LIVE UPDATES
Ekonomi

Bonot 12-mujore, yied-et arrijnë në kufirin e 4%, prekin nivelin më të lartë që prej vitit 2013

Ndërkohë, yield-i mesatar i thjeshtë madje e kaloi nivelin e 4% dhe shënoi nivelin 4.01%, nga 3.75% që kishte qenë në ankandin e mëparshëm. Yield-i maksimal i pranuar në ankand arriti në 4.44%.

21 Shtator 2022, 07:10 Nga A.B
Bonot 12-mujore, yied-et arrijnë në kufirin e 4%, prekin nivelin
Grafiku

Yield-et e bonove 12-mujore u rritën më tej në ankandin e kësaj jave dhe u afruan shumë pranë nivelit të 4%. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, yield-i mesatar i ponderuar arriti në 3.95%, nga 3.73% që kishte qenë në ankandin e mëparshëm, që ishte zhvilluar në fund të muajit gusht.

Ndërkohë, yield-i mesatar i thjeshtë madje e kaloi nivelin e 4% dhe shënoi nivelin 4.01%, nga 3.75% që kishte qenë në ankandin e mëparshëm. Yield-i maksimal i pranuar në ankand arriti në 4.44%.

Ashtu siç pritej, edhe ankandi i radhës provoi tendencën e qartë në rritje të yield-eve, tendencë që po regjistrohet për të gjitha maturitetet e instrumenteve të borxhit të qeverisë shqiptare. Yield-i mesatar i ponderuar i bonove 12-mujore tashmë ka arritur nivelin më të lartë që prej shtatorit të vitit 2013.

Një zhvillim pozitiv i ankandeve të fundit është stabilizimi i kërkesës së investitorëve. Ministria e Financave arriti të sigurojë të plotë shumën e kërkuar prej 7 miliardë lekësh, megjithëse e gjithë shuma konsistonte në huamarrje të re dhe jo rifinancim të një borxhi të maturuar. Duket se tregu e ka kaluar momentin e hezitimit, kur investitorët dhe bankat preferonin të prisnin sa më shumë që të ishte e mundur, në pritje të rritjes së mëtejshme të yield-eve. Ky hezitim bëri që qeveria të mos arrinte të plotësonte shumën e kërkuar të huamarrjes në shumë prej ankandeve të zhvilluar në tremujorin e dytë dhe të tretë të vitit.

Në fakt, yield-et janë rritur me ritme shumë të shpejta qysh prej muajit mars dhe tashmë kanë arritur nivele mjaft tërheqëse për investitorët. Në harkun e një viti, yield-i mesatar i ponderuar i Bonove 12-mujore është rritur me 2.18 pikë përqindje ose, e shprehur në përqindje ndaj niveleve të vitit të kaluar, me 123%. Kjo rritje mund të shpjegojë një interes gradual në rritje për të investuar në bonot dhe obligacionet e qeverisë shqiptare.

Alternativat kryesore për mbajtjen e kursimeve, depozitat bankare, ngelen ende në nivele shumë më të ulëta, megjithëse kanë filluar të japin sinjalet e para të rritjes në muajt e fundit.

Tregu po krijon kushte më të favorshme për individët dhe subjektet që kanë para’ për të investuar, por, nga ana tjetër, po sjell rritje të mëdha të kostove të borxhit për huamarrësit. Qeveria vetë po paguan një çmim gjithnjë e më të lartë për borxhin e ri, por e njëjta gjë po ndodh gradualisht edhe me huamarrësit privatë. Kreditë me interesa të ndryshueshme kanë si benchmark apo normë reference pikërisht yield-et e instrumenteve të borxhit të qeverisë. Rritja e yield-eve po sjell edhe rritjen e interesave të kredisë në rivlerësimin periodic, sipas frekuencës së parashikuar në kontratë.

Rritja e shpejtë e yield-eve të titujve qeveritarë po krijon kushtet e për përcjelljen e qëllimit të politikës monetare, që në kushtet e inflacionit të lartë synon të nxisë kursimin dhe të frenojë kreditimin dhe shpenzimet, për të ngadalësuar kërkesën e brendshme./MONITOR

bono

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN