LIVE UPDATES
Bota

Rast i rrallë në Greqi/ Një 88-vjeçar arrestohet dhe dënohet me 30 mijë euro gjobë pasi vrau macen e tij

1 Qershor 2021, 12:10 Nga DOSJA
Rast i rrallë në Greqi/ Një 88-vjeçar arrestohet dhe

GREQI– Një i moshuar në Volos u arrestua pasi vrau një mace dhe e lidhi atë në një qese plastike, pastaj e hodhi në plehra.

88-vjeçari nga Volosi, i cili u arrestua nga oficerët e policisë të AT, do të gjykohet për akuzën e vrasjes së kafshëve nën kornizën e re ligjore, pasi akuzohet se ka vrarë një mace dhe e ka lidhur atë në një qese plastike, ndërsa më pas e ka hedhur atë në plehra.

Sipas mediave greke, burri u raportua nga fqinjët që panë incidentin dhe përveç sanksioneve penale me të cilat përballet i moshuari, ai do të thirret të paguajë një gjobë prej 30,000 euro!

Projektligji i ri, nga njëra anë, sqaron përkufizimin e abuzimit me kafshët, duke përmendur me hollësi rastet tipike, për të shmangur çdo dyshim dhe, nga ana tjetër, e zgjeron atë, pasi tani konsiderohet abuzim dhe i dënueshëm si braktisje. të kafshëve të porsalindura.

Në veçanti, neni 16 parashikon që vrasja dhe tortura e kafshëve, me shkaktimin e qëllimshëm të dhimbjes së rëndë fizike ose rraskapitjes, duke rrezikuar shëndetin e tyre, në veçanti nga helmimi, mbytja, varja, mbytja, duke shkaktuar djegie, goditje elektrike, ngrirje, dërrmimi, gjymtimi (jo-terapeutik), pushkatimi (shkaktimi i lëndimit dhe / ose vdekja e një kafshe), dëmtimi i qëllimshëm (dëmtim i rëndë, i rrezikshëm trupor), përleshje kafshësh, barbarizëm, abuzim seksual i një kafshe me Kënaqësinë sadiste të kryesit dhe braktisja e kafshëve të porsalindura janë vepra të rënda penale dhe kanë, përveç penale, dënime të mëdha administrative. Mbi të gjitha, kjo qeveri kreu krimin e vrasjes dhe torturimit të kafshës (ligji 4745/2020).

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

rajoni rajoni arrestohet 88 vjecari ne greqi ligji per kafshet arrestohet 88 vjecari ne greqi ligji per kafshet

Sondazh

Poll
Bota 1 Qershor 2021, 11:23

Gjuetarët europianë të korrupsionit

“Më shumë para, më shumë fleksibilitet, më pak rregulla”, drejtuesja e Prokurorisë së BE, që filloi nga puna të martën (01.06) shikon detyra të mëdh...

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë