LIVE UPDATES
Bota

5 fëmijë dhe 16 nëna të xhihadistëve u riatdhesuan nga Siria në Francë

Pak orë pas njoftimit për riorganizimin e qeverisë franceze, Ministria e Jashtme njoftoi se Franca kishte riatdhesuar 35 fëmijë që jetonin në kampe në verilindje të Sirisë si dhe 16 nëna.

5 Korrik 2022, 17:29 Nga d.a.
5 fëmijë dhe 16 nëna të xhihadistëve u riatdhesuan nga
siriane

FRANCË- Franca ka vazhduar sot me riatdhesimin e 35 të miturve dhe 16 nënave nga kampet e personave të zhvendosur në Siri. Midis tyre është Emilie Koenig , një nga xhihadistët më të njohur francezë, e cila rindez shpresat e shumë familjeve dhe organizatave joqeveritare se politika "çnjerëzore" e riatdhesimit "rast pas rasti" do të ndalet.

Pak orë pas njoftimit për riorganizimin e qeverisë franceze, Ministria e Jashtme njoftoi se Franca kishte riatdhesuar 35 fëmijë që jetonin në kampe në verilindje të Sirisë si dhe 16 nëna.

Ky është riatdhesimi i parë masiv i të miturve dhe nënave të tyre që nga shembja, në vitin 2019, e “kalifatit” të Shtetit Islamik, ku ndër të tjera ishin planifikuar sulmet terroriste të 13 nëntorit 2015 në Francë. Sipas Prokurorisë Antiterroriste (PNAT), nga 35 të miturit, 7 janë fëmijë të pashoqëruar. Sa i përket 16 grave, të moshës nga 22 deri në 39 vjeç, katër kishin rënë dakord tashmë në muajt e fundit për të kthyer fëmijët e tyre në Francë dhe 12 të tjerat u kthyen në vend të shoqëruar nga fëmijët e tyre. 

Të gjithë kanë nënshtetësi franceze, përveç dyve, fëmijët e të cilëve janë shtetas francezë, sqaroi PNAT. Midis tyre është edhe Emily Koenig, 37 vjeç, nga Brittany. Gruaja iku në Siri në vitin 2012 dhe besohet se kishte rekrutuar anëtarë për grupin e Shtetit Islamik. Koenig dhe gratë e tjera për të cilat është lëshuar një urdhër arresti do të përballen me akuza penale. Pjesa tjetër do të vendoset në mbajtje të përkohshme dhe do të sillet para prokurorit i cili do të vendosë nëse do të hapë një hetim ndaj tyre.

Zyrtarisht nuk është dhënë asnjë informacion për riatdhesimin e këtyre personave nga kampet e kontrolluara nga kurdët sirianë. Që nga viti 2016, 126 të mitur ishin kthyer në Francë. Në vitin 2019, pothuajse shtatë nga dhjetë francezë thanë se ishin kundër kthimit të fëmijëve të xhihadistëve, sipas një sondazhi nga Odoxa-Dentsu Consulting në emër të France Info dhe gazetës Le Figaro.

xhihadistet ne france franca riatdheson sirianet emily koenig

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE