LIVE UPDATES
Insights

Jepini Kremlinit qoftë edhe 1 centimetër tokë, dhe ai do të gllabërojë gjysmën e Evropës

Sepse zëdhënësit e Kremlinit, i kanë interpretuar si një dobësi, sinjalet e hezitimit të Perëndimit në financimin e aleates së tyre, Ukrainës. Njerëzit e Putinit, po i bëjnë jehonë zërave se Perëndimi po i bën tashmë presion Kievit që të marrë në konsideratë uljen në negociata me Moskën për të zyrtarizuar ndarjen e territorit të saj.

2 Dhjetor 2023, 14:06 Nga a.d

Jepini Kremlinit qoftë edhe 1 centimetër tokë, dhe ai do të

Nga Julia Davis “Center for European Policy Analysis”

Me më shumë se 300.000 ushtarakë rusë të vrarë dhe të plagosur në luftën e Vladimir Putin kundër Ukrainës, shumëkush mund të mendonte se propagandistët  e tij do të shfaqnin njëfarë përulësie kur diskutonin mbi dobinë e luftës si një mjet politik. Por do të gabonin.

Sepse zëdhënësit e Kremlinit, i kanë interpretuar si një dobësi, sinjalet e hezitimit të Perëndimit në financimin e aleates së tyre, Ukrainës. Njerëzit e Putinit, po i bëjnë jehonë zërave se Perëndimi po i bën tashmë presion Kievit që të marrë në konsideratë uljen në negociata me Moskën për të zyrtarizuar ndarjen e territorit të saj.

Madje ata po e lexojnë këtë lëvizje si një dritë jeshile, që Rusia të shkojë shumë më përtej. E përse të mos pushtohen dhe aneksohen më shumë territore, pyesin ata? Dhe nëse këto mund të tingëllojnë si deklaratat tipike të zëdhënësve megalomanë, mos harroni se ato përputhen gjerësisht me kërkesën në dhjetor të vitit 2021 nga Rusia, që SHBA-ja të braktiste anëtarët më të rinj të NATO-s, si shtetet baltike dhe Polonia.

Po ashtu vlen të kujtohet se pushtimi rus i Ukrainës, u diskutua dhe u komplotua hapur për vite tëra në mediat shtetërore ruse, pas së cilës ndodhi vërtet. Gjatë pjesëmarrjes së tij në  emisionin Oën Truth në NTV të premten e kaluar, shkrimtari rus Dmitry Lekuh tha se Polonia është “kandidatja e radhës, që do të bjerë pre e tankeve ruse”.

Ai pohoi se “ndarja e Polonisë midis Rusisë dhe Gjermanisë, është hobi ynë kombëtar”. Lekuh u ankua për faktin se Gjermania “nuk është më e njëjta si dikur”, një referencë për aleancën midis Gjermanisë naziste me Bashkimin Sovjetik në vitin 1939, pra paktin Molotov-Ribbentrop. Ashtu siç ndodh shpesh me propagandistët e Kremlinit, logjika ishte e paqartë:Rusia që kërkon aleatët e saj nazistë gjermanë, vështirë se pajtohet me pretekstin e saj të deklaruar se e ka sulmuar Ukrainën, me qëllim spastrimin e këtij vendi nga nazistët e supozuar.

Duke u shfaqur në televizionin shtetëror, ekspertët dhe ligjvënësit këmbëngulin se Rusia nuk është e interesuar për negociatat e paqes, dhe se ajo s’mund të lejojë vazhdimin e ekzistencës se një Ukraine sovrane. Të bindur se Evropa i ka boshatisur tashmë rezervat që kishte për të ndihmuar Ukrainën, dhe si rrjedhim mbetet e pambrojtur, propagandistët e Kremlinit pohuan se nga harta duhet të zhduken edhe vende të tjera evropiane.

Gjatë emisionit të tij të mëngjesit “Full Contact” këtë të mërkurë, propagandisti kryesor rus Vladimir Solovyov, pyeti:“A duhet të vazhdojë të ekzistojë kombi ukrainas? Përgjigja ime:Në gjendjen e tij aktuale jo! Një komb, ideologjia e të cilit përbën një rrezik për ne, nuk mund të ekzistojë pranë nesh”.

Ai shtoi më pas:“Unë besoj se kemi hyrë në një periudhë ndryshimesh të mëdha gjeopolitike. Shumë formacione aksidentale, të paafta për të qenë shtete, mund të mos i mbijetojnë kësaj epoke. Me këtë nënkuptoj shtetet baltike dhe gjithë Evropën. Nuk mendoj se kufijtë evropianë në konfigurimin e tyre aktual, do të vazhdojnë të ekzistojnë për më gjatë. Nuk shoh ndonjë arsye pse duhet të ndodhë kjo”.

Por zëdhënësit e Moskës, nuk kufizohen vetëm në ri-vizatimin e hartës evropiane. Një çështje tjetër e referuar, është qenë nevoja për të ndëshkuar mërgimtarët rusë dhe të ashtuquajturit armiq të shtetit nëpërmjet vrasjeve. Dhe ashtu si me qëndrimet e tyre për luftërat e ardhshme, edhe kërkesat e tyre shpesh bëhen realitet.

Më 28 nëntor, shërbimi sekret inteligjencës i Ukrainës raportoi se një numër njerëzish, përfshirë gruan e kreut të SBU Kyrylo Budanov, Marianna Budanova, se ishin shtruar në spital për shkak të dyshimit për një helmim me metale të rënda. Kjo është një skemë e vjetër dhe shumë e njohur për Rusinë.

Që në vitet 1930-1940, pasardhësit e Stalinit të udhëhequr nga spiuni legjendar Pavel Sudoplatov, komplotuan dhe kryen atentate ndaj individëve të ndryshëm, përfshirë Leon Trotsky. Vitet e fundit, vrasësit rusë kanë përdorur agjentë radioaktivë dhe nervorë në Mbretërinë e Bashkuar dhe brenda vetë Rusisë.

Është një fushatë e përqafuar me entuziazëm. Kjo ide është përhapur në mediat shtetërore

të paktën që nga viti 2022. Një nga ekspertët sugjeroi se SHBA-së i duhen “qindra” arkivole të mbështjellë flamurin kombëtar që të zgjohet nga gjumi. Të ftuarit në emisionin e Solovyov mbështetën ose rrëmbimin e armiqve të Rusisë në Ukrainë, ose vrasjen e tyre në rastin më të parë.

Deputeti i Dumës, Andrey Gurulyov, foli për fatin që i pret armiqtë e Rusisë:“Siç e tha dikur Stalini “Pa njerëz, nuk ka më probleme! Armiqtë e atdheut tonë duhet të asgjësohen!”. Ndërkohë i ftuar në emisionin e Vladimir Solovyov, Yevgeny Satanovsky, president i Institutit të Lindjes së Mesme, deklaroi:”Nëse Evropa është një kopsht, duhen zhdukur parazitët në këtë kopsht!”. Që të sigurohej që kjo metaforë të mos i shpëtonte shikuesve, Solovyov shtoi me shpejtësi: “Unë mendoj se ky është përvjetori i Mercader”- një referencë ndaj Ramon Mercader, agjenti i NKVD sovjetike që përdori një sëpatë për çarjen e akullit për të vrarë Leon Trotsky-n në Mexico City në vitin 1940.

Edhe profesor Alexander Kamkin, anëtar i Akademisë Ruse të Shkencave, i bëri jehonë Satanovsky kur  theksoi:”Parazitët në kopsht mund të asgjësohen kimikisht, ose mund të përdorni një shat të mirë për t’i asgjësuar ata në mënyrë selektive”.

Në maj të këtij viti, drejtuesja e televizionit “Russia Today” Margarita Simonyan bëri hapur thirrje për vrasjen e senatorit republikan amerikan Lindsey Graham, duke evokuar sërish emrin e agjentit Sudoplatov. Pra, nuk është për t’u habitur që fati i Marianna Budanovës shkaktoi disa reagime mohuese të dobëta, të shoqëruara me buzëqeshje dinake dhe ironi.

Në emisionin televiziv “60 Minuta”, i ftuar ishte deputetit famëkeq i Dumës, Andrey Lugovoy - i identifikuar nga një gjykatës britanik si një nga vrasësit e Aleksandër Litvinenkos në vitin 2006 në Londër - për të diskutuar mbi helmimin e Budanovës.

Lugovoy gjatë gjithë kohës i buzëqeshur, deklaroi disa herë së bashke me moderatorët Olga Skabeeva dhe Evgeny Popov, se Rusia do të vazhdonte të përdorte metoda të tilla “të modës së vjetër” si helmimi. Përfundimi është se asnjë nga propagandistët e Putinit nuk po flet kot.

Këto figura artikulojnë idetë e menduara nga regjimi dhe të cilit i shërbejnë. Apeli ndaj moralit apo humanizmit të Kremlinit është i kotë. Rusia e Putinit nuk ndihet aspak e frenuar nga idealet e larta, por vetëm nga aftësitë e saj. Diskutimet që zhvillohen në Perëndim rreth mundësisë së braktisjes së Ukrainës dhe detyrimit të saj për të nënshkruar një marrëveshje paqeje me Rusinë, e inkurajojnë Moskën të zgjerojë ofensivën e saj, me mjete ushtarake ose jo-ushtarake./Dosja.al

kremlini

Sondazh

Poll
Insights 28 Nëntor 2023, 11:37 a.d

Ja si Kina po i nxit sulmet e Hamasit

Lufta Nga Gordon G. Chang “Newsweek” Një nga strategjitë më cinike të Kinës në luftën e saj në shum&eu...

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve