LIVE UPDATES
Insights

Kujdes! Këtu hienat janë në pushtet!

Shumë shkencëtarë e kanë studiuar të qeshurën e tyre dhe kanë arritur në përfundimin se hienat lëshojnë të qeshurën e tyre histerike kur ndihen të frustruara, kryesisht kur sulmohen dhe margjinalizohen nga një individ dominues në tufën e tyre.

22 Shkurt 2024, 12:18 Nga Meri Lika
Kujdes! Këtu hienat janë në pushtet!
Meri Lika

Hienat janë të vetmet kafshë që edhe pse qeshin, të kallin krupën. E qeshura e tyre nuk është si pasojë e humorit qoftë i zi apo humor i bardhë.

Pse qeshin hienat?

Shumë shkencëtarë e kanë studiuar të qeshurën e tyre dhe kanë arritur në përfundimin se hienat lëshojnë të qeshurën e tyre histerike kur ndihen të frustruara, kryesisht kur sulmohen dhe margjinalizohen nga një individ dominues në tufën e tyre.

Prandaj kur shihni hienat qeveritare tek qeshin e zgërdhihen përpara kamerave mendoni se janë duke u ngërdheshur sepse janë të frustuara dhe se shefi, pra individi dominues i tufës së tyre është duke i sulmuar për t’i detyruar të votojnë, të firmosin apo dhe të vulosin planet e pasurimit të tij.

Dominuesi i hienave është duke kafshuar vendin kafshata – kafshata dhe po e lëshon tufën e tij ngërdheshëse që pa mëshirë të coptojë toka, det, ajër, pasuri dhe relike që falë Zotit, ne i kemi pronësi.

Kujdes nga hienat e pushtetit!

Mos u habisni, sepse tek ne hienat janë ulur në karriget e pushtetit.
Janë ata individë shumë të shoqërueshëm, hipokritë dhe orator të shquar, të cilët i paguajmë me taksat tona. Ata që së bashku me karrigen kanë veshur edhe maskën që i bën të duken si një tufë qensh besnik, ata që krahas maskës mbajnë perversitetin dhe aftësinë për të bërë keq sapo t’iu jepet mundësia.
Ata janë të vetëdijshëm për sukseset e të tjerëve, i kanë zili dhe dëshirojnë të shtypin të gjitha shenjat e lumturisë që i bezdisin. Ata lëndohen nga gëzimi i të tjerëve, dhe të mbushur me zili e hidhërim fillojnë të komplotojnë sulmin e radhës.
Duhet të kemi kujdes se në pakujdesinë më të vogël ata të vjedhin dhe ushqehen me punën dhe pronën tënde.

Kini kujdes, por mos u trembni prej tyre, sepse edhe ata e kanë një dobësi, një dobësi të cilën e shfrytëzon shumë mirë dominanti i tyre.
Lajka i zbut dhe ata fillojnë të besojnë në pozicionin e tyre, të fituar shpesh nga mashtrimi, manipulimi dhe gënjeshtra, pas kësaj ata ndihen të plotëfuqishëm e të gatshëm të sulmojnë këdo që i prish rehatinë shefit të tyre.

Dominanti i tyre duke qenë se gjuan rrallë, në shumicën e rasteve vjedh dhe përfiton nga ajo që ka arritur një tjetër. Përdor zërin e tij ulëritës për të ngatërruar dhe larguar vëmendjen e të tjerëve, u këndon fitoreve të njerëzve të tjerë, mohon dhe fsheh dështimet.
Paaftësia e tij për të prodhuar triumfet e veta kompensohet nga aftësia që ka për të ndërtuar intriga. Virtyti i tij kryesor është të sulmojë kundërshtarin në disa fronte, në mënyrë që metoda e tij të përparojë.

Grumbullimet e lavdisë së të tjerëve i heqin identitetin, sukseset e tij janë të dyshimta, manovrat po ashtu janë gjithmonë të dyshimta. Këto përpjekje të vazhdueshme dhe etja për t'u dukur përfundojnë duke i pakësuar forcën dhe duke i gjeneruar ankth. Dhimbjet e shpinës i bëhen të zakonshme, të shkaktuara nga ndjenja e “fajit” dhe plogështia e stomakut të shkaktuar nga ushqimi i të tjerëve.

Kur zbulohet, ai arrin kufirin e mosbesnikërisë me tufën e tij, duke preferuar të humbasë anëtarë të tufës, por kurrsesi të humbasë ushqimin. Ai i dorëzon të pakujdesshëmit si Juda, pa asnjë pendim. Negocion gënjeshtrat dhe vogëlsirat, egoizmi i tij sa vjen e shtohet, sa më shumë që fiton pushtet.

Ai ia bën krejtësisht të trishtueshëm fundin hienës së pavleshme për sytë e tij.
E fut në një izolim, i cili është i barabartë me dëbimin nga tufa.
Pas dëbimit mbi të lëshohen hienat më të fuqishme dhe e shqyejnë njësoj si dikur ai ka bërë me të ngjashmit e tij.

Tufa e hienave të pushtetit tonë, sot është në ekstazën e orgjisë kolektive të sektit rilindas, ato punojnë për pastrimin e gjurmëve të korrupsionit që me aq përkushtim kryen dominanti i tyre dhe ngopen me thërrimet që mbeten nga tavolina e tij.

Kini kujdes nga hienat e pushtetit!

Mos kini frikë, por kini vetëm kujdes, kujdes që t’i dalloni dhe sapo kjo gjë të ndodh vendosni tabelën paralajmëruese siç e unë e kam vendosur sot:

“Kujdes! Këtu hienat janë në pushtet!”

meri lika

Sondazh

Poll
Insights 5 Shkurt 2024, 12:35 Auron Tare

Shqiponja e shqiptarëve dhe veprat e artit

Shqiponja e shqiptarëve dhe veprat e artit. Sa herë që luan futboll Shqipëria plasin këngët patriotike. Vërshon birra rrug&...

Insights 3 Shkurt 2024, 12:37 Refik Hasani

Dinari serb në Kosovë, do të duhej ndaluar

refik hasani Banka Qendrore e Kosovës, e ka miratuar një Rregullore, me të cilën përcakton se e vetmja valutë e vlefshme p&eu...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni