LIVE UPDATES
Ekonomi

Të martuar prej 40 vitesh, çifti zihet për pronën, në sherr me familjen e burrit: Pusho, mos fol! Me mua s’ke më punë!

2 Shkurt 2020, 18:09 Nga DOSJA
Të martuar prej 40 vitesh, çifti zihet për pronën, në

Rubrika “Shihemi në gjyq”, në Tv Klan solli ditën e sotme përballë njëri-tjetrit burrë dhe grua. Shqiponja dhe Kujtimi janë të martuar prej 40 vitesh dhe arsyeja e konflikit midis tyre është bërë shtëpia që ata kanë ndërtuar shumë pranë shtëpisë së prindërve të zotit Kujtim.

Për shkak të problemeve me pronësinë, ata prej 11 vitesh nuk banojnë në shtëpinë që kanë ndërtuar me sakrifica, por jetojnë në shtëpi me qira.

Zonja Shqiponja në studio i është drejtuar bashkëshortit të saj me tone të larta dhe madje ka hedhur akuza të forta edhe ndaj familjarëve të tij.

 

Shqiponja: Unë kam ardhur sepse ke bërë shumë gabim zonja Eni që më ke sjellë këtu, në radhë të parë. Unë kam 40 vjet me këtë zotërinë.

Eni Çobani: Gabim s’kam bërë se paske 40 vjet, si mund sillja njeri tjetër!

Shqiponja: Kam ndërtuar një shtëpi, në vitin 1986 dhe unë sot jam pa shtëpi. Unë dhe fëmijët e mi jemi jashtë shtëpisë, nuk kemi shtëpi. Kam 11 vjet që jetoj me qira, sepse nuk kam ku të shkoj, nuk kam shtëpi.

Eni Çobani: Kë mund të sillja përveç Kujtimit? Kujtimi është problemi apo jo?

Shqiponja: Kujtimi është problemi!

Eni Çobani: Po pra dhe Kujtimin duhet ta të sillja!

Shqiponja: Problemi është Kujtimi, sepse kur unë i thosha para vitit 2000: Kujtim më jep dokumentet që unë të shkoj në Hipotekë dhe të bëj hipotekën e shtëpisë time që kam ndërtuar, ky më thoshte: Nuk ke punë ti me dokumentet e mia, shtëpinë e kam ndërtuar unë, ti nuk ke punë, ik në fshat merr shtëpinë tek babai se atje të takon pjesa e shtëpisë, këtu tek unë nuk ke pjesë. Dhe shkonte hante dhe pinte me vëllezërit e tij, që unë sot…

Kujtim: Zonja Eni unë atje dua të shkoj, se ata i kam motra dhe vëllezër.

Shqiponja: Pusho! Pusho! Të lutem shumë pusho. Mos fol, atë të bësh, pusho!

Kujtim: Unë atje do shkoj.

Shqiponja: Unë sot zonja Eni jam jashtë dhe nuk kam ku të shkoj, ky shkonte dhe hante dhe pinte me vëllezërit e tij. Motra e këtij, kisha vajzën 1 vjeç dhe donte të ma hidhte motra e këtij nga dritarja e 3-katëshit. E di e gjithë lagja.

Eni Çobani: Si ka dashur të hedhë vajzën nga dritarja? Kush?

Shqiponja: Motra e tij Xhefoja. Ka dashur të hedhë vajzën time nga dritarja, se nuk më donin mua, thoshin që isha fshatare, isha balliste, isha e tillë, isha e këtillë. Kjo është çështja që Kujtimi të ikë dhe të shkojë tek motrat dhe vëllezërit dhe me mua nuk ka më punë.

Kujtimi: Do shkoj se unë ata i kam motra dhe vëllezër

Eni Çobani: Se është dhe pa qejf nga ana shëndetësore Kujtimi!

Shqiponja: Zonja Eni se më thoshte dhe që pjesën takuese nga babai im, ia kam falur vëllait.

Kujtimi: Nuk ia kam falur. Gënjen ai, nuk ia kam falur unë pjesën.

Shqiponja: A thoje që ia kam falur Fatosit?

Kujtimi: Nuk ia kam falur unë atij pjesën!

Shqiponja: Ziheshe me mua të lutem shumë dhe më thoshe pjesën takuese të babait tek shtëpia e babait, ia kam falur vëllait tim.

Kujtimi: Për të falur nuk ia kam falur unë, sepse atë shtëpi e kam bërë me këto duart e mia të vogla, kam punuar një jetë.

Shqiponja: Faktikisht ajo është shtëpi shtetërore, nuk është e babait tënd, as e Fatosit, as e Krenarit dhe as e gjyshit tënd. Ti më ke gënjyer.

Kujtimi: Ajo ka qenë tokë e shtetit.

Shqiponja: Me shtetin le ta gjejë dikush tjetër, ti e ke me motrën dhe me vëllezërit atë punë.

Kujtimi: Ne e kemi të ndërtuar nga shteti, nga këshilli popullor, nga komiteti.

Shqiponja: Ti të lutem shumë, mua më ke nxjerrë jashtë, ti je bashkëpronar tek shtëpia time që kam ndërtuar. Kam qenë shtatzënë tek vajza dhe tek djali që kam ndërtuar shtëpinë, kam ngritur Zonja Eni tezgat me llaç dhe me gurë dhe sot Zoti Ardit jam pa shtëpi, jam në qiell të hapur.

Kujtimi: Edhe unë kam punuar aty!

Shqiponja: Kam 11 vjet, nuk na pranojnë tek shtëpia, vëllai i thotë ik se të vrava, largohuni se ju vrava thotë, ty, fëmijët e tu dhe gruan tënde. Ne jemi në qiell të hapur s’kemi se ku të shkojmë.

Eni Çobani: Zoti Kujtim janë akuza shumë të forta këto!

Kujtimi: Unë shtëpinë të thashë nuk ia kam falur vëllait.

Shqiponja: Si nuk ia ke falur? Po unë ku jam sot, jam me shtëpi apo jam pa shtëpi?

Kujtimi: Jashtë je ti, fle rrugëve!

Shqiponja: Shtëpinë e kam ndërtuar nga themeli. Me kë e ke ndërtuar shtëpinë ti me motrën dhe vëllezërit, apo me mua dhe me fëmijët e tu? Me kë e ke ndërtuar të lutem shumë?

Kujtimi: Me juve, me bashkëshorten time e kam ndërtuar.

Marrë nga TvKlan

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sociale sociale shihemi ne gjyq shqiponja dhe kujtimi shihemi ne gjyq shqiponja dhe kujtimi

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë