LIVE UPDATES
Bota

E ardhmja e blerjeve në internet mund të mos jetë dorëzimi në shtëpi, biznesmeni polak kaloi nga ‘gati i falimentuar

1 Qershor 2021, 08:39 Nga DOSJA
E ardhmja e blerjeve në internet mund të mos jetë dorëzimi

POLONI– Mbreti i pakove postare të Polonisë Rafal Brzoska ka shkuar nga gati në falimentim në miliarder duke ‘mos’ dorëzuar pako në shtëpitë e njerëzve.

Sipas Forbes, ishte vera e vitit 2016 dhe muret po mbylleshin në Brzoska. Sipërmarrësi polak 38-vjeçar kishte kaluar gati dy dekada duke transformuar InPost, një biznes i dhomave të konvikteve të kolegjit që zhvendosi kuponat e supermarketeve nëpër kuti letrash, në një biznes me postë tregtare 120 milion dollarë në vit.

Por konkurrimi kundër shërbimit postar të qeverisë po i shkaktonte një dëm punës së tij. Ai kishte 65 milion dollarë borxh dhe ishte duke u përpjekur furishëm të gjente investitorë të rinj. Këta investitorë nuk ishin të interesuar në biznesin postar që kishte Brzoska, por në dollapët e automatizuar të tregtisë elektronike që ai kishte filluar në 2010.

Në prag të falimentimit, Brzoska u zhvendos për të mbyllur biznesin e postës në verën e vitit 2016 përpara bisedimeve me shpëtimtarin e tij, Advent International. Grupi i kapitalit privat me qendër në Boston mori InPost në muajin Prill.

Marrëveshja prej 110 milion dollarësh paguajti borxhet e kompanisë dhe i dha Brzoska edhe 125 milion dollarë për gati dyfishin e madhësisë së rrjetit të tij të dollapëve në 4,400 në një vit. Pastaj erdhi pandemia, dhe blerjet në internet ranë 36% në vetëm 12 muaj. Të ardhurat e InPost u rritën në 677 milion dollarë, me 104% në vitin 2020. Dollapët e Brzoska trajtojnë 36% të të gjitha pakove të dërguara në Poloni.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota rafal brzoska shitjet online rafal brzoska shitjet online

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave