LIVE UPDATES
Insights

Zgjedhjet presidenciale në SHBA, kë po mbështetin miliarderët?

Në fakt, rreth 2 javë më parë, në shtetin e Iowa-s, guvernatori 45-vjeçar i Floridës, Ronald Dion DeSantis, një pasardhës i emigrantëve nga Abruzzo, i njohur edhe si Ron, kandidat për nominimin republikan për vitin 2024, deklaroi gjatë një interviste se duhet parë më vëmendje “se ku përfundojnë paratë” për të kuptuar se kush mund të përfaqësojë një kërcënim për të padurueshmin Donald Trump.

5 Dhjetor 2023, 09:55 Nga a.d

Zgjedhjet presidenciale në SHBA, kë po mbështetin

Nga Fabio Marco Fabbri “Opinione.it

Zgjedhjet në Shtetet e Bashkuara përfaqësojnë një aspekt të politikës që tërheq interesat ndërkombëtare, si për rrjedhën e parave (dhe rrjedhimisht pushtetit) që është në lojë, ashtu edhe për strategjitë globale të planifikuara dhe të premtuara për të ardhmen. Një vit përpara zgjedhjeve, të cilat do të zhvillohen në nëntor 2024, për presidentin e ri të Shteteve të Bashkuara, dhe me përfaqësuesit aktualë politikë “demokratë” dhe “konservatorë” që ndahen nga një fije e hollë, është me interes të veçantë të vëzhgojmë se cilat rrugë do të ndjekin flukset e parave që do të shpërndahen nga kapitalistët amerikanë, për të kuptuar se cilat figura politike do të jenë në qendër të vëmendjes për nominimet presidenciale.

Në fakt, rreth 2 javë më parë, në shtetin e Iowa-s, guvernatori 45-vjeçar i Floridës, Ronald Dion DeSantis, një pasardhës i emigrantëve nga Abruzzo, i njohur edhe si Ron, kandidat për nominimin republikan për vitin 2024, deklaroi gjatë një interviste se duhet parë më vëmendje “se ku përfundojnë paratë” për të kuptuar se kush mund të përfaqësojë një kërcënim për të padurueshmin Donald Trump.

Nga deklarata të ndryshme, pak a shumë të hapura, duket se miliona dollarë po shkojnë tashmë drejt rivales së tij, 51-vjeçares Nikki Haley, ish-ambasadore e SHBA-së në Kombet e Bashkuara dhe ish-guvernatore e Karolinës së Jugut.

Kështu, zyrtarisht, të martën e 28 nëntorit, vajza konservatore e 2 emigrantëve indianë mori mbështetjen e familjes Koch që kanë financuar dhe kontrolluar prej dekadash sferën politike konservatore. Shoqata AFP, “American për Prosperity”, e themeluar në vitin 2004 dhe e lidhur me dinastinë Koch, aktualisht e kryesuar nga Emily Seidel, deklaroi përmes përfaqësuesit të saj se është entuziaste për kandidaturën e Nikki Haley.

AFP merret me mbledhjet e fondeve për fushatën elektorale, dhe në këtë rast, është shprehur se është e angazhuar për t’i ofruar popullit amerikan mundësinë për të kthyer faqe në raport me politikën aktuale. Synimi është që kandidati i saj të fitojë zgjedhjet paraprake brenda Partisë Republikane dhe më pas të mposhtë Joe Biden.

Diçka që është e mundur duke pasur parasysh imazhin e “të marrit dhe të çorientuarit” që ofron çdo ditë banori aktual i Shtëpisë së Bardhë edhe para mediave botërore. AFP synon një ndryshim të qartë, duke nënvizuar se Donald Trump dhe Joe Biden janë e kaluara, dhe se ata përfaqësojnë vazhdimin e “spirales negative në politikën e vendit”.

Pozicionimi i AFP-së është i qartë: një dënim i “negativitetit” të Trump, i manifestuar nga disfata dhe “faktorët anësorë”, duke deklaruar se Haley do ta rriste konsensusin në shoqërinë amerikane dhe do të tërhiqte votues të pavendosur, të moderuar dhe të pavarur, të cilët nuk do të votonin kurrë për Trump.

Por sa para ka mbledhur deri tani “American for Prosperity”? Natyrisht, me gjithë “transparencën ekonomike në fushën e financimit politik”, shifrat duhet të interpretohen. Në çdo rast, duke pasur parasysh numrin e vullnetarëve të angazhuar në mbarë SHBA-në, të angazhuar në grumbullimin e dollarëve, duket se deri në vitin 2024, mbi 70 milionë dollarë janë tashmë në arkat e shoqatës së drejtuar nga familja Koch.

Nga këto, të paktën 9 milionë dollarë jenë investuar për t’iu kundërvënë kandidaturës së Trump në ato shtete ku në fillim të vitit të ardhshëm do të zhvillohen zgjedhjet e para paraprake, përkatësisht New Hampshire, Karolina e Jugut dhe Iowa.

Në një sondazh të botuar në fund të tetorit nga Des Moines Register, gazetë e Iowa, Haley konsiderohej tashmë në të njëjtin nivel me DeSantis, por ende shumë prapa Trump. Ndërsa në një sondazh të nëntorit nga uebsajti FiveThirtyEight, i specializuar në analizat politike dhe sportive, Haley është përpara Desantis në Karolinën e Jugut dhe New Hampshire.

Për momentin, tendenca e “donatorëve” është drejt Haley-t. Animi i hapur i Kochs përkrah Haley u cilësua si një fyerje nga Ron DeSantis, dhe krijoi mbi të gjitha një prirje që i nxiti miliarderë të tjerë të vlerësonin kandidaturën e ish-guvernatores së Karolinës së Jugut.

Kështu pas një momenti reflektimi, bashkëthemeluesi i zinxhirit të dyqaneve Home Depot, miliarderi Kenneth Langone, shprehu gjithashtu interesin e tij për kandidaturën e Haley. Në fakt, manjati 88-vjeçar, me një pasuri prej gati 7.4 miliardë dollarësh, shpjegon se nuk e ka bërë ende zgjedhjen e tij përfundimtare.

Megjithatë deklaron se është i impresionuar nga Haley, duke e vlerësuar edhe pozicionin e saj “të arsyeshëm” mbi abortin. Shumë shpejt ai do të takohet me Nikki Haley-n në Nju Jork, por nuk ka dyshim se mbështetja është shprehur tashmë.

Gjithsesi, një tjetër peshë e rëndë në botën e financave në SHBA, themeluesi i fondit të investimeve Citadel, Kenneth Griffin, pasi tërhoqi mbështetjen e tij për DeSantis, ka shprehur tani mbështetjen e tij për Nikki Haley. Pra për republikanët, duket se sfida kryesore do të jetë mes Haley dhe Trump. Duke pasur parasysh që Donald Trump e njeh në mënyrë të përsosur dinamikën e fluksit monetar, asgjë nuk mund të merret si e mirëqenë. Të paktën për momentin.

Sondazh

Poll
Insights 4 Dhjetor 2023, 11:11 a.d

A mund të “eliminohet” vërtet Hamasi?

Foto ilustruese Nga Nadim Koteich “The Spectator” Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, mbajti javën e kaluar një q&eum...

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve