LIVE UPDATES
Bota

Nicola Gratteri, armiku i ‘Ndrangheta që s’ka qenë kurrë në kinema e restorante

7 Dhjetor 2021, 19:04 Nga DOSJA
Nicola Gratteri, armiku i ‘Ndrangheta që s’ka qenë

ITALI– Kryeprokurori i Gjykatës së Catanzaro Nicola Gratteri është bërë qytetar nderi i Cinisello Balsamo. Në një ceremoni të zhvilluar në dhomën e këshillit, Gratteri mori në dorë çmimin nga kryebashkiaku Giacomo Ghilardi.

Por kush është Gratteri?

Ai është shënjestër e mafias italiane dhe pretendon se nuk e ka shijuar kurrë lirinë e tij e madje prej muajit prill të vitit 1989, vit kur i hapi luftë klanit ’Ndrangheta. Operacioni i fundit që ai drejtoi, “Rinascita-Scott”, zbuloi ndërthurjen e politikës, masonerisë dhe mafies, duke çmontuar klanin Mancuso që kontrollon provincën e Vibo Valentia dhe i shtrin tentakulat e tij edhe larg Kalabrisë.

Por cilat janë sulmet e përgatitura drejt tij?

Më 21 qershor 2005, ekipi special “Ros” i policisë italiane, zbuloi një arsenal armësh një kilogram eksploziv me detonator, raketahedhës, kallashnikov, granata dore etj, me të cilat ishte planifikuar një sulm ndaj Gratterit. Pas arrestimeve të “Rinascita-Scott”, ku mijëra njerëz u mblodhën para komisariatit të Vibo Valentia për të “falenderuar prokurorin”. Madje disa javë më vonë, mijëra të tjerë filluan një aksion përpara Pallatit të Drejtësisë, këtë herë “për ta mbrojtur” nga ata që duan ta ndalojnë.

Grateri nuk ka shkuar kurrë në plazh, por ka gjetur një mënyrë si kënaqësi të tij të ngasë një traktor në fshat, të gjitha këto nën vëzhgimin e rreptë të agjentëve që e ruajnë.

Nuk ka shkuar kurrë në kinema dhe as të ndjekë një ndeshje futbolli. Nuk ka bërë kurrë një shëtitje, apo të ketë shkuar në restorant me familjen.

Por për dy gjëra, Gratteri nuk ka pranuar negociata: të punojë tokën dhe të shkojë në shkolla për t’iu shpjeguar të rinjve pse nuk ia vlen të jesh pjesë e ‘Ndrangheta.

I rritur edhe vetë në Kalabrinë e dominuar nga mafia, Gratteri i përçmonte familjet sunduese që terrorizonin komunitetin e tij dhe vendosnin diktatin e tyre pa pasur frikë nga dënimi.

Operacionet e guximshme të prokurorit kanë lënë pas hekurave shumë nga ‘gangsterët’ e famshëm të Italisë. Ora kulmore e tij erdhi pak muaj më parë, kur jo pak por 355 kriminelë, anëtarë të grupit mafioz ‘Ndrangheta, dolën në gjyq.

(F.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota nicola gratteri nicola gratteri

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra