LIVE UPDATES
Editorial

Shënim: Drejtësi për Mateon, para se lulet të thahen

17 Nëntor 2021, 12:18 Nga DOSJA
Shënim: Drejtësi për Mateon, para se lulet të thahen

Nga Dosja.al

Një tufë me lule në bankë për të mbytur heshtjen e humbjes së kobshme te Mateos dhe mungesën e pafalshme të përgjigjeve për atë që ndodhi. Ata 8-vjeçarë që rrethojnë bankën bosh të shokut të tyre, nuk e pyesin dot mësuesin se ai nuk mund të përgjigjet për këtë. Nuk është në tekst, as në kodin shoqëror, as në mendjen më kriminale, vrasja e një fëmije të pafajshëm, liria e një krimineli përsëritës, gjakftohtësia e një qenieje të pa klasifikueshme. Mësuesi mundet vetëm të heshtë si fëmijët 8-vjeçarë, përballë një fuqie më të madhe se ai, përballë një pafuqie më të madhe se të gjithë ne, që lejon ikjen e pakthyeshme të Mateos. Pafuqia e prindërve që të parashikonin kobin e mëngjesit të së martës, ta merrnin djalin për dore dhe ta çonin vetë në shkollë, që monstra përballë të anullonte planin çmendurak, pafuqia e fëmijës 8-vjeçar për t’i shpëtuar dhunës shtazarake të përbindëshit të lënë të lirë, pafuqia e një fshati për të shpëtuar nga monstra e damkosur prej perversitetit, pafuqia e gjtihë shqiptarëve për të detyruar një sistem të kalbur e të ndyrë që të mos jetë shërbëtor i krimit.

Dhe sapo pafuqia shpërfaqet në një krim makabër, shpërthen zemërimi që hidet në ajër, nuk drejtohet askund, lëshohet në eter, kërkon drejtësi hyjnore në një vend ku drejtësia njerëzore është varrosur. Jo nga Klodian Çalamani, ai është një keqbërës me mendje të sëmurë që ka kthjellësinë të kuptojë se mund ta vërë sistemin në shërbim të vetes. Në një botë ku krimineli vret pa gjyq ndërsa viktimat nuk reagojnë dot njësoj, kur krimineli përdhunon dhe vjedh por kërkon pafajësi, ta heq jetën në sekondë por kërkon rrethana lehtësuese, shkatërron jetën e një familjeje por kërkon procedurë gjyqësore, vjedh milionat e publikut por paguan që të mos dënohet, është më e lehtë të jesh kriminel.

A janë të drejtat e njeriut ndihmë për kriminelët? A është shteti ligjor përgjigja më e mirë? A i përgjigjet sistemi i Drejtësisë nevojës për ndëshkim të kriminelëve më të pashpirtë? Këto pyetje bëhen në gjithë botën, ku drejtësia është në anën e të Drejtës. Në Shqipëri shumëfishohen, sepse Drejtësia është në anën e tyre, shkruan Dosja.al. Të dëmtuarit presin Kryeministrin të kërkojë dënim maksimal, ambasadorët të shkojnë në sallën e gjyqit dhe mediat ta pasqyrojnë në faqen e parë, që prokurori dhe gjyqtari të kenë frikë t’i shërbejnë kriminelit.

Sot kur rrjetet sociale japin verdiktin ‘Dënim maksimal”, “varje”, “pushkatim”, krimineli po pret që zemërimi të fashitet, që drejtësia të ketë komoditetin të negociojë vitet e burgut, që thirrja e familjatëve të Mateos për Drejtësi të mos jetë më interesante për mediat. Atëherë, me ca para borxh apo me ndonjë kredi në bankë, mund të fitojë lirinë, të kthehet në vendin e krimit që është shtëpia e tij dhe të presë viktimën tjetër. Një shoqëri e telekomanduar, që e pranon krimin si pjesë, që modelon pasurimin e paligjshëm dhe të shpejtë si sukses, që ka frikë nga pushtetet që duhet t’i shërbejnë, do të ketë gjithmonë krime të pandëshkuara. Ikja e Mateos në një ditë të qetë, duke shkuar në shkollë mund të shërbente sadopak për një akt konkret ndaj bashkëpunëtorëve të krimit në radhët e drejtësisë. Përpara se lulet të thahen në bankën e tij, përpara se mediat të vrapojnë pas lajmit të fundit, përpara se sherret partiake për pushtetin e padrejtësisë të marrin vëmendjen. Përpara se krimi të ndodhë prapë, ndërkohë që krime të ngjashme ndodhin në heshtje çdo ditë.

Nga Dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

editorial kryesore dosja.al klodian çalamani mateo vasiu vritet i mituri ne fier dosja.al klodian çalamani mateo vasiu vritet i mituri ne fier

Sondazh

Poll

Editorial 16 Nëntor 2021, 08:49

Eja, luajmë kukafshehti!

Nga Meri LikaMë kujtohet shumë mirë, besoj njëjtë dhe ju të gjithëve, kur ishim të vegjël dhe luanim me kukafshehti ose me të fshehura siç e quanim ne.Më...

Editorial 13 Nëntor 2021, 14:12

Ndarja e pakthyeshme e opozitës

Nga Enton AbilekajPasditen e djeshme Basha zgjodhi ta sfidonte Berishën në një betejë shikueshmërie. Ai ekskluzivisht në News24, Berisha në televizionet e tjera...

Editorial 13 Nëntor 2021, 17:04

Librat e tim biri

Muajin nëntor, ashtu si edhe dhjetorin, gjithmonë e kam pritur me shumë dëshirë, sigurisht nisur nga festat. Përveç festave të nentorit, 28 dhe 29, muaji...

Editorial 12 Nëntor 2021, 08:56

Orakulli nuk gënjen!

Nga Meri LikaNë profetësinë e Ezekielit, në Bibël, thuhet: “Zoti verbon atë që do që të humbasë”! Fatkeqësisht ky është edhe rasti i kryetarit të Partisë Demokr...

Editorial 8 Nëntor 2021, 08:41

Unë dua një opozitë tjetër!

Nga Meri Lika“Kur nuk je i dobishëm, duhet të dish të tërhiqesh!”Me këto fjalë, në 4 maj të këtij viti, Pablo Iglesias, kandidati i Podemos dhe ish zv.kry...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave