sigurisht nisur nga festat. Përveç festave të nentorit, 28 dhe 29, muaji...

Editorial 12 Nëntor 2021, 08:56

Orakulli nuk gënjen!

Nga Meri LikaNë profetësinë e Ezekielit, në Bibël, thuhet: “Zoti verbon atë që do që të humbasë”! Fatkeqësisht ky është edhe rasti i kryetarit të Partisë Demokr...

Editorial 8 Nëntor 2021, 08:41

Unë dua një opozitë tjetër!

Nga Meri Lika“Kur nuk je i dobishëm, duhet të dish të tërhiqesh!”Me këto fjalë, në 4 maj të këtij viti, Pablo Iglesias, kandidati i Podemos dhe ish zv.kry...

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje