LIVE UPDATES
Bota

VD-Dogji Kuranin para një xhamie në Oslo, lideri i grupit anti-islamik përplaset qëllimisht me makinë

Lars Thorsen, udhëheqësi i grupit provokator Stop islamizimit të Norvegjisë (SIAN), po udhëtonte drejt kryeqytetit Oslo të shtunën rreth orës 15:00 kur ndodhi sulmi.

5 Korrik 2022, 17:41 Nga d.a.
VD-Dogji Kuranin para një xhamie në Oslo, lideri i grupit anti-islamik
Lars Thorsen

NORVEGJI- Janë publikuar pamjet kur një makinë që mbante liderin e një grupi norvegjez anti-islamik u përplas nga rruga pak minuta pasi ai dogji Kuranin jashtë një xhamie. 

Sipas DailyMail, Lars Thorsen, udhëheqësi i grupit provokator Stop islamizimit të Norvegjisë (SIAN), po udhëtonte drejt kryeqytetit Oslo të shtunën rreth orës 15:00 kur ndodhi sulmi.

Pamjet e marra nga aktivistët kundër imigracionit nga Alternativ Media duke hipur në makinën prapa tregojnë një Mercedes B-Class gri që përplas xhipin e stilit ushtarak të Thorsen, duke e çuar atë të rrotullohet nga rruga dhe të përfundojë mbi çatinë e saj. Pesë pasagjerë të xhipit, përfshirë Thorsen, pësuan lëndime, duke përfshirë një që duhej të dërgohej në spital, megjithëse policia thotë se askush nuk u lëndua rëndë.

Shoferi i Mercedesit dhe një pasagjer, të dyja femra, janë arrestuar dhe akuzohen për shkaktimin ose bashkëpunimin në lëndime të rënda trupore. Policia thotë se shoferja dhe pasagjerja e saj kanë qenë të pranishme disa minuta para përplasjes, ndërsa Thorsen dhe mbështetësit e tij dogjën kopjet e Kuranit jashtë një xhamie në periferi të Oslos, Mortensrud.

Thorsen dhe shoqëruesit e tij kishin djegur disa kopje të librit të shenjtë në zonat ku jetonin një numër i madh myslimanësh, përpara se të niseshin për në xhami.

Policia thotë se përleshjet shpërthyen midis besimtarëve dhe grupit të Thorsen, të cilët bërtisnin me fjalë të turpshme ndaj turmës. Protestuesit e SIAN më pas hipën në xhip dhe u larguan, të ndjekur nga një grup personash nga Alternativ Media.

Policia ka arrestuar pak kohë më vonë drejtuesen e mjetit dhe më pas e ka akuzuar për lëndim të rëndë trupor. Pasagjerja e saj u arrestua të nesërmen dhe gjithashtu u akuzua si bashkëpunëtore.

Thorsen, i cili e promovon veten si një aktivist i fjalës së lirë që qëndron në mbrojtje të vlerave norvegjeze, është akuzuar për sulm kundër tre personave që ai ka vënë në shënjestër me sprej piperi. Nuk është hera e parë që Thorsen ose SIAN, një grup protestues i formuar në vitin 2008 dhe i cili ka lidhje me grupe të tjera anti-islame në Evropë, kanë organizuar djegie të Kuranit, pasi kanë bërë një marifet të ngjashëm në prill.

lars thorsen norvegjezi djeg kuranin

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE