LIVE UPDATES
Bota

Media Serbe: Vuçiç po kopjon recetën e Millosheviçit

7 Dhjetor 2021, 18:16 Nga DOSJA
Media Serbe: Vuçiç po kopjon recetën e Millosheviçit

SERBI- Media serbe Nova.rs ka bërë një artikull në lidhje me Presidentin Aleksandër Vuçiç. Në artikull shkruhet në lidhje me ngjashmëritë mes Vuçiç si dhe paraardhësit të tij Sllobodan Millosheviç. Sipas medias serbe, Vuçiç përpiqet shumë që të ndjek hapat e Millosheviçit dhe jo vetëm në fjalimet që ai mban, por edhe në mburrjen që i bën djalit të tij. Shkruhet se Vuçiç e prezanton, Danilon si si një fëmijë ëngjëllor dhe që punon, ndërkohë që sipas medias, djali i Vuçiç shoqërohet me kriminelë.

Shkrimi i Plotë:

Rastësisht apo jo, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, po përpiqet në çdo mënyrë t’i paraqitet elektoratit të tij si një njeri i popullit, si një njeri i thjeshtë që bën gjithçka për ata që drejton. Mirëpo, ai më së shumti e mohon veten shumë shpejt… Edhe pse nuk do ta pranonte, taktikat mediatike të Vuçiçit nuk janë të reja. Ai përdori disa herë metodat e sprovuara të Sllobodan Millosheviçit në fjalimet e tij. Dhe jo, errësira mediatike në të cilën ndodhet Serbia nuk është e vetmja ngjashmëri.

Në fjalimet e tij, Sllobodan Millosheviç shpesh thoshte se ishte krenar për djalin e tij Markon, ashtu siç është krenar Vuçiç për Danilon. Në vitin 1994, Marko Millosheviç hapi klubin luksoz të natës “Madonna” në hyrje të Pozharevcit. Dyshohet se aty u mblodh elita e nëntokës së Evropës Lindore. Përmendja e emrit të Danilos, për të cilin ai më së shumti jep arsye, barazohet gjithmonë me sulm ndaj presidentit, familjes së tij, madje edhe thirrje për grusht shteti. Ndonëse Vuçiç e prezanton Danilon në publik si një “fëmijë që nuk ka faj për asgjë” dhe që “bën një punë të ndershme në një dyqan për 500 euro”, Danilo jep një pamje krejtësisht tjetër të vetes me paraqitjet e tij dhe shoqërimin me njerëz kriminel.

Shpesh kemi pasur rastin ta shohim Danilon në shoqërinë e fansave dhe kriminelëve të dënuar, gjë që presidenti e justifikoi duke thënë se ishte vetëm një fëmijë dhe gjatë rrugës mbronte miqtë e Danilos, edhe pse djemtë janë “në anën tjetër të ligj”, diçka si paraardhësi i tij. Videoja e postuar në Facebook tregon më së miri ngjashmërinë mes taktikave mediatike të Aleksandar Vuçiçit dhe Slobodan Millosheviçit. Ose më mirë të themi, tregohet gjallërisht se si Vuçiç nuk i shmanget recetës së Millosheviçit.

Kujtojmë se kemi publikuar ekskluzivisht një video nga një restorant në Senjak, ku presidenti Vuçiç ishte në shoqërinë e fansave që besohet se janë anëtarë të grupit të tifozëve “Ultra Boys” duke kënduar këngën “A sad adio “. Së shpejti në rrjetet sociale është shfaqur pjesa e dytë e videos , në të cilën një i panjohur qëllon me armë në një festë ku ishte i pranishëm edhe Vuçiç. Siç spekulohet është festuar ditëlindja e Danilo Vuçiç, djalit të presidentit. Pra, pishtarë, fansa, të shtëna armësh në festën e ditëlindjes… Jo, Danilo nuk jep fare arsye për ta përmendur në publik. Dhe është më se e qartë se problemet familjare të presidentit janë në fakt problemet kryesore të tij, sepse nëse jo, pse do të mbrohej kaq shumë?

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

rajoni rajoni aleksander vucic sllobodan milloshevic aleksander vucic sllobodan milloshevic

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave