LIVE UPDATES
Bota

Vizita e Vjosa Osmanit në Shqipëri, mediat serbe ‘alarmojnë’ Prishtinën, quajnë Skënderbeun serb: Shkoi tek varri e he

17 Dhjetor 2020, 06:42 Nga DOSJA
Vizita e Vjosa Osmanit në Shqipëri, mediat serbe

TIRANË– Vizita e parë si Presidente e Kosovës e Vjosa Osmanit në Shqipëri, nuk është pritur edhe aq mirë nga mediat serbe. Në një artikull, që flet mbi takimet dhe itinerarin e vizitës së Osmanit në Shqipëri, media vendase Alo.rs është ndalur më gjerësisht tek vizita e Osmanit tek varri i Gjergj Kastriot Skënderbeut në Lezhë.

Krah për krah me kryebashkiakun Pjerin Ndreu, Ormani u ndal tek varri i heroit shqiptar, por për mediat serbe, nuk është i tillë. Alo.rs shkruan se vizita e gruas së parë të Kosovës n varrin e Kosovës është një gabim i madh që nuk do t’i falet në Prishtinë, pasi sipas tyre, Skënderbeu është hero serb.

“Gjegjësisht, Djuradj Kastriot, i njohur më mirë si Skenderbeg, ishte një luftëtar serb kundër pushtuesve osmanë dhe islamizimit, i cili u përvetësua nga shqiptarët si heroi i tyre kombëtar,”- shkruan media serbe, duke këmbëngulur në teorinë që kanë përsëritur prej kohësh.

Edhe pak muaj më parë, mediat serbe shkruanin se shqiptarët e kanë përvetësuar Skënderbeun si heroin e tyre kombëtar, kur në fakt ai ishte serb. Sipas tyre, ‘kur nuk ka histori, atëherë ajo vidhet’. Ata citonin shkencëtarin zviceran Oliver Jens Schmidt, i cili tha se Skënderbeu, nuk është vetëm një hero kombëtar shqiptar.

Gjithashtu, “Kronika Janjina”, sipas medias serbe, e konsideruar në historiografi si një dokument i besueshëm kronik, jep një përcaktim të saktë se Masareci, një familje serbo-sllave nga rajoni i Zagorje dhe vendi i Zagora afër Janjinës, u përmend nga historiani Procopius pasi grupet e para sllave u vendosën në shekullin e 6-të. Nga afërsia e Janjinës nga Epiri, që ishte atdheu i Kastriotëve, u zhvendos pas Drimit, kufirit etnik të Serbi-Shqiptarit, në shpatet e Pastrikut, afër Prizrenit. 

“Në atë kohë, Branilo, stërgjyshi i Gjergjit, u regjistrua si udhëheqësi i perandorit, nga kur është e mundur të dokumentohet më tej linja e mëtejshme gjenetike e paraardhësve tek vetë Gjergj Kastriot Skenderbeut dhe më tej pas tij te pasardhësit e tij deri më sot. Përfundimi për origjinën serbo-sllave të brezave të vjetër konfirmohet nga një seri argumentesh të marra nga hulumtimi i identitetit kombëtar të Kastriotëve: besimi i tyre ortodoks me famë familjare (karakteristikë e identitetit serb) të gjetur nga historiani I. Jastrebov, statusi i tyre si sundimtarë serbë (i cili në kohën e Dushanit, vetëm serbët, grekët ose gjermanët mund të kishin), lidhje të ngushta familjare me shtëpitë fisnike serbe, murgjit Hilandar nga familja e tyre e ngushtë, madje edhe gjenealogji me origjinë serbe të Kastriotëve të tanishëm në Itali dhe Spanjë, si dhe argumente të tjera, të cilat janë një konfirmim i këtij identiteti kombëtar,”- shkruhej në artikull.

Gjergj Kastrioti, i njohur si Skënderbeu, ishte një fisnik dhe udhëheqës ushtarak shqiptar. Skënderbeu gjithmonë e nënshkroi veten si Zot i Arbërisë dhe nuk pretendoi tituj të tjerë përveç tij në dokumentet zyrtare. Ai u dërgua si peng në oborrin perandorak osman, ku u arsimua dhe hyri në shërbim të sulltanit për njëzet vitet e ardhshme. por, Gjergji nuk e harroi kurrë se nga kishte ardhur. Më 28 nëntor 1443 Skënderbeu dhe forcat e tij çliruan Krujën dhe ngritën flamurin kuqezi. Pasi kishte braktisur osmanët në betejën e Nishit (3 nëntor), Skënderbeu, në krye të 300 kalorësve, u kthye në trojet e tij dhe u bë sundimtar i Krujës, duke ringjallur Principatën e Kastriotëve. Në vitin 1444, ai u emërua prijës i Lidhjes së Lezhës, që konsolidoi fisnikërinë në atë që sot është Shqipëri. Skëndërbeu, për shqiptarët do të mbahet mend gjothmonë si një hero kombëtar që formoi vijat e para të vendit tonë në hartë….

Prej shekujsh ai është bërë symbol i lirisë dhe pathyeshmërisë. Portreti më i hershëm i Skënderbeut  supozohet se është bërë sipas një skice të piktorit venecian Xhentile Benini, ku Skënderbeu paraqitet i moshuar, ndoshta ka pozuar gjatë udhëtimit të tij të fundit në Itali në vitin 1466. Bustet për këtë hero janë përhapur në shumë qytete të Shqipërisë dhe botës, si Tiranë, Krujë, Prishtinë, Dibër, Tuz, Preshevë, Burrel, Shkup, Kukës, në sheshin Albania të Romës, Bruksel, Belgjikë, përmendorja në Miçigan të SHBA, busti në qytetin Fermo, Ankona (2007), busti  në San Cosmo Albanese,  Vjenë, në Budapest, Zvicër, Detroit, e kudo ku ka shqiptarë!

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni vjosa osmani vjosa osmani

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë