LIVE UPDATES
Bota

S’i dhanë insulinë, vdes 8-vjeçarja në Australi, në pranga 12 anëtarët e grupit fetar

The Guardian shkruan se Elizabeth Rose Struhs kishte diabet të tipit 1 dhe vdiq në shtëpinë e familjes së saj në Rangeville, në perëndim të Brisbane, më 7 janar.

5 Korrik 2022, 17:06 Nga I.A
S’i dhanë insulinë, vdes 8-vjeçarja në Australi,
Policia

AUSTRALI- Dymbëdhjetë anëtarë të një grupi fetar në Toowoomba janë arrestuar pas vdekjes së një vajze tetë vjeçare, të cilës policia e Queensland thotë se dyshohet se iu mohuan mjekimet për shpëtimin e jetës me besimin se do të shërohej nga Zoti. The Guardian shkruan se Elizabeth Rose Struhs kishte diabet të tipit 1 dhe vdiq në shtëpinë e familjes së saj në Rangeville, në perëndim të Brisbane, më 7 janar. Policia pretendon se prindërit e saj, të cilët më parë janë akuzuar për vrasje, filluan të ndalonin insulinën gjashtë ditë më parë.

Policia pretendon se urgjenca nuk u thirrë në vendngjarje deri në orën 17:30 të ditës tjetër, pasi anëtarët e grupit të kishës besonin se ajo do të ringjallej. Prindërit e vajzës, Kerrie Elizabeth Struhs dhe Jason Richard Struhs, u akuzuan për vepra penale të vrasjes dhe torturës në fillim të këtij viti. Ata nuk kanë pranuar ende deklaratat e tyre dhe do të qëndrojnë në paraburgim deri në seancën e tyre të ardhshme në gjykatën e magjistraturës Toowoomba, që do të pritet në fund të këtij muaji. Ata akuzohen edhe për mos sigurimin e nevojave të jetës.

Arrestimet e së martës ishin të anëtarëve të tjerë të grupit të tyre fetar të vogël dhe të lidhur ngushtë, të cilët dyshohet se ishin të pranishëm kur tetë-vjeçarja vdiq, thuhet se i këndonin dhe i luteshin Zotit që ta shëronte. Detektivi i Detektivit Garry Watts pretendoi se të 12 ishin në dijeni të gjendjes së Elizabeth, ishin të pranishëm gjatë atyre gjashtë ditëve fatale dhe nuk morën asnjë hap për të ofruar ndihmë mjekësore. Ai tha se grupi fetar përbëhej nga tre familje dhe se të arrestuarit përfshinin shtatë gra dhe pesë burra. Dy ishin rreth të 60-tave, një burrë dhe një grua, një ishte një burrë 19-vjeçar dhe të tjerët ishin në të 20-at dhe 30-at. Të gjithë u arrestuan në një shtëpi në Harristown.

elizabeth rose struhs kerrie elizabeth struhs jason richard struhs

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari