LIVE UPDATES
Bota

Qindra persona kanë ngecur në Afganistan, duhet të evakuohen në Britani

7 Dhjetor 2021, 18:44 Nga DOSJA
Qindra persona kanë ngecur në Afganistan, duhet të evakuohen

AFGANISTAN – Shtetasit britanikë dhe afganët e pambrojtur, të cilët janë miratuar për evakuim, kanë folur për ankthin dhe zhgënjimin e tyre pasi mbesin të bllokuar në Afganistan disa muaj pasi ai u pushtua nga talebanët.

Sipas The Guardian, pas dëshmisë shkatërruese të një sinjalizuesi në Ministrinë e Jashtme, i cili pretendoi se kishte një përgjigje të paaftë dhe kaotike ndaj rënies së Kabulit , ata që prisnin të evakuoheshin kanë bërë thirrje për veprim të shpejtë nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar.

Një ish-këshilltar sigurie në ambasadën britanike, i punësuar me kontratë nga firma globale e kontraktimit GardaWorld, tha se ai ishte miratuar për evakuim sipas skemës Arap (politika e zhvendosjeve dhe ndihmës afgane) në gusht, por nuk ishte në gjendje të kalonte rrugën e tij nëpër turmat e mijëra personave për të shkuar te dera ku zyrtarët britanikë po përpunonin kërkesat.

Që atëherë ai ka qenë i frustruar nga përditësimet e rralla që ka marrë nga Zyra e Jashtme, Commonwealth dhe Zhvillim (FCDO). Ai u përpoq të telefononte një numër që gjeti në faqen e internetit të departamentit, të krijuar për njerëzit e ngecur në Afganistan, por ai qëndroi në një radhë për një orë përpara se të shkëputej pak pasi kishte kaluar.

Është shumë e shtrenjtë për ne të telefonojmë këtë numër, rreth 1 dollarë në minutë, është një shumë e madhe parash, nuk është e drejtë që është kaq e shtrenjtë,” tha ai.

Ai nuk po përpiqet më të telefonojë linjën telefonike dhe ka dërguar me email llogari të ndryshme që i ka gjetur në internet, duke u përpjekur të marrë informacion se kur ai dhe gruaja e tij dhe katër fëmijët mund të thirren për evakuim. Rreth tre javë më parë ai mori një email ku pyetej nëse ishte i lumtur që zyrtarët të ndajnë detajet e familjes së tij me zyrtarët në Pakistan, në mënyrë që ai të largohej nga Afganistani përmes atij kufiri. Ai ra dakord, por që atëherë nuk ka dëgjuar asgjë.

Çantat tona janë të mbushura që nga gushti. Ne jemi gati të largohemi tani. Ndjehet sikur jeta ka ndalur. Unë po shikoj telefonin tim gjatë gjithë ditës për të parë nëse kemi marrë një email me lajme”, tha ai.

Një shofer taksie 47-vjeçar, i cili u zhvendos për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar si azilkërkues 21 vjet më parë, tha se dikur ishte shumë krenar që ishte shtetas britanik. Por kjo krenari është zbehur ndjeshëm gjatë muajve të fundit, pasi ai mbetet i bllokuar në Afganistan. Ai kishte udhëtuar në Afganistan për t’u martuar në korrik dhe që atëherë ka mbetur i bllokuar.

Një shtetas britanik, i cili u largua nga Afganistani si refugjat në 2001 dhe mori nënshtetësinë e Mbretërisë së Bashkuar në 2008, po pret gjithashtu lajme nga FCDO pasi ai dhe gruaja e tij dhe pesë fëmijët nuk mundën të afroheshin pranë aeroportit për fluturimin e tyre të evakuimit në gusht.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota afganistan evakuimi ne afganistan evakuimi nga afganistani mbretëri e bashkuar afganistan evakuimi ne afganistan evakuimi nga afganistani mbretëri e bashkuar

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra