LIVE UPDATES
Insights

Franca mund të jetë në prag të luftës civile

Ata e paralajmëruan ndër të tjera se ndarjet midis komuniteteve dhe shtimi i “dhunës dhe nihilizmit” në Francë, do të sillte përfundimisht një shkatërrim të shoqërisë, me rrezikun e “kaosit” që do të çonte në një “luftë civile”, që më pas do të “kërkonte një ndërhyrje ushtarake... në një mision të rrezikshëm për të mbrojtur vlerat tona civilizuese dhe për të mbrojtur bashkatdhetarët tanë”.

1 Dhjetor 2023, 10:11 Nga a.d

Franca mund të jetë në prag të luftës civile

Nga Anne-Elisabeth Moutet “Daily Telegraph”

Dy vjet më parë, pas disa netëve me trazira nëpër periferitë e qyteteve franceze, 20 gjeneralë francezë në pension i shkruan një letër të hapur presidentit Emmanuel Macron, që ishte gati të kandidonte për një mandat të dytë.

Ata e paralajmëruan ndër të tjera se ndarjet midis komuniteteve dhe shtimi i “dhunës dhe nihilizmit” në Francë, do të sillte përfundimisht një shkatërrim të shoqërisë, me rrezikun e “kaosit” që do të çonte në një “luftë civile”, që më pas do të “kërkonte një ndërhyrje ushtarake... në një mision të rrezikshëm për të mbrojtur vlerat tona civilizuese dhe për të mbrojtur bashkatdhetarët tanë”.

Një deklaratë shumë e fortë, e bashkë-nënshkruar nga rreth 100 oficerë të lartë dhe rreth 1 mijë pjesëtarë të tjerë të ushtrisë franceze, dhe në një vend ku ushtria njihet ndryshe si “Memecja e Madhe”, sepse nuk shpreh asnjëherë hapur ndonjë preferencë në politikën kombëtare. Në një rast, gjatë luftës për pavarësinë e Algjerisë, kur 4 gjeneralë tentuan një puç kundër presidentit të kohës Charles de Gaulle më 21 prill 1961, në shenjë proteste kundër largimit të parashikuar të Francës nga kolonia e saj rebele, ata u mbështetën nga një numër modest ushtarakësh, dhe për pasojë grushti i shtetit u shua brenda 3 ditëve.

Gjashtë dekada më vonë, Lettre des Généraux (letra e gjeneralëve) u prit me përbuzje. Shumica e analistëve i quajtën autorët e saj si “të parëndësishëm”, duke i interpretuar parashikimet e tyre apokaliptike si një “kërcënim” ndaj Republikës.

Megjithatë këtë javë, Olivier Véran, zëdhënësi i kabinetit qeveritar, u duk sikur ndau të njëjtin qëndrim kur gjatë një vizite në fshatin Crépol, në jug të Lionit, paralajmëroi se Franca mund të gjendet aktualisht në një “pikë kthese” pas goditjes fatale me thikë ndaj një 16-vjeçari vendas.

Duke e dënuan më forcë sulmin me thikë gjatë një festivali të zonës të shtunën e kaluar, dhe marshimin që pasoi nga ana e aktivistëve të krahut të djathtë, që synonin një përleshje në formë hakmarrje në lagjen ku jetojnë të dyshuarit për atë krim, ministri u zotua se qeveria do t’i qëndrojë pranë familjes së të ndjerit, teksa u bëri thirrje autoriteteve për një dënim sa më të ashpër “deri në burgim të përjetshëm dhe pa rrethana lehtësuese” për fajtorët.

Ai thuhet se shtoi se qeveria është “qartazi” e vetëdijshme se dhuna nga “të shthururit” po i rrit “tensionet... se këto banda dhe nuk mund të durohen më”, duke premtuar “mobilizimin e plotë të shteti për të garantuar sigurinë e të gjithë qytetarëve”.

Shumë pak, dhe shumë vonë:fjalët e mirëkuptueshme të ministrit u pritën keq nga publiku. Një nga fshatarët thuhet se i tha me zë të lartë Véran: “Ti ke bërë shumë më tepër për ta sesa për njerëzit punëtorë të fshatit, që nuk marrin asnjë përfitim dhe i rritin fëmijët e tyre me vlera”.

Me “ata” nënkuptohen grupet problematike në banesat komunale, shumë prej të cilëve janë fëmijë ose nipër e emigrantësh myslimanë, si autorët e sulmit me thika në Crépol që ndërprenë festën e së shtunës në mbrëmje, duke thirrur “ne kemi ardhur të vrasim të bardhët”.

Përkundër praktikës së përgjithshme, autoritetet e Valences refuzuan të bënin publikë emrat e të dyshuarve që arrestuan. I gjithë vendi dyshon se pse nuk u dhanë emrat. Synimi i mirë është që të mos “demonizohet” një komunitet i tërë, ku shumica i bindet ligjit.

Këtë herë, disa gazeta zgjodhën ta vënë në dyshim këtë vendim (Le Parisien e qendrës së majtë, e cila i përket multi-miliarderit Bernard Arnault, publikoi vetëm emrin e arabit të dyshuar për vrasjen).

Të thuash që publiku francez po përçahet, përbën një nënvlerësim të perceptimit aktual, të mbështetur nga shumë sociologë dhe statisticienë, se vendi ka dështuar keqazi në asimilimin e të gjithë qytetarëve. Për të përdorur një fjalë të shpikur nga romancieri i njohur Michel Houellebecq, Franca po “atomizohet” gjithnjë e më shumë.

Analisti politik Jérôme Fourquet, flet për “arkipelagun francez”, pra për një vend me ishuj të veçantë, ku secili sheh vetëm punët e veta. Për gati 3 dekada, qeveritë e njëpasnjëshme zgjodhën të mos shqyrtonin nga afër një situatë në përkeqësim të vazhdueshëm.

Franca ka qenë për shekuj një vend i asimilimit të suksesshëm të emigrantëve. Këtu mbërritën italianët, spanjollët, hebrenjtë rusë, polakët dhe u bënë francezë. Por shifrat e mëdha të emigrimit, si dhe ndryshimi nga synimi për të “asimiluar” në atë më të lehtin të “integrimit”, kanë sjellë degradimin e modelit francez.

Çdo dështim i veçantë përputhet me ndarjen në nivel kombëtar. Sistemi arsimor francez i admiruar prej kohësh, nuk është më i përshtatshëm: shkollat ​​tona dikur në krye, kanë rënë në fund të renditjes së PISA-s në vetëm pak vite, sidomos në ato zona ku shumicën në klasa e përbëjnë fëmijët që nuk flasin frëngjisht.

Mësuesit e shkollave respektohen gjithnjë e më pak si nga organi politik - që lejoi përgjysmimin e pagave në terma realë - ashtu edhe nga nxënësit e tyre, që tallen me ta dhe shpesh janë të dhunshëm. Në disa fusha, historia e shekullit XX-të, veçanërisht ajo e Holokaustit, ka qenë thuajse e pamundur të mësohej për vite me radhë: sulmet nga islamikët radikalë në klasa, të mohuara prej kohësh, kanë sjellë vrasjen e 2 mësuesve në 3 vitet e fundit.

Ndërkohë policia është e keq-paguar, e pavlerësuar, dhe shpeshherë e frikësuar për jetën në zonat ku duhet të ruajë rendin, jep dorëheqjen në masë (ky profesion ka një nga nivelet më të larta të vetëvrasjeve në Francë). Në këto kushte, koha e trajnimit është zvogëluar nga 1 vit në 8 muaj, aq e madhe është nevoja për policët në terren.

Për pasojë ka rënë besimi midis klasave në pushtet dhe popullit, dhe kjo ka ndodhur në të njëjtën kohë me rënien ekonomike dhe kulturore të Francës. (Nëse jetoni në qendër të Parisit apo Lionit, madje edhe në Marsejë, mund t’i dërgoni fëmijët tuaj në shkolla të mira private dhe Grandes Écoles, duke u garantuar punë të mira që do t’i japin mundësi të vazhdojnë të jetojnë aty ku nuk ndihet kriza).

Ashtu si paraardhësit e tij, edhe Emmanuel Macron shfaqi fillimisht indiferencë ndaj sistemit kaotik të emigracionit. Projektligji i ri i Emigracionit, që do të diskutohet nga Asambleja Kombëtare, përpiqet të korrigjojë tendencat e dobëta të viteve të fundit, por ai nuk do të prekë fare problemin e të lindurve në Francë, pra të qytetarëve që shprehin urrejtje për vendin e tyre, dhe të as të të ardhurve në rritje nga zonat e trazuara të botës.

Mund të mos duhen shumë gjëra në raundin e ardhshëm të trazirave, apo një reagim po aq i dhunshëm, që e djathtë ekstreme të vendosë t’i marrë gjërat në duart e veta. Lufta civile që profetizuan gjeneralët 2 vjet më parë mund të jetë më pranë nga sa mendohet./Dosja.al

franca

Sondazh

Poll
Insights 28 Nëntor 2023, 11:37 a.d

Ja si Kina po i nxit sulmet e Hamasit

Lufta Nga Gordon G. Chang “Newsweek” Një nga strategjitë më cinike të Kinës në luftën e saj në shum&eu...

Insights 25 Nëntor 2023, 12:12 Ben Blushi

A mund të jetë Izraeli anëtar i NATO-së?

Ben Blushi Disa ditë më parë kur Kosova po luante futboll me Izraelin po mendoja se pse Izraeli nuk është antar i NATOs. Izraeli k...

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve