LIVE UPDATES
Politike

Ngërçi me Zgjedhoren, anëtarët e Këshillit politik mbyllen në rezidencën e Yuri Kim para takimit të radhës

2 Qershor 2020, 14:10 Nga DOSJA
Ngërçi me Zgjedhoren, anëtarët e Këshillit politik

TIRANË- Pak orë përpara zhvillimit të takimit të radhës të Këshillit Politik, Rudina Hajdari, Damian Gjiknuri, Petrit Vasili dhe Oerd Bylykbashi, kanë shkuar në rezidencën e ambasadores amerikane Yuri Kim. Pjesë e takimit janë edhe ambasadori i OSBE, Bernd Borchardt, ambasdadori i BE, Luigi Soreca dhe ambasadori i Britanisë së Madhe, Duncan Norman.

Përfaqësuesit e opozitës, Petrit Vasili dhe Oerd Bylykbashi, përpara se të paraqiteshin në rezidencën e Yuri Kim, u takuan me kreun e PD, Lulzim Basha në selinë blu, për rreth 1 orë. Në takim ishte edhe kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi. Vasili dhe Bylykbashi u takuan gjithashtu ditën e sotme edhe me ambasadorin gjerman, Peter Zingraf.

Deri më tani, palët kanë rënë dakord për disa çështje për reformën zgjedhore. Pikat për të cilat kanë rënë dakord palët janë, periudha zgjedhore, financimi miks dhe kuotat gjinore. Çështjet të cilët ndajnë anëtarët e tryezës së reformës zgjedhore janë administrata zgjedhore, përdorimi i teknologjisë, kolegji zgjedhor dhe qeveria kujdestare.

Përsa i përket propozimit amerikan për sistemin danez, proporcional me lista të hapura, është pro vetëm Rudina Hajdari. Palët ishin zotuar ta mbyllnin reformën zgjedhore më 31 maj, por nuk arritën të gjenin konsensusin. Përfaqësitë e huaja i kanë bërë thirrje opozitës që të mos shtojë kushte të reja, por të veprojë në interest ë shqiptarëve.

(g.sh./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike keshilli politik reforma zgjedhore yuri kim keshilli politik reforma zgjedhore yuri kim

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS