LIVE UPDATES
Bota

“Zemërthyese”/Historia tronditëse e “të burgosurit të përjetshëm” të Guantanamos

7 Dhjetor 2021, 19:10 Nga DOSJA
“Zemërthyese”/Historia tronditëse e “të

TAJLANDË – Nga një vend i fshehtë në Tajlandë në vitin 2002, oficerët e CIA – s paralajmëruan selinë se teknikat e tyre të marrjes në pyetje mund të rezultojnë në vdekjen e një të burgosuri. Nëse kjo do të ndodhte, ai do të digjej, duke mos lënë asnjë gjurmë. Por nëse ai mbijetonte, a mund të ofronte CIA siguri se ai do të qëndronte në izolim?

Abu Zubaydah nuk do të vendoset kurrë në një situatë ku ai ka ndonjë kontakt të rëndësishëm me të tjerët dhe duhet të mbetet pa komunikuar për pjesën e mbetur të jetës së tij“, tha agjencia në një kabllogram.

Kështu hapet “The Forever Prisoner”, një dokumentar i HBO nga Alex Gibney, i cili tregon historinë e të burgosurit të parë që i nënshtrohet asaj që CIA e quan teknika të zgjeruara të marrjes në pyetje (EITs) dhe asaj që pjesa tjetër e botës e di me një fjalë më të thjeshtë dhe më të shëmtuar: tortura.

Gati dy dekada pas atij kabllogrami çnjerëzor, CIA është treguar po aq e mirë sa fjala e saj. Zubaydah, i cili nuk u akuzua kurrë për një krim apo nuk u lejua të kundërshtojë paraburgimin e tij, është i burgosur në kampin e burgut të Gjirit të Guantanamos. Zgjedhja e Joe Biden nuk ka bërë asgjë për të sinjalizuar një fund të purgatorit ose statusit të tij.

Ai përballet me tmerrin me të cilin përballen disa njerëz në Guantanamo, që është ndoshta tmerri më ekzistencial nga të gjithë, përtej edhe një të burgosuri që i është dhënë një dënim i përjetshëm”, thotë Gibney në një intervistë në një hotel në Uashington, një milje larg Shtëpisë së Bardhë.

Pak do të kundërshtonin se, pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 në Nju Jork dhe Uashington, Zubaydah ishte një person me interes.Palestinezi me origjinë saudite kishte luftuar në Afganistan. Ai falsifikonte pasaporta, organizonte udhëtime për xhihadistët dhe kishte njohuri për komplotet terroriste. Ai përdorte më shumë se 30 pseudonime dhe shihej si mjeshtër i maskimit. Por kur Zubaydah u kap në Pakistan në mars 2002, ai u demonizua gabimisht si një operativ i nivelit të lartë të Al-Kaedës dhe jo si një person i pavarur. Ai u dërgua në një vend sekret në Tajlandë për t’u marrë në pyetje nga burra të fiksuar se si të parandalonin një tjetër 11 shtator.

Abu Zubaydah ishte pacient zero për programin e torturës së CIA-s. Kjo është arsyeja për të hetuar historinë e tij, sepse mëson se si u përmbys shteti i së drejtës. Si shkuam në një rrugë ku ne ishim më të interesuar të dëgjonim atë që donim të dëgjonim, që është ajo që tortura tenton t’ju japë, sesa çfarë ishin faktet në të vërtetë“, tha Gibney

Zubaydah iu nënshtrua teknikave të zgjeruara të marrjes në pyetje në duart e kontraktorëve të CIA-s, duke përfshirë 83 aplikime të mbytjes në ujë vetëm brenda një muaji. Ai kaloi gjithashtu më shumë se 11 ditë në një kuti me madhësi arkivoli dhe 29 orë në një kuti edhe më të vogël vetëm 21 inç të gjerë, 2.5 këmbë të thellë dhe 2.5 metra të lartë. Dokumentari përfshin imazhe të trajtimit brutal nga vetë Zubaydah, si dhe shënime nga ditarët e tij personal para dhe pas kapjes.

SHBA po përdorte torturën si politikë qeveritare për herë të parë në histori dhe ishte jashtëzakonisht e rastësishme. CIA do të donte të pretendonte se ishte një program shkencor i kalibruar me kujdes nga shkencëtarë rigoroz. Kjo nuk është aspak e vërtetë. Ishte thjesht e improvizuar. Le të provojmë 24 orë privim gjumi. Kjo nuk funksionon. Po 48 orë? Po 72 orë?

Ajo që më tmerroi kur u futa në detajet e kësaj ishte se sa e pakujdesshme, e pamatur dhe ad hoc ishte e gjithë kjo. Hej, le të provojmë pak nudo sot. Po pak ujë të ftohtë? Oh, kjo nuk funksionon. Le të provojmë varjen e vjetër nga kyçet e dorës. Le ta vendosim në një kuti për katër apo pesë ditë. Kjo mund të funksionojë. Le të luajmë muzikë me të vërtetë me zë të lartë.  Kjo ishte një periudhë ku EIT-të nuk ishin miratuar ligjërisht, kështu që ata thjesht po improvizonin”, tha Gibney.

Për Gibney, çështja ofron një demonstrim të qartë se ka rregulla kundër torturës, sepse është edhe imorale dhe nuk arrin të prodhojë prova të bazuara në fakte.  Zubaydah u dërgua në vende të tjera: në Poloni, Gjirin e Guantanamos, Marok, Lituani, Afganistan dhe u kthye në Gjirin e Guantanamos, ku mbahet që nga viti 2006. Diku gjatë rrugës në paraburgimin e CIA-s ai humbi syrin e majtë.

Javën e kaluar doli se Zubaydah ka kërkuar lirimin e tij në një gjykatë federale me arsyetimin se luftërat e SHBA-së në Afganistan dhe me Al-Kaedën kanë përfunduar. Një dosje ligjore që përshkruan trajtimin e tij gjatë 20 viteve të fundit si një “paradë tmerresh”.

Marrë nga The Guardian

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota kulture burgu i guantanamos burgu ne guantanamo cia tortura e cia burgu i guantanamos burgu ne guantanamo cia tortura e cia

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra