LIVE UPDATES
Ekonomi

Inflacioni i ushqimeve në Shqipëri ndër më të lartët në botë

Këto shifra janë matur në raport vjetor dhe rezultati është më i ulët se në të gjitha vendet e tjera të rajonit dhe shumë vende europiane, por gjithsesi rritja e këtij treguesi vlerësohet si ndër më të lartat.

20 Shtator 2022, 13:53 Nga k.m.
Inflacioni i ushqimeve në Shqipëri ndër më të
Foto ilustruese

TIRANË- Inflacioni i ushqimeve në Shqipëri gjatë korrikut dhe gushtit 2022 ishte 13.9 dhe 14.9%, respektivisht, sipas Bankës Botërore.

Këto shifra janë matur në raport vjetor dhe rezultati është më i ulët se në të gjitha vendet e tjera të rajonit dhe shumë vende europiane, por gjithsesi rritja e këtij treguesi vlerësohet si ndër më të lartat.

Inflacioni i ushqimeve në Shqipëri ndër më të

Sipas tabelës së BB-së, Shqipëria gjatë muajve të fundit, shënohet me ngjyrë të kuqe, që shpjegon rritje të vrullshme të inflacionit nga 5 në 30%, nga një vit më parë, duke hyrë në grupin e vendeve me inflacion të lartë. Një vit më parë, inflacioni në Shqipëri shënohej me ngjyrë të verdhë,  rritje me pak më shumë se 2%.

Po ashtu, dhe në hartën e “inflacionit real të ushqimeve”, siç e quan BB, Shqipëria është e ngjyrosur me ngjyrë lejla, që tregon nivelin më të lartë të çmimeve të ushqimit sipas legjendës, mbi 5%. Me këtë ngjyrë, gjenden disa shtete të tjera që po ashtu kanë vuajtur nga një inflacion i lartë, përfshirë vendet e rajonit, Turqinë, Gjermaninë, Ukrainën e disa vende të Afrikës dhe Amerikës Latine.

Inflacioni i ushqimeve në Shqipëri ndër më të

Ndërkohë, për të njëjtët muaj, inflacioni i ushqimit i raportuar nga Instat, është disa herë më i vogël se ai i Bankës Botërore, ndonëse matjet janë të njëjta, sipas Indeksit të Çmimeve të Konsumit në çdo vend të raportuar.

Për muajin korrik 2022, Instat raporton një inflacion të grupit të ushqimeve me 5%, njësoj edhe për muajin gusht./Gazeta 'SI'

inflacioni i ushqimeve banka botërore

Sondazh

Poll
Ekonomi 18 Shtator 2022, 16:54 k.m.

Një biletë pa kthim për në askund

Foto ilustruese Kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, “Oleg”, shef ekzekutiv në një linjë ajrore ruse, u përga...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN