LIVE UPDATES

keshilli politik

Editorial 1 Qershor 2020, 19:06

Reforma, një Lojë Shahu!

 “Ne i kemi votat në Parlament”-tha Gjiknuri, duke larë duart si Pons Pilati pas dështimit të dakortësisë me opozitën. Lojtari i thekur Gjiknuri, i dha  “shah” ...

Politike 28 Maj 2020, 19:22

TIRANË- Deputeti i Partisë Socialiste, që është dhe anëtar i Këshillit Politik ka treguar se çfarë është diskutuar në mbledhjen e sotme. Në një dekl...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

S’ka akord për ndryshimet në Kushtetutë! Debate të ashpra tek Këshilli Politik, Hajdari i ‘ngre zërin’ Vasilit: List - Politike
LIVE UPDATES
Politike

S’ka akord për ndryshimet në Kushtetutë! Debate të ashpra tek Këshilli Politik, Hajdari i ‘ngre zërin’ Vasilit: List

23 Korrik 2020, 10:55 Nga DOSJA
S’ka akord për ndryshimet në Kushtetutë! Debate të

TIRANË– Debate të forta mes Rudina Hajdarit dhe përfaqësuesve të opozitës jashtëparlamentare, Petrit Vasilit dhe Oerd Bylykbashit në mbledhjen e sotme të Këshillit Politik. Gjatë takimit të zgjati 1 orë e gjysmë, opozita jashtëparlamentare shprehu qëndrimin e saj kundër ndryshimeve në Kushtetutë, ndërsa Hajdari u bëri me dije se hapja e listave do të kalojë pas një jave në Kuvend, me ose pa “bekimin” e tyre.

Edhe kryeministri Edi Rama mbajti të njëjtin qëndrim ndaj kundërshtarëve politike. Menjëherë pas përfundimit të mbledhjes, Rama u shpreh se ndjente keqardhje, megjithatë edhe njëherë i mëshoi fjalës së ndyshimet në Kushtetutë do të kalonin në Kuvend, njësoj si kaloi sot edhe marrëveshja e 5 qershorit.

Pas takimit, në fjalën e tyre për mediat, Gjiknuri dhe Hajdari treguan se gjatë mbledhjes kishin kërkuar të diskutonin për ndryshimet por kishin hasur në kundërshtim nga pala tjetër. Ndërsa Vasili dhe Bylykbashi, nga ana e tyre kërkuan një proces më të gjatë dhe transparent diskutimi.

Përveç debateve, palët në Këshillin Politik kanë miratuar pjesën e ligjeve që lidhen me blerjen e votës; presionin ndaj votuesve dhe administratës publike; keqpërdorimi dhe abuzimi me administratën publike; marrëveshjet e fshehta me grupet kriminale; lirinë dhe sekretin e votës; dhe manipulimin e falsifikimin e rezultateve zgjedhore.

Ndërkohë një ditë më parë Këshilli Politik zhvilloi dhe takimin e radhës, ku u diskutua për marrëveshjen e 5 qershorit dhe ndryshimet kushtetuese. Rama kërkoi që në këtë takim të ishte dhe opozita e bashkuar, por kjo e fundit e refuzoi duke thënë se do ulën në tryezë sot në orën 17:00 ose nesër, nëse kreu i qeverisë është ende i hapur për diskutime. Rama dje pas takimit tha se sot do të votohet marrëveshja e 5 qershorit dhe ka mbyllur dyert opozitës për takime të tjera në KP, por ka kërkuar hapjen e listave.

(A.B:F.G/ Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike keshilli politik takimi ne kp per listat e hapura keshilli politik takimi ne kp per listat e hapura

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë