LIVE UPDATES

luciano boci

Aktualitet 22 Mars 2021, 21:21

TIRANË– Luçiano Boçi, kandidati për deputet në listat e Partisë Demokratike, i cili u përplas fizikisht me biznesmenin Gjergj Luca, ka deklar...

Politike 19 Mars 2021, 18:16

ELBASAN- Kandidati i Partisë Demokratike në zonën e Elbasanit, Luçiano Boçi ka folur ditën e sotme për Fax News, duke treguar të vërtetën sipas ti...

Aktualitet 18 Mars 2021, 14:52

ELBASAN-  Biznesmeni Gjergj Luca, ka reaguar pas sherrit fizik që ka pasur me kandidatin për deputet të Partisë Demokratike, Luçiano Boçi. Në dekl...

Politike 18 Mars 2021, 14:31

ELBASAN– Kandidati për deputet i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, ka folur pas sherrit fizik që ka pasur me biznesmeni Gjergj Luca.Boçi ë...

Politike 5 Shtator 2020, 15:25

DURRËS– Kryetari i Bashkisë Shijak, Elton Arbana u është përgjigjur akuzave të Partisë Demokratike, e cila përmes Luçiano Boçit deklaro...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

1 vit pas tërmetit të 26 nëntorit, Luçiano Boçi rrëfen historinë e dy vajzave të vogla nga Rrogozhina - Politike
LIVE UPDATES
Politike

1 vit pas tërmetit të 26 nëntorit, Luçiano Boçi rrëfen historinë e dy vajzave të vogla nga Rrogozhina

26 Nëntor 2020, 13:34 Nga DOSJA
1 vit pas tërmetit të 26 nëntorit, Luçiano Boçi

TIRANË– Ish deputeti Luciano Boci solli ditën e sotme në konferencën për mediat që PD zhvilloi për rindërtimin e banesave nga tërmeti, historinë e dy vajzave të vogla. Boci e nisi rrëfimin me dramën e Rudinës dhe Mirandës të cilat shkojnë në shkollën më të afërt që kanë e cila është 6 km larg pasi ajo e mëparshmja është shembur nga tërmeti. Boci shkruan se:

‘Edi Rama nuk ka dëshirë, Edi Rama nuk ka as mëshirë! Familjarët për shkak të varfërisë, nuk mund t’i dërgojnë fëmijët rregullisht. I përcjellin në këmbë për në Gërmenj vetëm një herë në javë.’


FJALA E PLOTË

Dua ta nis rrëfimin tim me dramën e dy vajzave të vogla nga fshati Mushnikë, në Rrogozhinë. Rudina Sokoli është në klasën e 8-te, Miranda Lala në klasën e 7-të. Shkolla në fshatin e tyre është mbyllur dhe shkolla më e afërt ku ato duhet të shkojnë, është 6 kilometra, në fshatin Gërmenj. Por transporti deri aty mungon. Qeveria që Edi Rama drejton nuk ua mundëson. Edi Rama nuk ka dëshirë, Edi Rama nuk ka as mëshirë! Familjarët për shkak të varfërisë, nuk mund t’i dërgojnë fëmijët rregullisht. I përcjellin në këmbë për në Gërmenj vetëm një herë në javë. Drama e Mirandës dhe eRudinës është e njëjtë me atë të qindra e ndoshta mijëra bashkëmoshatarëve, kudo në Shqipëri, që nuk mund të ndjekin shkollën për shkak të moskujdesit e mungesës së transportit. Janë 23 mijë fëmijë dhe mësues kudo në Shqipëri, që sot vuajnë mungesën e shkollës, sepse Hajdutët edhe në kohë fatkeqësie kanë plane të tjera. Shkollat Nuk ndërtohen, sepse ato nuk janë prioritet, siç nuk kanë qenë për 8 vite rresht. Të gjitha dokumentat që ne kemi studiuar tregojnë se prioroitet është kënaqja e klientëve të qeverisë, prioritet janë zgjedhjet, prandaj shumica e shkollave janë shtyrë për në mars, që të përkojnë me nisjen e fushatës. 10 kilometra në ditë bëjnë 40 nxënësit e Kryevidhit për të shkuar në Sterbeg, sepse Rama ua ka lënë shkollën e tyre, rrafsh me tokën. Ndërsa 400 nxënësit e dy shkollave “Petrit LLaftiu” dhe “Lidhja e Prizrenit” në Shijak, ndonëse janë më afër, detyrohen të ngjeshen në një shkollë me gjithsej 9 klasa në shkollën Muharrem Dollaku, jashtë çdo standarti shëndetësor dhe pedagogjik. Por dhe kur ndërton, Hajduti i Fatkeqësisë kërkon të majmet, kërkon të zhvasë, kërkon të grabisë. Nëse nuk i dalin hesapet shtyn tenderin, e anulon ose e mban atë pezull, sepse prioritet për Ramen janë paratë, jo fëmijët. 23 mijë fëmijë dhe mësues enden sot të degdisur me turne, me klasa mbi normën e lejuar dhe pa asnjë protokoll sigurie, sepse Hajdutit të Fatkeqësisë nuk i dalin tamam llogaritë e xhepit të tij. Dokumentat faktojnë se një shkollë e ndërtuar nga Bashkimi Europian me standarte evropiane, sot kushton vetëm 680 mijë euro. E njëjta shkollë e ndërtuar nga Rama e Veliaj më procedurë të korruptuar, do kushtojë nga 2.1 milion Euro deri në 3.5 milionë euro, pra disa fish më shtrenjtë. Një hajdutëri e pastër nga hajdutët e fatkeqësisë që po vjedhin cdo ditë paratë e shqiptarëve, jetët e tyre dhe të ardhmen e fëmijëve tanë. Qytetarët po e shprehin gjithnjë e më hapur se nuk u duhet më një qeveri që tallet me ta dhe I vjedh. Njerëzit duan një qeveri të re, që mban premtimet dhe punon për ta!

LAJMI KRYESOR: 1 vit pas tërmetit, ekspertët e PD bëjnë ‘bilancin’ e qeverisë për rindërtimin: Shumë premtime, pak rezultat! 11 mijë qytetarë do kalojnë dimrin e dytë jashtë

(a.b)/dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike pd per termetin 26 nentor 2020 pd per termetin 26 nentor 2020

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave