LIVE UPDATES
Bota

Raporti: Skema e OBSH-së për shpërndarjen e vaksinave mund të dështojë, vendet e varfra të ekspozuara ndaj COVID-19 deri

16 Dhjetor 2020, 21:08 Nga DOSJA
Raporti: Skema e OBSH-së për shpërndarjen e vaksinave mund

GJENEVË-Skema globale e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për të shpërndarë vaksinat COVID-19 në vendet e varfra ka një risk shumë të lartë dështimi. Sipas një raporti nga Reuters që citon dokumente të brendshme të OBSH-së, është bërë e ditur se skema e ndarjes mund të lërë miliarda njerëz pa qasje në vaksina deri në vitin 2024, duke i lënë ata potencialisht të ekspozuar ndaj virusit.

Programi COVAX, i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, është skema kryesore globale për të vaksinuar njerëzit në vendet me të ardhura të varfra dhe të mesme në të gjithë botën kundër koronavirusit. Ai synon të japë të paktën 2 miliardë doza vaksine deri në fund të vitit 2021 për të mbuluar 20% të njerëzve me rrezik më të lartë infektimi në 91 vende të varfra dhe me të ardhura të mesme, kryesisht në Afrikë, Azi dhe Amerikën Latine.

Por, në dokumentet e brendshme të publikuara nga Reuters, promovuesit e skemës thonë se programi po ‘vuan’ nga mungesa e fondeve dhe rreziqet e funizimit, të cilat mund të bëjnë të pamundur arritjen e qëllimeve të tij.

Gjithashtu, raporti thotë se rreziku i dështimit është shumë i lartë pasi skema është ndërtuar shpejt dhe në një territor të panjohur. Ndërkohë, Reuters i është drejtuar OBSH-së për një koment në lidhje me çështjen.

(k.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota vaksina anticovid vaksina anticovid

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit