LIVE UPDATES
Insights

E paemër, e mosozotshme vrasja e Liridonës

2 Dhjetor 2023, 07:25 Nga Sonila Meço

E paemër, e mosozotshme vrasja e Liridonës

E paemër, e mosozotshme vrasja e Liridonës, me pagesë, në sy të fëmijëve të saj, porositur nga bashkëshorti për 30 mijë euro.

Vrasje thashë? Jo mo jo!

Nuk është thjesht vrasje kjo…as kafshëri…por masakër, barbarì, kasaphanë në llumin e ndyrësisë së qenies ende me koshiencë.

Them “ende”, sepse çdo anamnezë, përpiluar sado saktë, që mund të radhisë në diagnozën e shëndetit mendor të gjitha patologjitë e mundshme që mund t’i gjenden një burri, prindi, bashkëshorti vrasës nuk e shpëtojnë dot njerëzimin nga njolla e tmerrshme e mëkatit më të ndyrë me burim ndërgjegjen: vrasja e organizuar dhe e paguar nga bashkëshorti prej 12 vitesh i nënës së dy fëmijëve të tij para syve të pafajshëm të tyre.
As thjesht urrejtje ndaj gruas nuk është, sepse para torturës mbi fëmijën e tij është dorëzuar edhe një nga kasapët më të egër të Holokaustit. Do kish kursyer shpirtrat e njomë të kërthijve të vet nga batërdia çnjerëzore.
Por ky është një mekanizëm pervers, ushqyer gjer në sistem, që arrin të bindë edhe një prind e burrë shtëpie se pasiguritë, epshet, ambicja dhe xhelozia vlejnë më shumë se jeta e një gruaje, nëne, motre, bije. Se pas tyre mund të fshihen si burrecë për të vënë në diskutim gratë.

Komodë në paaftësinë e tyre pranojnë më mirë të shuajnë një ekzistencë në mënyrën më barbare në sy të fëmijëve të vet, (mënyrë që sfidon instiktin prindëror edhe të një kafshe që të shqyen nëse ia lëndon të voglin e vet) sesa të mësohen me idenë se asnjë qenie tjetër nuk është pronë e tyre.

Unë e jam e bindur çdokush nga ju e ka njohur një palo burrë të tillë, në mos në familje, e keni ndeshur në punë, në rrjete sociale, të rimishëruar edhe nga shekuj po deshët në një variant të ri, por të një shpirti po njëlloj katran të zi, që “vret” gra, nëna, motra e bija në sy të fëmijëve të tyre, në mos me plumba, me fjalë të ndyra, kërcënime, shpifje, degradim e torturë psikologjike. Duke e vrarë ngadalë e jo me një plumb gruan brenda secilës.

Ndaj kjo nuk është një ngjarje kronike të zezë, as nuk duhet të përfundojë e “shqyer” nëpër analiza “të ndenjura” me koncepte klishe në studio televizive nga çdo kërkues vëmendjeje për 15 minuta.

Ky është momentum për një debat të madh, në kufijtë e rizgjimit shoqëror, riformëzimit, revolucionit të saj, që do të duhej të përfshinte intelektualë, akademikë, filozofë, sociologë, ajkën e mendimit shoqëror mbi situatën ku ndodhemi. Atë të brutalitetit të plotë, paaftësisë për të menaxhuar reagimet emocionale, injorancës ndjesore, mentalitetit të zotërimit e pasjes në dorë të jetës dhe nderit të dikujt, skllavërisë së re të njerëzve, që i nënshtrohen egërsisht pushtetit të parasë, konsumerizmit. Atë të terrorit, që ndjejnë disa njerëz nga pavarësia e tjetrit, liria e saj/tij, fjala e tyre, duke prodhuar prej tmerrit të tyre krimet monstruoze të asgjësimit të tjetrit. Atë të shkatërrimit të edukimit, kulturës, ndriçimit të mendjes në funksionit të nënshtrimit, gjallimit të turmës pa kujtesë, pa ndërgjegje, pa mendim.

Ky nuk është rasti për të ngopur kureshtinë morboze njerëzore me detajet e jetës private të një familjeje, apo dalldinë e një individi që i mori koka erë, por për t’u ndërgjegjësuar se jemi përgjegjës me shtresa, breza e nuk dimë edhe sesa për si e ushqejmë dhunën, brutalizmin, antivlerën e degradimin e gruas, njeriut, tjetrit.
Liridonë, na ndriço edhe me simbolikën e emrit tënd të nisim e çmojmë lirinë nga çdo agresion brutal njerëzor, që do të sundojë qoftë botën a qoftë një njeri të vetëm!

sonila meco vritet liridona murseli

Sondazh

Poll
Insights 28 Nëntor 2023, 11:37 a.d

Ja si Kina po i nxit sulmet e Hamasit

Lufta Nga Gordon G. Chang “Newsweek” Një nga strategjitë më cinike të Kinës në luftën e saj në shum&eu...

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve