LIVE UPDATES
Bota

I dogji djalin me acid/ Santino për bosin mafioz: Nëse e shoh në rrugë nuk e di se ç’mund të ndodhë

1 Qershor 2021, 12:36 Nga DOSJA
I dogji djalin me acid/ Santino për bosin mafioz: Nëse e shoh në

ITALI-I penduari i drejtësisë në Itali, Santino de Matteo ka reaguar pas lirimit të ish bosit mafioz që i vrau të birin, Giovanni Brasca.

Djali i tij Giuseppe, 13 vjeç, u vra nga Bruscha duke e djegur me acid. Dhe Santino Di Matteo, viktima e penduar e hakmarrjes mizore, nuk mund të tolerojë që shteti të lirojë ”këtë llum të njerëzimit”.

Sipas Il Corriere, ish-mafiozi i Altofonte flet nga një vend ku qëndron i fshehtë me vëllain e tij Enzo, në emër të kumbarit të së kaluarës, Totò Riina. Rrëmbimi për gati dy vjet që djali i vogël transferoi nga një vilë në një vilë me një zinxhir rreth qafës derisa Brusca, i fituar nga rezistenca e një babai të vendosur për të bashkëpunuar me shtetin, dha urdhrin të zhdukeshin të gjitha gjurmët e kalorësit të vogël aspirues.

Pas tridhjetë vjetësh ata ende më bëjnë të dëshmoj në gjykime. Unë do të them atë që di. Por çfarë dobie ka nëse vetë shteti e lë të mashtrohet nga një mashtrues, nga një mashtrues dhe vrasës?.”- tha Santino.

Nuk i gjej fjalët për të shpjeguar hidhërimin tim. Kujt duhet t’i tregoj? Nuk ka kaluar një vit që kur ata liruan një prej burgjeve të djalit tim, në Ganci, fshati Madonie, një nga vendet e kalvarit. Por e vërteta është se të gjithë mbikëqyrësit dhe torturuesit e krijesës sime janë të lirë. Të gjithë në shtëpi. Dhe tani shefi që organizoi dhe vendosi gjithçka shkon gjithashtu në shtëpi. I njëjti xhelat i Capaci.”-vijoi ai.

Ai tha se ligji nuk mund të jetë i njëjtë për këta njerëz. Sipas tij Brusca nuk meriton asgjë. Përveç djalit tim, ai gjithashtu vrau një vajzë 23-vjeçare shtatzënë, Antonella Bonomo, pasi torturoi të dashurin e saj. Të ngatërruar, pa ndonjë arsye, pa ditur asgjë për biznesin dhe gjërat e tyre. Këta njerëz nuk janë pjesë e njerëzimit.

Pas 29 vjetësh disa gjyqtarë ndoshta argumentojnë se mund të ndryshohet. Ishte një lajm që ishte njoftuar për disa kohë.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota giovanni bruscha santino de matteo giovanni bruscha santino de matteo

Sondazh

Poll
Bota 1 Qershor 2021, 11:23

Gjuetarët europianë të korrupsionit

“Më shumë para, më shumë fleksibilitet, më pak rregulla”, drejtuesja e Prokurorisë së BE, që filloi nga puna të martën (01.06) shikon detyra të mëdh...

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave