LIVE UPDATES
Insights

Policia e brekëve

Shkund mendjen e ndërsa i jap urdhër vetes të kthehem,ndërroj marrsh. Shlodhu pak,o njeri! U ula mbi një gur të madh e u çudita që nuk ndjeva ftohtë.

25 Shkurt 2024, 11:55 Nga Agim Xhafka
Policia e brekëve
Agim Xhafka

Mëngjesin kur jam në Korçë e nis me një shëtitje nëpër rrugicat e lagjes dhe më tej. Ia filloj nga ish-lokali “Valbona” e duke u zhytur në kujtime e nostalgji s’kuptoj kur arrij psh te Çezma e Azmos,bash në kërthizën e qytetit të atëhershëm. Shkund mendjen e ndërsa i jap urdhër vetes të kthehem,ndërroj marrsh. Shlodhu pak,o njeri! U ula mbi një gur të madh e u çudita që nuk ndjeva ftohtë. Por më çoi brof një e bërtitur:
-Ditkë,Ditkë moj,i lave brekët me?
Qe një zë burri si i gërvishtur me xham.
-I lava,i lava. Ja dhe ca e thahen.
Ue,ue dy pleq që flasin për brekë e për marrina e në mes të sheshit! Kaq qenkan zhvilluar korçarët sa për llafe të tilla ua kalokan dhe të rinjve të Tiranës,po dërdëllisja me vete. Doja të ikja,por edhe qeshë kurioz të mësoja aventurën e pleqve.
-Vasil,po ti i bëre gati qeset e plehrave,mo?
Vasil e quajnë burrin,thashë. Ai heshti pak,pastaj u çua,hyri brenda në shtëpi,doli e hodhi para këmbëve të Ditkës një tufë me qese. Dukeshin si plehra shtëpie.
-Sa qese paske,mo?
-Tetë.
Nga që nuk po shihja këmbë njeriu rrotull u çudita që dy veta bëkan kaq mbeturina. Mos i mbledhin për një javë e i nxjerrin me ditë të caktuara t’ua marrë bashkia,mendova. Nga që atje në Amerikë ku rri gjysëm viti kështu veprohet.
-Po dje sa qese kishe?
-Edhe dje tetë kisha,-u përgjigj Vasili.
Ue,ue,do e kenë kopësht fëmijësh shtëpinë,ose tavernë nate,bujtina i thojnë sot. Kurioziteti më kapi temperaturë të lartë. Ndërkohë shkoi në shtëpi Ditka e erdhi që andej me një shportë plot me rroba.
-I solle brekët,me?
-Po.
-Sa copë ke?
-Janë nja 12 palë.
Bravo Ditka,ditka si ta mbajë veten,mendova.
-Pa t’i shohim,-foli Vasili.
E moshuara futi dorën te kanistra,nxorri një palë të bardha.
-Po hapi me,hapi të flamosurat. A i ke Calvin Klein?
Pas kësaj pyetje zgurdullova sytë. Këta qenkan kaq përpara moshës së tyre sa më dukej sikur kishin zbritur nga Marsi.
-Calvin,Calvin i kam. Ja shihi o i nxirosur!
Dhe Ditka bash te hunda e Vasilit afroi brekët e bardha. Situata u ndez,mori nota erotike. Do jenë të çmendur këta thashë e sa do ngrihesha shoh që ato qenë brekë burrash.
-Ja,lexo dhe këtë!
Shoh sërish që Ditka i afronte Vasilit brekë burrash. Kështu të 12 palët. U koklavit muhabeti. Nuk po i kuptoja fare dy të moshuar që mbanin ndër këmbë 8 qese me plehra dhe 12 palë brekë!!! Ngrihu ec,më tha mendja. Nuk të hyn ty gjë në qese,ndaj largohu. Po ama kurreshtja më kishte kapur këpucët ashtu si zifti kur u u futa te fuçia ato mote të vegjëlisë. Vasili me Ditkën sikur e kuptuan që po i survejoja ndaj ulën zërat. Më tepër merreshin vesh me shikime. Prita pak e s’durova. Iu afrova.
-Më ka ngelur merak kjo puna e brekëve dhe e qeseve me plehra. Më jepni një shpjegim se po më duket si problem aritmetike që nuk ia gjej dot zgjidhjen. Vasili,si hetues Njaziu,më hodhi vështrim sikur po më bente ecografi. Pa nga Ditka e më pyeti:
-Sa kohë ke që rri ulur te ky sofati?
-Po mbush një orë,-i thashë.
-Të ka zënë syri të kalojë ndonjë njeri këndej?
-Jo.
-Ditën dhe s’ka këmbë njeriu. Mendo natën. Tani e kupton,-tha.
Në fakt s’kuptova gjë prej gjëje. Por sa ngrita supet foli Ditka.
-Në këtë rrugicë kemi ngelur veç unë dhe Vasili. Ky e ka shtëpinë ngjitur me timen. Pra veç dy shtëpi marrin frymë. Të tjerët kanë ikur nëpër botë. Ndaj ne bëjmë punën e policisë private.
Atë çast qesha. Polici private dy pleq.
-Mos qesh. Ne s’kemi moshën,por kemi metoda. Të rafinuara vërtet.
Vasili sa dëgjoi fjalën metodë u fut në bisedë. Të kuptohej që komandant i kësaj policie private është ai.
-Sapo hajdutët mësuan që këndej rrotull shtëpitë janë bosh filluan të lëvrijnë. I gjuajtëm ca netë me gurë sa t’i trembnim,por ata si hijena bre. Nuk shqiteshin. Atëhere ne në çdo tre shtëpi vumë qese me plehra te dera para që të duket se atje banojnë korçarë. Ndërsa te shtëpitë pa plehra nderëm brekë burrash. Dmth që trimat e familjeve kanë qënë jashtë,por kanë erdhur e pasi kanë bërë dush brekët ua kanë larë e i kanë nderur.
Më pa me triumf. Dhe s’e kishte gabim. Metodë që do ketë dhënë rezultat.
-Po pse brekë Calvin Klein?- e pyeta me shpoti.
-Që të besojnë që kanë erdhur djemtë nga Greqia,jo nga fshatrat rrotull. Se për brekë të zakonshme s’kishin pse shkonin ata deri andej.
Po mbusheshin dy orë e veç ne tre korçarë merrnim frymë në atë rrugicë. Po më gatuhej loti. Si u bëmë kështu? U pakësuam si popull e po na shtohen hajdutët? Hyra te një dyqan i shkretë dhe bleva një arkë me birra. Plot 24 kanaçe. Ia dhashë Vasilit.
-Nuk pi alkool unë,-tha ai.
-Në s’i pi,derdhi të gjitha. Ama kanoçet bosh futi te qeset me plehra që hajdutët të kuptojnë që djemtë tanë kanë erdhur nga Greqia,kanë bërë dush mirë e mirë,kanë nderur brekët,janë kënaqur dhe me birra.
Kaq dhe ika se ngashërimi po më mbyste. Lashë pas të qeshur të dy policët privatë të Korçës sime. Policët “Calvin Klein”…

policia agim xhafka

Sondazh

Poll
Insights 22 Shkurt 2024, 12:18 Meri Lika

Kujdes! Këtu hienat janë në pushtet!

Meri Lika Hienat janë të vetmet kafshë që edhe pse qeshin, të kallin krupën. E qeshura e tyre nuk është si pasoj&eu...

Insights 5 Shkurt 2024, 12:35 Auron Tare

Shqiponja e shqiptarëve dhe veprat e artit

Shqiponja e shqiptarëve dhe veprat e artit. Sa herë që luan futboll Shqipëria plasin këngët patriotike. Vërshon birra rrug&...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni