LIVE UPDATES
Bota

Aksidenti i tmerrshëm bashkon dy vendet, presidenti bullgar takohet me Zaevin

23 Nëntor 2021, 11:18 Nga DOSJA
Aksidenti i tmerrshëm bashkon dy vendet, presidenti bullgar takohet me

BULLGARI – Presidenti i Bullgarisë Ruden Raev u takua sot me kryeministrin maqedonas Zoran Zaev pas ngjarjes së trishtë në Struma ku humbën jetën 46 njerëz si pasojë e djegies së një autobusi.

Të dy shtetet janë bashkuar për të përballuar situatën e rëndë pas vdekjes

Presidenti bullgar Raev i shprehu ngushëllimet Zaevit për vdekjen e shtetasve maqedonas, mes tyre dhe shqiptarë të MV-së.

“Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut janë së bashku në pikëllim e tyre. është ky pozicioni i përbashkët i liderëve të Bullgarisë dhe RMV-së për viktimat e aksidentit të rëndë në autostradën e Strumës, ku humbën jetën dhjetëra qytetarë të fqinjit tonë juglindor dhe shumë të tjerë u lënduan”,
shkrueht në komunikatën e përbashkët të presidentit bullgar Raev dhe kryeministrit maqedonas Zaev.

Presidenti Raev i siguroi kreut të qeverisë Zaev se autoritetet bullgare po bëjnë të gjithçka për të identifikuar viktimat, shkaqet e aksidentit dhe se do të informojë për gjithçka shtetin maqedonas.

Prej vitesh, Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut kanë probleme të vazhdueshme politike mes tyre. Shteti bullgar i ka vendosur veton fqinjit të tij pasi nuk pranon që të njihet në Europë gjuha dhe kombësia maqedonase. Vendosja e vetos nga Bullgaria kundër Maqedonisë së Veriut ka të bëjë me proçesin e hapjes së negociatave për integrim në BE. Nga ky vendim është prekur dhe Shqipëria. Dje, dy anëtarë të Dhomës së Përfaqësuesëve në SHBA i dërguan një letër ambasadorit bullgar në SHBA që vendi i tij të zgjidhë brenda 40 ditëve konfliktin politik me Maqedoninë e Veriut.

LAJMI KRYESOR: TRAGJEDI në Bullgari/ Digjet autobusi, humbin jetën 46 turistë, shumica shqiptarë

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

rajoni rajoni bullgari digjet autobusi maqedonas perplaset autobusi zoran zaev bullgari digjet autobusi maqedonas perplaset autobusi zoran zaev

Sondazh

Poll

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"