LIVE UPDATES

digjet autobusi maqedonas

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

TRAGJEDI në Bullgari! Digjet autobusi, humbin jetën 46 turistë, shumica shqiptarë - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

TRAGJEDI në Bullgari! Digjet autobusi, humbin jetën 46 turistë, shumica shqiptarë

23 Nëntor 2021, 06:27 Nga DOSJA
TRAGJEDI në Bullgari! Digjet autobusi, humbin jetën 46 turistë,

 BULLGARI– 46 turistë, shumica shqiptarë të Maqedonisë së Veriut kanë ndërruar jetë! Në orët e para të mëngjesit të sotëm, një autobus, i cili po kthehej nga Turqia ka pësuar aksident dhe më pas është djegur, duke u shkrumbuar tërësisht.

Zjarri ka bllokuar pasagjerët brenda në mjet, duke u marrë jetën, ndërsa kanë mundur që të shpëtojnë vetëm 7 prej tyre, të cilët janë hedhur nga dritarja. Fatmirësisht të gjithë ndodhen në spital, jashtë rrezikut për jetën. Ndërkohë që mes viktimave ka edhe 12 fëmijë, dy prej të cilëve binjakë, vetëm 4 vjeç. Disa të mbijetuar, të cilët janë përmendur kanë treguar momentet që ndodhi e gjithë ngjarja, duke theksuar se në këtë moment të dy shoferët kanë qenë në gjumë.

Autobusi ka hyrë përmes pikës kufitare Kapitan Andreevo pak pas orës 21:00, në mesnatë ka ndaluar në një pikë karburanti dhe rreth orës 2.00 ka ndodhur aksidenti tragjik, duke thyer rreth 50 metra mbrojtëse metalike të rrugës dhe më pas ka shpërthyer në flakë. Paraprakisht raportohet se shkak për aksidentin është bërë shpejtësia e lartë e drejtimit të mjetit, e në ecje e sipër mjetit i ishte çarë një prej gomave. Shoferi ka humbur kontrollin e mjetit, duke u përplasur me bordurën e rrugës, shkëndijat e të cilës dyshohet se kanë nisur edhe zjarrin në mjet.  

Ndërkohë që kompania “Besa Trans”, autobusi i të cilës u dogj në Bullgari ka katër padi penale për mos respektimin e protokolleve të COVID në vitin 2021. Kjo gjë u vërtetua nga Inspektorati Shtetëror i Transportit. Ata thonë se gjatë këtij viti në vendkalimet kufitare janë kryer katër kontrolle të inspektorëve në bazë të respektimit të masave ndaj autobusëve të kësaj kompanie dhe në të gjitha rastet është paditur 4 herë. Po ashtu, një tjetër shkelje është fakti se në autobus gjithmonë ka pasur numër më të madh të udhëtarëve sesa është e lejuar për shkak të pandemisë së koronavirusit. Gjithashtu autoritetet maqedonase kanë deklaruar se ndaj kësaj kompanie, kanë nisur procedurat për heqjen e liçencës për udhëtim ndërkombëtar, pasi autobusi i aksidentuar nuk kishte leje për këtë udhëtim. 

Ngjarja e rëndë, ka bërë që kryeministri në detyrë, Zoran Zaev të shkojë vetë në Bullgari, ndërsa Shkupi ka shpallur 3 ditë zie për viktimat e aksidentit. Ndërsa mesazhe ngushëllimi ka pasur edhe nga figurat e njohura politike në Shqipëri dhe Kosovë. Kosova i është bashkuar dhimbjes së Maqedonisë së Veriut, duke e shpallur ditën e nëserme ditë zie kombëtare. Për tragjedinë reagoi edhe vetë kompania, duke u solidarizuar me dhimbjen për njerëzit e humbur. 

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

“Visar kërce”, Aliti shpëtoi 6 persona në aksident, por jo djalin e tij

Aksidenti tragjik/ Kompania ‘Besa Trans’ nuk ka pasur licensë ndërkombëtare

Tragjedia në Bullgari, qytetarët vendosin trëndafila të bardhë në sheshin e Shkupit

Tragjedia në Bullgari, agjencia e udhëtimit: Dhimbje dhe pikëllim për të gjithë

Tragjedia në Bullgari, dëshmitari: Xhamin e theva me çekiç, tërhoqa të fejuarën

Bullgari/Vajza mbijetoi, babai: E pashë nga xhami, duart i kishte të djegura

Tragjedia në Bullgari, e mërkura shpallet ditë zie kombëtare në Kosovë

“Shoferin e zuri gjumi” i mbijetuari i tragjedisë në Bullgari rrëfen ngjarjen

Aksidenti në Bullgari, shuhet familja Jahi, ishin 8 anëtarë

Aksidenti tragjik në Bullgari, dalin emrat e 7 të mbijetuarve

Kreu i hetimit në Bullgari: Të mbijetuarit po pyeten, 5 janë në gjendje shoku

PAMJET! Lëvizjet e fundit të shqiptarëve që u shuan në tragjedinë e Bullgarisë

Tragjedia në Bullgari/Pedagogia i jep lamtumirën e fundit studentes: U shua një yll

Tragjedia në Bullgari/Nëna me dy fëmijët në krahë priste tek dera që të hapej

Aksidenti tragjik në Bullgari, gazetarja: Autobusët ka raste që bëjnë manipulime

Tragjedia në Bullgari/ Blinken: Zemra jonë është me ata që janë në zi

“Të kisha si vëlla”, këngëtarja humbi të afërmit në aksidentin tragjik në Bullgari

Aksidenti në Bullgari, më i rëndi i 10 viteve të fundit në Evropë

Putin: Ngushëllime dhe mbështetje të sinqertë për familjet dhe miqtë e viktimave

“Jam në vendngjarje”, flet pronari i autobusit në Bullgari: Nuk i di shkaqet

E konfirmon Zaev: I vetmi shtetas serb në autobusin e djegur ka mbijetuar

Udhëtimi kushtoi 79 €! Viktima më e vogël në tragjedinë në Bullgari 4-vjeç

Ndodh mrekullia pas tragjedisë! Çifti shqiptar i shpëton aksidentit në Bullgari

Maqedonia e Veriut në zi! 4 prej viktimave ishin nga Dibra e Madhe (FOTO)

Tragjedia në Bullgari, kompania “Besa Trans” u padit 4 herë në 2021

Tmerri në Bullgari, dëshmitari: E kisha të pamundur të ndihmoja të tjerët

Banori në Tetovë: S’kemi asnjë informacion për gruan time dhe vëllain

E RËNDË/ Aksidenti në Bullgari, babai shpëton, djali ndërron jetë

Aksidenti tragjik, Maqedonia e Veriut shpall tre ditë zie

Udhëtimi i fundit! Çifti i sapo fejuar humb jetën në autobusin në Bullgari

Aksidenti i tmerrshëm bashkon dy vendet, presidenti bullgar takohet me Zaevin

Aksidenti/ Në mesin e viktimave vajza e politikanit shqiptar nga Maqedonia e Veriut

Aksidenti tragjik/ Presidentja Osmani: Kosova do t’u qëndrojë afër miqve tanë

Ngjarja e rëndë në Bullgari, ASHMAA  kërkon të mos transmetohen programe argëtuese

Viktimat në Bullgari/ Në mesin e tyre 6 nxënës të “Ismail Qemaili”,ndërpritet mësimi

VD ME DRON!ANALIZË autostradës ku ndodhi tragjedia: Turp të ndodhë në një vend të BE

Tragjedia/ Qytetari: E pashë lajmin në Facebook, mendja më shkoi te kushëriri

Vdiqën 45 persona! FOTO nga autobusi i ZI, gjithçka e shkrumbuar

Fatkeqësia që u mori jetën 46 njerëzve në Bullgari, ngrihen versionet paraprake

 

“Duhet të ishin dy shoferë ”, eksperti bullgar: Policia të mos fshihet shkurreve

 

Dalin emrat e disa prej viktimave të aksidentit tragjik në Bullgari

Viktimat në Bullgari po udhëtonin me “Besa Trans”, familjarët u kërkojnë llogari

‘Janë kthyer në qymyr”/ Ministri i Brendshëm bullgar jep detaje nga aksidenti

TRAGJEDIA/ Dëshmitë: Pasagjerët u hodhën nga dritaret për t’i shpëtuar flakëve

Tragjedia në Bullgari, mediat e huaja pasqyrojnë ngjarjen e dhimbshme 

I mbijetuan aksidentit në Bullgari, si është gjendja shëndetësore e 7 personave

Aksidenti në Bullgari, Basha: I shokuar, tragjedi e tmerrshme që shkaktoi humbje

Meta: Trishtim për humbjen aksidentale tragjike të jetës të bashkëkombësve tanë

ME VIDEO/ Humbën jetën 46 persona brenda, momenti kur autobusi merr flakë

Aksidenti në Bullgari! Pamjet nga vendi i ngjarjes, zjarrëfikëset ‘pushtojnë’ rrugën

E RËNDË/ 12 fëmijë në mesin e viktimave në Bullgari, 2 prej tyre binjakë

Viktimat në Bullgari/ Shefi i policisë, Stanev: Pasagjerët ishin shqiptarë

Humbën jetën 45 persona/ Zoran Zaev: Ka fëmijë mes tyre, dhimbja është e madhe

Aksidenti tragjik në Bullgari, Rama zemërthyer: S’ka fjalë, dhimbje..

AKSIDENTI tragjik/ Pistat kryesore të hetimit, dyshohet se shoferi mund të…

Aksidenti tragjik në Bullgari,Xhaçka: Ngushëllime për jetët e humbura të shqiptarëve

DETAJET/ Turistët po ktheheshin në Shkup nga Stambolli, 7 u hodhën nga dritaret

Tragjedia në Bullgari, Varhelyi: Lajm i tmerrshëm, mendimet e mia janë me familjarët

BURIMI: MIA

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore rajoni bullgari digjet autobusi maqedonas tragjedi ne bullgari bullgari digjet autobusi maqedonas tragjedi ne bullgari

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal