LIVE UPDATES
Bota

KRAHASIMI: Vrasje nga Policia e Shtetit, si ndodhi në SHBA në rastin e ish-futbollistit. Efektivët me kamera trupi dhe negoci

16 Dhjetor 2020, 20:05 Nga DOSJA
KRAHASIMI: Vrasje nga Policia e Shtetit, si ndodhi në SHBA në rastin e

SHBA– Policia e Phoenix ka publikuar videon, ku dokumentohet vrasja e një ish-lojtar të NFL, Ekom Udofila, më 30 nëntor të këtij viti. Videoja e marrë nga kamera e trupit të një efektivi policie tregon efektivët e Policisë që për disa minuta e kanë paralajmëruar që të hedhë armën. Duke hasur në rezistencën e 33-vjeçarit, ata e kanë qëlluar disa herë, fillimisht me spraj piperi dhe më pas me plumba të vërtetë duke i shkakuar edhe vdekjen. Ishte një telefonatë, ajo që alarmoi Policinë amerikane.

Rreth orës 2 të mëngjesit të 30 nëntorit, dikush telefonoi dhe raportoi se një burrë po sillej në mënyrë të çuditshme. Dy efektivë shkuan për të verifikuar në vendngjarje dhe pasi konstatuan se i riu kishte armë iu drejtuan me thirrjet: Të lutem, lësho armën, djalosh! Të lutem, të lutem mos më bëj të të gjuaj!

Të dy oficerët i kërkuan atij të hidhte armën për të paktën 30 sekonda para se ta qëllonin me armën e shërbimit. Më pas oficerë të tjerë mbërritën në vendin e ngjarjes por Udofia edhe pse i plagosur e kishte ende armën në dorë dhe nisi t’u qëllonte sërish, duke shkaktuar kundërsulmin që e la të vdekur.

Ngjarja në SHBA, ndodhi vetëm pak ditë para asaj të Klodian Rashës në Shqipëri. Përballimi i situatës tregon qartë profesionalizimin e efektivëve amerikanë, përkundrejt atyre shqiptarë. Përveç Nevaldo Hadërajt, efektivi tjerër në turn me të nuk ka ndërhyrë fare, ndërsa përforcimet kanë ardhur shumë kohë më vonë, pasi vrasja kishte ndodhur. Për të mos folur për kamerat e trupit që nuk kanë dokumentuar asgjë. Diferencën bëjeni vetë. Ka rastet kur agresori i vërtetuar se ka armë qëllohet, në të tjera e quajnë edhe “aksidentale”, siç edhe fatkeqësisht ndodhi në vendin tonë.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota ekom udofila klodian rasha vrasja e ekom udofilas vrasja e klodian rashes ekom udofila klodian rasha vrasja e ekom udofilas vrasja e klodian rashes

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN