LIVE UPDATES
Bota

Greqia përgatitet për sezonin turistik, shpresa tek turistët nga Ballkani

1 Qershor 2021, 06:51 Nga DOSJA
Greqia përgatitet për sezonin turistik, shpresa tek turistët nga

GREQI– Fshati i vogël Toroni shtrihet në Halkidiki, në veri të Greqisë. Dielli i ngrohtë i pranverës tërheq për banjo vizitorët e parë në plazhet e gjata me rërë. Plazhet  janë ende bosh, por përgatitjet për sezonin veror po bëhen me intensitet të plotë. Fshati varet nga turizmi.

Në vitin e dytë të pandemisë, pronarët e hoteleve, si Mirélla Menegáki, shpresojnë se do të ketë më shumë vizitorë. Vera e kaluar e zhyti industrinë greke të turizmit në një krizë të thellë. Por këtë vit pronarët e hoteleve janë optimistë. Mirélla Menegáki thotë se për shkak të kërkesave të rrepta prej koronës, asaj i duhet dy herë më shumë kohë për të pastruar dhe dezinfektuar 23 dhomat e hotelit të saj sesa para pandemisë. Por këto kohë të vështira ajo i sheh edhe si një mundësi për hotelet e vegjël.

”Ne e kemi shumë më lehtë t’u përmbahemi masave. Secila dhomë ka shumë hapësirë. Mysafirët nuk kanë pse të grumbullohen dhe ngjeshen. Mjediset e pakta të përbashkëta i pastrojmë dhe dezinfektojmë tri deri në katër herë në ditë. Kështu që mund t’u përmbahemi masave pa ndjerë ndonjë presion”, thotë Menegáki.

Turistë nga Ballkani

Por që sezoni t’ia vlejë, duhet që hotelet e vegjël t’i kenë të gjitha dhomat të rezervuara për të gjithë kohën. Mirela tregon se asaj i duhet të kujdeset për ekuilibrin ekonomik të biznesit të saj. Shumë nga vizitorët e saj vijnë nga vendet fqinje të Ballkanit. Dhe ajo shpreson që testet dhe vaksinimet e detyrueshme do të sjellin siguri shtesë.

o ashtu ajo mendon, se plazhet e gjata dhe zonat për shëtitje përreth Toronit ofrojnë hapësirë të mjaftueshme për të gjithë për t’u çlodhur ose për të qenë aktiv. Në Barin Ethnik Beach, vizitorët mund të festojnë konform rregullave për koronën: mjedise të hapura, distancë e mjaftueshme dhe dezinfektim i rregullt. Rregulloret higjeno-shëndetësore dhe biznesi duhet të bashkëjetojnë krah për krah në kohë pandemie.

”Para se të nisesha unë bëra testin PCR që doli negativ, pastaj bëra dhe një tjetër kur arrita. Pra nuk kam frikë”, thotë Reccy Midigo, vizitore nga Kanadaja. Kurse Niki Argyropoúlou, pronare e Ethinc Beach Bar ka shpresa kjo verë do të jetë më e mirë. „Le të shpresojmë se gjërat do të shkojnë më mirë këtë vit dhe se do ta kapërcejmë këtë situatë. Si gjithmonë, ne mbështetemi tek muzika dhe lokali ynë.” Vizitorët duhet të ndihen të sigurt, pavarësisht virusit. Qoftë në barin e plazhit, qoftë duke shijuar perëndimin e diellit nga ballkonet e hotelit.

Marrë nga DW.

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota koronavirusi në greqi niki argyropoúlou reccy midigo turizmi ne greqi koronavirusi në greqi niki argyropoúlou reccy midigo turizmi ne greqi

Sondazh

Poll

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre