LIVE UPDATES
Bota

Sulmi ndaj gazetës “Charlie Hebdo” në 2015 ku mbetën të vrarë 17 vetë, gjykata franceze dënon 14 persona

17 Dhjetor 2020, 08:07 Nga DOSJA
Sulmi ndaj gazetës “Charlie Hebdo” në 2015 ku mbetën

FRANCË- Gjykata e Francës ka marrë dje vendimin për 14 persona që dyshoheshin se kanë qenë bashkëpuntore të sulmit terrorist në gazetën e Charlie Hebdo në vitin 2015. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja të cilat kanë thënë se nga 14 personat që ishin të pandehur 11 janë pas hekurave ndërsa 3 janë gjykuar në mungesë. Mes të dënuarve në munges është edhe ish-partnerja e sulmuesit kryesor të gazetës Amedy Coulibaly, Hayat Boumeddiene, e cila mendohet se është larguar drejt Sirisë. Hayat është dënuar me 30 vite burg.

Një i dënuar tjetër me 30 vite është edhe, krahu i djathë i Coulibaly, Ali Riza Polat. Ndërkohë që për të gjithë personat e tjerë janë dhënë dënime nga 5 deri në 10 vite burg për bashkëpunim dhe për mbështetje të sulmit terrorist që ndodhi në 2015.

Po çfarë ndodhi në 2015-ën?

Në 7 janar të vitit 2015 dy vëllezërit Cherif dhe Said Kouchi hapën zjarrë ndaj stafit të Charlie Hebdo duke vrarë 11 persona përfshirë këtu edhe 5 karikaturistët ndërsa një oficerë policie u vra jashtë ndërtesës së gazetës. Dy ditë më vonë vëllezërit Kouachi u vranë në një shkëmbim zjarri me policinë. Një autor tjetër kryesor i sulmit është edhe  Amedy Coulibaly i cili një ditë pas sulmit në Charlie Hebdo ka qëlluar për vdekje një oficere policie, dhe ka marrë peng një supermarket duke vrarë 1 punonjës dhe 3 klientë.

(I.A/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota ali riza polat amedy coulibaly charlie hebdo hayat boumeddiene ali riza polat amedy coulibaly charlie hebdo hayat boumeddiene

Sondazh

Poll
Bota 17 Dhjetor 2020, 06:47

Lockdown, një llogari me shumë të panjohura

Kancelarja gjermane, Angela Merkel e ka nënvlerësuar rrezikun e Coronës. Në fund të shtatorit u shpërnda si thashethem nëpër media informacioni, se kristiandemo...

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim