LIVE UPDATES
Bota

Heroi 7-vjeçar/ Notoi rreth një orë për të shpëtuar babain dhe motrën e tij 4-vjeçare të cilët rrezikonin të mbyteshi

1 Qershor 2021, 08:17 Nga DOSJA
Heroi 7-vjeçar/ Notoi rreth një orë për të

SHBA– Një familje në Jacksonville është mirënjohëse që është gjallë këtë fundjavë të Ditës së Përkujtimit dhe e gjitha kjo falë heroizimit të djalit 7-vjeçar të familjes. I riu trim tejkaloi një rrymë që e ndau atë nga babai i tij dhe motra 4-vjeçare në lumin St. Johns pranë Mandarin Point të Premten.

Steven Poust tha se ai ankoroi varkën e tij në ujë ndërsa ai peshkonte dhe fëmijët e tij notonin përreth. Chase, 7 vjeç, tha ndërsa ishin në ujë, motra e tij, Abigail, lëshoi ​​anijen për shkak të një rryme të fortë, kështu që ai e la të shkojë dhe të dy ishin bllokuar.

“Jam ndjerë vërtet i frikësuar”,- tha Chase.

Sipas mediave vendase, Chase nuk kishte të veshur një xhaketë shpëtimi, por motra e tij kishte. Ajo notonte së bashku me rrymën ndërsa babai i tyre kërceu në ujë duke u përpjekur t’i kapte ndërsa Chase u përpoq të notonte në breg.

Unë u thashë atyre se i doja sepse nuk isha i sigurt se çfarë do të ndodhte. Unë u përpoqa të qëndroj me të dy.”- tha Poust.

Por Chase vazhdoi të notonte në breg. Ai tha se notonte në shpinë për t’u siguruar që nuk do të lodhej vetë. Ai e arriti në breg pas një ore ndërsa babai dhe motra e tij ishin mbërthyer në ujë për një orë më gjatë para se të shpëtoheshin nga zjarrfikësit e Jacksonville, më shumë se një milje larg anijes. Chase tha se sapo arriti në breg, ai vrapoi në shtëpinë më të afërt për të trokitur për ndihmë.

Departamenti i Zjarrit dhe Shpëtimit në Jacksonville, Zyra e Sherifit dhe Komisioni i Konservimit të Peshkut dhe Kafshëve të Egra të Florida ndihmuan në shpëtimin e kësaj familje.

Unë bërtita për ndihmë mesa fuqi kisha dhe tunda krahët dhe sigurisht që dikush na dëgjoi. Djali gjithashtu arriti në breg dhe mori ndihmë dhe kjo ishte ajo që na shpëtoi jetën”.-tha Poust.

Eric Prosswimmer me JFRD vuri në dukje se as 7-vjeçari dhe as babai nuk ishin të detyruar të vishnin një jelek shpëtimi. Ai tha se ligji zbatohet për fëmijët e moshës 6 vjeç e poshtë për një anije që është nën 26 metra.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota chase poust eric prosswimmer steven poust chase poust eric prosswimmer steven poust

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë