LIVE UPDATES
Bota

Opozita në Maqedoni ngre akuza të forta: Autobusi kishte lëndë prodhuese të heroinës

29 Nëntor 2021, 13:51 Nga DOSJA
Opozita në Maqedoni ngre akuza të forta: Autobusi kishte

BULLGARI –  Një tjetër supozim është ngritur lidhur me djegien e autobusit në Bullgari që u mori jetën 45 personave.

Sipas Alarma.bg, shpërthimi i tubave të acidit anhidrik të fshehur në bagazh mund të jetë shkaku i vdekjes së 45 pasagjerëve. Tubat me lëndë djegëse të përdorur në prodhimin e heroinës dhe amfetaminës mund të jenë shkaktari i mundshëm i tragjedisë.

Pas spekulimeve të tilla, ka dalë deputeti nga radhët e VMRO-DPMNE-së, Antonio Milloshoski, i cili ka thënë se është krim i organizuar. Ai ka ngritur disa pyetje se pse askush nuk e ka ndaluar autobusin për kontroll dhe pse autobusët e tjerë të Besa Trans nuk ndaluan për t’i ndihmuar por kanë nxituar drejt Maqedonisë. Sipas tij kjo bëhet për të fshehur kontrollin e bagazheve nga policia bullgare që te mos gjendejlënda e përdoeue për prodhimin e heroinës.

“Pse askush nuk ka mundur ta kontrollojë selinë e BESA TRANS për 4 ditë? Pse nuk janë caktuar në Kuvend pyetjet parlamentare të cilave do t’u përgjigjen MPB-ja, Ministria e Transporteve dhe drejtori i Inspektoratit të Transportit? A ka lëshuar rastësisht Ministria e Brendshme pasaporta për bosët e drogës nga Turqia? Pse autobusi u tolerua të udhëtonte pa leje 130 herë për në Stamboll dhe kthim? Pse udhëtimet në Stamboll ishin kaq të lira për udhëtarët? Pse u dogjën 45 të rinj dhe fëmijë të gjallë e të shëndetshëm? A është kjo tragjedi djallëzore çmimi që duhej të paguanin viktimat për transportin e organizuar të paligjshëm të acidit anhidrik që përdoret për prodhimin e heroinës? Dhe pse autobusët e tjerë nga BESA TRANS, të cilët udhëtonin me të njëjtin turne, nuk ndaluan për të parë se çfarë ndodhi, për të pritur një të mbijetuar, për të ndihmuar, por u nisën menjëherë përtej kufirit për në MK? Ndoshta për ta ka qenë më e rëndësishme që të shmangin çdo kontroll të bagazhit nga policia bullgare?”, thuhet në statusin e Milososkit në Facebook.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota rajoni bullgaria digjet autobusi maqedonas tragjedia ne bullgari bullgaria digjet autobusi maqedonas tragjedia ne bullgari

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari