LIVE UPDATES
Insights

 Kohë të vështira: Realiteti i ashpër i emigracionit të paligjshëm në Angli

8 Shkurt 2024, 21:54 Nga Erblin Jaku
 Kohë të vështira: Realiteti i ashpër i emigracionit
erblin jaku

Vitet e fundit, Mbretëria e Bashkuar ka dëshmuar një intensifikimin të dukshëm të qasjes së saj ndaj emigracionit, veçanërisht në lidhje me individët me origjinë nga Shqipëria. Ky ndryshim, i karakterizuar nga rregullore më të rrepta të vizave dhe një kontroll i shtuar ndaj azilkërkuesve, pasqyron një strategji më të gjerë që synon kontrollin e emigracionit pas Brexit. Si rezultat, jeta e emigrantëve të paligjshëm në Mbretërinë e Bashkuar është bërë dukshëm më e ashpër për ata që kërkojnë një mundësi.

Në mbështetje të kësaj qasjeje janë masat e rrepta të zbatuara nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, të cilat shtrihen përtej procedurave administrative, duke përfshirë dënime të ashpra për punëdhënësit që punësojnë emigrantë pa dokumente. Gjobat për shkelje të tilla janë rritur nga 10,000 £ në 45,000 £ për punëtor të paligjshëm, duke sinjalizuar një pengesë të qartë si për punëdhënësit ashtu edhe për emigrantët.

Për më tepër, bashkëpunimi midis autoriteteve të Mbretërisë së Bashkuar dhe homologëve të tyre shqiptarë është intensifikuar, me një përpjekje të përbashkët për të çmontuar rrjetet e trafikimit të qenieve njerëzore dhe për të lehtësuar deportimin e shtetasve shqiptarë me kërkesa të dështuara për azil ose që banojnë në mënyrë të paligjshme brenda kufijve të Mbretërisë së Bashkuar. 

Paralelisht me veprimet qeveritare, agjencitë e zbatimit të ligjit në Mbretërinë e Bashkuar kanë miratuar një qëndrim më proaktiv, duke kryer bastisje në vende të dyshuara ku strehohen emigrantë të paligjshëm. Këto operacione, pjesë e përpjekjeve të zgjeruara të policimit në komunitet, synojnë të frenojnë krimet e lidhura si kontrabanda dhe trafikimi i qenieve njerëzore, të cilat shpesh mundojnë komunitetet e emigrantëve.

Efekti i përgjithshëm i këtyre masave ka krijuar një mjedis dukshëm më të vështirë për emigrantët shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar, për qytetarët e ligjshëm dhe komunitetin më të gjerë shqiptar që ndjejnë pasojat. Ndërsa objektivat pas këtyre veprimeve përqendrohen në dukje në frenimin e imigracionit të paligjshëm dhe rritjen e sigurisë kombëtare, janë ngritur shqetësime në lidhje me ndikimin e tyre te emigrantët e ligjshëm dhe strukturën më të gjerë shoqërore. Kjo ka sjellë një përkeqësim të gjendjes së komunitetit, shoqëruar me më shumë paragjykime dhe sjellje bullizuese edhe për fëmijët e familjeve të rregullta shqiptaro-britanike që jetojnë prej më shumë se dy-tre dekadash në Angli. Fouksimi te emigracioni i paligjshëm ka anashkaluar në një mënyrë këtë ndikim të padrejtë në përkeqësimin e jetesës për një kategori shumë të madhe njerëzish që punojnë dhe jetojnë brenda të gjitha rregullave dhe ligjeve.

Arsyet që shtyjnë emigrantët shqiptarë drejt Britanisë së Madhe janë kryesisht ekonomike, por edhe ky shtet nuk është në ditët më të mira. Në Shqipëri kostoja e jetesës është rritur, por ajo mbetet relativisht më e përballueshme në krahasim me Mbretërinë e Bashkuar. Rritja e çmimeve të ushqimeve dhe e qirave në Angli po i detyrojnë familjet të lundrojnë në peizazhe financiare gjithnjë e më sfiduese. Qytetet e mëdha si Londra janë veçanërisht të prekura, me kostot e qirasë që arrijnë nivele të larta të paprecedentë. Raporti i dhjetorit i Zoopla tregoi se qiraja mesatare në Mbretërinë e Bashkuar ishte 1,201 £ në muaj, duke shënuar një rritje prej 9.7% nga viti i kaluar, me qiratë në Londër mesatarisht 2,627 £ në muaj, një rritje prej 12.1% krahasuar me vitin e kaluar.

Në thelb, ndërsa Britania e Madhe përballet me rritje të kostos së jetesës dhe masat e rrepta të imigracionit, Shqipëria shfaqet si një opsion relativisht më i përshtatshëm për ata që mendojnë emigracionin ose perspektiva më të mira jashtë vendit. Megjithatë, implikimet më të gjera të këtyre trajektoreve të ndryshme në dinamikën shoqërore dhe modelet e migrimit mbeten për t'u parë.

Autori është student në Master of Public Policy në The London School of Economics and Political Science.

realiteti i ashper

Sondazh

Poll
Insights 5 Shkurt 2024, 12:35 Auron Tare

Shqiponja e shqiptarëve dhe veprat e artit

Shqiponja e shqiptarëve dhe veprat e artit. Sa herë që luan futboll Shqipëria plasin këngët patriotike. Vërshon birra rrug&...

Insights 3 Shkurt 2024, 12:37 Refik Hasani

Dinari serb në Kosovë, do të duhej ndaluar

refik hasani Banka Qendrore e Kosovës, e ka miratuar një Rregullore, me të cilën përcakton se e vetmja valutë e vlefshme p&eu...

Insights 28 Janar 2024, 12:51 Ditmir Bushati

Me mendjen akull, me zemrën zjarr!

foto ilustruese Talat Xhaferri, dikur komandant “Forina”, sot hyn në histori si kryeministri i parë shqiptar që merr drejtimin e...

Insights 18 Janar 2024, 15:53 Auron Tare

Ikja e Skëndërbeut nga kjo botë

17. Janar. Ikja e Skenderbeut nga kjo bote. Si zakonisht shqiptaret e facebook bene me qindra statuse per Skenderben, kete figure me permasa europiane. Eshte ...

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren