LIVE UPDATES
Bota

Rritja e grupeve të armatosura civile në Mianmar nxit frikën e luftës civile në shkallë të plotë

1 Qershor 2021, 10:54 Nga DOSJA
Rritja e grupeve të armatosura civile në Mianmar nxit frikën e

MIANMAR– Mianmar është në prag të një lufte të re civile, ka paralajmëruar një zëdhënës i qeverisë paralele e vendit, ndërsa komunitetet gjithnjë e më shumë marrin armë për të mbrojtur veten nga një fushatë e pamëshirshme e dhunës ushtarake.

Konflikti ka ndezur për dekada në tokat kufitare të Mianmarit, ku grupe të panumërta të armatosur etnikë po luftojnë me ushtrinë për një autonomi më të madhe. Që prej grushtit të shtetit të shkurtit, megjithatë, dhjetëra forca të reja mbrojtëse, bazë të njerëzve kanë dalë për të kundërshtuar juntën, me beteja që ndodhën në zona të vendit që më parë ishin paqësore.

Njerëzit e Mianmarit nuk kanë mbetur asnjë zgjidhje tjetër. Thjesht nuk u mbetet asnjë mundësi tjetër, ”- tha Dr Sasa, zëdhënësi i qeverisë së unitetit kombëtar të Myanmar (NUG), e cila u krijua nga politikanë pro-demokracisë.

Sipas Guardian, kërcënimi i vazhdueshëm i sulmeve ushtarake, arrestimeve, torturave dhe vrasjeve i kishte shtyrë komunitetet të merrnin armët, tha ai. Është vetëm fillimi. Situata do të dalë jashtë kontrollit. Edhe nëse është një burrë në një fshat, ata nuk do të përkulen vetëm para këtyre vrasësve.

Gjatë javës së kaluar, dhjetëra mijëra njerëz janë zhvendosur në shtetin lindor Kayah nga luftime të ashpra midis ushtrisë, Forcës së Mbrojtjes Popullore Karenni dhe Ushtrisë Karenni, një grup i themeluar i armatosur etnik. Të hënën në mbrëmje, ushtria përdori helikopterë për të bombarduar dhe zjarr mbi luftëtarët civilë, u tha Forca e Mbrojtjes së Popullit Karenni medias lokale.

Të paktën 58 forca mbrojtëse janë formuar në të gjithë vendin, nga të cilët 12 janë aktive, sipas Projektit të Vendndhodhjes së Konfliktit të Armatosur dhe të Dhënave të Ngjarjeve( Acled), një jo-fitimprurëse që ndjek konfliktet. Këto grupe janë formuar në një nivel lokal dhe nuk janë domosdoshmërisht të lidhura zyrtarisht me NUG. Grupet kanë zbuluar pak për natyrën e trajnimit të tyre, por burimet dhe intensiteti i tyre ndryshojnë.

Sulme të tilla, duke përfshirë shënjestrimin e individëve të dyshuar për bashkëpunim me ushtrinë, ishin një trend shqetësues, tha Richard Horsey, këshilltar i lartë i Mianmarit në Grupin e Krizave. “Do të jetë e vështirë të përmbahet sapo kjo lloj dhune të bëhet normë. Hardshtë e vështirë t’i mbyllësh përsëri këto dinamika më vonë. ”

Nëntë vendet fqinje të Azisë Jug-Lindore thuhet se kanë propozuar që një projekt-rezolutë e KB të dobësohet duke hequr një thirrje për një embargo armësh.

Më shumë beteja janë raportuar të kenë ndodhur në Mianmar në gjysmën e parë të 2021 sesa në tërësinë e vitit të kaluar, sipas Acled. Ai gjithashtu ka gjurmuar rritje të mprehtë të raporteve të sulmeve ndaj civilëve dhe raporte të shpërthimeve dhe formave të tjera të dhunës në distancë, të cilat përfshijnë vendosjen e artilerisë, bombardimeve, granatave ose IED.

Salai Za Uk Ling, zëvendës drejtor ekzekutiv i Organizatës Chin Human Rights, tha se njerëzit nga Mindat raportuan se ushtria kishte përdorur civilë si mburoja njerëzore gjatë përleshjeve të fundit. Mijëra njerëz nga qyteti mbeten të bllokuar ashtu si po fillonte sezoni i shirave, tha ai.

Të paktën 833 njerëz janë vrarë nga ushtria që kur ajo mori pushtetin në shkurt, sipas vlerësimeve nga grupi i avokatisë Shoqata e Ndihmës për të burgosurit Burma. Mijëra janë ndaluar, shpesh në vende të panjohura ku rrezikojnë torturat.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota grushti shtetit ne mianmar protesta ne mianmar salai za uk ling grushti shtetit ne mianmar protesta ne mianmar salai za uk ling

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN