LIVE UPDATES
Insights

Prodhimi i armëve në Ballkanin Perëndimor/ Investim për paqen apo për luftën

Por pikëpyetja që ngrihet në këtë deklaratë dhe në këtë bashkëpunim të mundshëm është se si është në gjendje Ballkani Perëndimor që të investojë në armë, kur tre vende të tij janë në prag lufte.

29 Shkurt 2024, 16:28 Nga Izmir Akulli
Prodhimi i armëve në Ballkanin Perëndimor/ Investim për
Edi Rama dhe Volodymyr Zelensky

Samiti i djeshëm për Ukrainën krijoi shumë polemika për disa nga çështjet që u diskutuan dhe padyshim që propozimi për bashkëpunimin mes Ukrainës dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor për prodhimin e armëve ishte surprizë. Fillimisht ishte Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili gjatë konferencës për mediat e bëri publike diskutimin për një bashkëpunim të mundshëm mes vendit të tij që aktualisht ndodhet në luftë me Rusinë si dhe vendeve të Ballkanit Perëdimor.

"Ju falënderojmë për të gjitha paketat që keni mbështetur, e kemi parë mbështetjen tuaj. Ju keni kuptuar që çdo komb ka nevojë për sigurinë e vet. Këto janë ato elementë përkufizojnë siç duhet çdo gjë të mirë që mund të ofrojë një komb, rendi botëror dhe ndërkombëtar. Së bashku duhet të bashkohemi që të prodhojmë armë. Duhet të bëjmë gjithçka mundemi mos të kemi vonesa. Ne na duhet më shumë besim të çfarë mund të bëjmë ne”, ishin fjalët e Zelenskyt gjatë konferencës për mediat.

Ndërkohë që edhe pse i pranishëm në konferencë, Rama nuk e ceku fare këtë çështje, deri ditën e sotme. Dhe sot foli vetëm pas insistimit të gazetarëve, të cilët e pyetën për propozimin që Zelensky hodhi gjatë samitit dje. Rama nuk e mohoi diskutimin, por theksoi se për këtë bashkëpunim nuk ra dakord vetëm Shqipëria, por të gjitha vendet e pranishme. Gjithashtu kryeministri ngriti shqetësimin e rajonit, duke shtuar se ata duhet që të investojnë në mbrojtje. 

"Sa i takon industrisë ushtarake dhe prodhimit të armëve, ne si Serbia, Bosnja apo Kroacia nuk kemi industri prodhuese të mjeteve ushtarake. Duam ta kemi në depozitë. Kemi punuar dhe po punojmë që të gjejmë marrëveshjen e duhur, partnerët e duhur. Të ringjallim infrastrukturën tonë të vjetër. Presidenti Zelensky na foli për mundësinë e bashkëpunimit, që do të thotë investimi, prodhimi dhe bashkëpunimi. Të gjithë thanë po. Jo vetëm Shqipëria. Ky është proces. Ne e dimë që duhet të investojmë në mbrojtje," tha Rama, gjatë konferencës së sotme, pas pyetjeve të gazetarëve.

Por pikëpyetja që ngrihet në këtë deklaratë dhe në këtë bashkëpunim të mundshëm është se si është në gjendje Ballkani Perëndimor që të investojë në armë, kur tre vende të tij janë në prag lufte. Këto bëhet fjalë për Serbinë, Bosnje Herzegovinën si dhe Kosovën. të dyja vendet e fundit kërcënohen hapur nga Serbia me luftë, ndërkohë që Kosova është ë e prekura në këtë rast.

Tensionet mes Kosovës, Bosnjë Hercegovinës dhe Serbisë nuk kanë të ndalur. Ndërkohë ajo që duhet në rajon aktualisht është që të qetësohen gjakrat dhe diskutimi në marrëveshjet që synojnë paqen të vazhdojnë. Dhe bashkëpunimi për të prodhuar armë do të sillte një rrezik shumë të madh mes vendeve që ka tensione të tilla. 

Ballkani momentalisht ka shumë nevojë që të investojë në paqe dhe në diskutimet që ofrojnë këtë rezultat. Por investimi në armë do të sillte më shumë kërcënim në rajon, ku drejtpërdrejt shteti që do të vuaj më shumë është Kosova, e cila nuk njihet nga Serbia dhe ndodhet nën preson të vazhdushëm nga qeveria serbe.

edi rama volodymyr zelensky

Sondazh

Poll
Insights 25 Shkurt 2024, 11:55 Agim Xhafka

Policia e brekëve

Agim Xhafka Mëngjesin kur jam në Korçë e nis me një shëtitje nëpër rrugicat e lagjes dhe më tej. Ia filloj n...

Insights 22 Shkurt 2024, 12:18 Meri Lika

Kujdes! Këtu hienat janë në pushtet!

Meri Lika Hienat janë të vetmet kafshë që edhe pse qeshin, të kallin krupën. E qeshura e tyre nuk është si pasoj&eu...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni