LIVE UPDATES
Bota

Propozimi francez/ LSDM-ja dhe VMRO-DPMNE-ja me interpretime të ndryshme për procesin koordinues

Kryeministri Dimitar Kovaçevski tha se qeveria do t’i dorëzojë në institucionin ligjvënës të gjitha dokumentet dhe Kuvendi do ta marrë vendimin final nëse do ta pranojë atë ose jo.

5 Korrik 2022, 16:13 Nga d.a.
Propozimi francez/ LSDM-ja dhe VMRO-DPMNE-ja me interpretime të ndryshme
Mickoski

MAQEDONIA E VERIUT- Grup i posaçëm pune ose koordinime në Kuvend, LSDM-ja dhe VMRO-DPMNE-ja me interpretime të ndryshme të procesit koordinues që do të vijojë për të ashtuquajturin propozim francez.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski tha se qeveria do t’i dorëzojë në institucionin ligjvënës të gjitha dokumentet dhe Kuvendi do ta marrë vendimin final nëse do ta pranojë atë ose jo.

“Të gjitha dokumentet që tashmë janë publikuar dhe një tjetër që do të publikohet do të dërgohen në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut. Në Kuvend ka përfaqësues nga të gjitha grupet parlamentare dhe ata atje do të kenë takime ku do të marrin pjesë përfaqësues nga radhët e tyre dhe të cilët duhet të diskutojnë për konkluzionet në lidhje me propozimin evropian. I takon Kuvendit të vendosë a do të marrim vendim për t’i hapur negociatat dhe me çfarë konkluzionesh”, tha kryeministriDimitar Kovaçevski.

Por, VMRO-DPMNE-ja e interpreton ndryshe. Thonë se me kërkesë të tyre do të formohet grup pune me dy përfaqësues të VMRO-DPMNE-së, dy të LSDM-së, dhe nga një përfaqësues nga BDI, Aleanca për Shqiptarët dhe një parti tjetër. Takimin e parë e presin nesër.

“Ky proces vjen pas thirrjes së liderit të opozitës, Hristijan Mickoski, për të diskutuar ndryshimet që do të përmirësojnë propozimin dhe për të futur vërejtjet që janë në tekst që janë të dëmshme për interesat shtetërore dhe kombëtare. Qëndrimet e VMRO-DPMNE-së dhe vërejtjet që do të bëhen do t’i pasqyrojnë qëndrimet që Mickoski i shpalli pas takimit me Kovaçevskin. Propozimi i VMRO-DPMNE-së do të jetë në drejtim të mbrojtjes së identitetit, gjuhës, por edhe shkëputjes nga kërkesat megalomane bullgare që kanë të bëjnë me mohimin e historisë”, thonë nga VMRO-DPMNE.

Partitë më të vogla të koalicionit të shumicës, Ripërtëritja Demokratike e Maqedonisë, Lidhja Demokratike dhe Partia Liberal-demokrate pas takimit te Presidenti Stevo Pendarovski kërkuan konsensus me të gjerë politik për propozimin.

Ata kërkuan garanca për çështjet që i shqetësojnë dhe paralajmëruan se nëse nuk i marrin, do të votojnë kundër dhe do lëshojnë shumicën. Ndërkohë, nga partitë më të vogla, mbështetje deklaroi Partia e re Socialdemorkate e Goran Misovskit.

hristijan mickoski propozimi francez

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren