LIVE UPDATES
Editorial

Lajmet e këqija të deklaratës së Yuri Kim

29 Tetor 2021, 14:59 Nga DOSJA
Lajmet e këqija të deklaratës së Yuri Kim

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka kumtuar një tjetër mbështetje për Edi Ramën sot në drekë. Duke përsëritur fjalët e zv/ ndihmës Sekretarit të Shtetit për Europën dhe Azinë, Gabriel Escobar, për integrimin e shpejtë të Balkanit Perëndimor në BE, Kim ka shtuar se SHBA mbështesin Open Balkan më kërkesën (jo kushtin) që të bëhet gjithpërfshirës.

Nuk përmendet Procesi i Berlinit. Ai përfshihet në shtesën “dhe iniciativa të tjera rajonale”. Kjo është mbështetja e parë zyrtare që i vjen iniciativës së Novi Sadit që kur lindi si minishengen. Vjen nga qendra e Aleancës EuroAtlantike, nga superfuqia e Perëndimit dhe sigurisht që është një mbështetje e rëndësishme. Nuk mund të jetë as lapsus dhe as qëndrim personal i Ambasasores Kim për shkak të rëndësisë që ka çështja.

Është një çështje që prej vitesh tashmë është shndërrruar në shqetësim për Bashkimin Europian. Që nga 2014 kur Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel ftoi edhe Presidentin e Francës, Emmanuel Macron, për të themeluar Procesin e Berlinit per Ballkanin Perëndimor, presioni i Brukselit është rritur ndaj qeverive të Rajonit. Janë vënë miliarda euro në dispozicion të projekteve ndërshtetërore, është hartuar një plan për Tregun e Përbashkët Rajonal, programet e shkëmbimit dhe bashkëpunimit të të rinjve kane qenë një sukses dhe ndoshta suksesi i vetëm i Procesit të Berlinit.

Iniciativa e Novi Sadit që tani quhet Open Balkan ishte goditja më e fortë që mori iniciativa Merkel – Makron. Këtë e kanë shprehur të gjithë zyrtarët e Brukselit dhe Gjermanisë, edhe vetë Merkel në vizitën e lamtumirës në Tiranë.

Deklarata e SHBA në këtë kontekst është sigurisht në përplasje me atë të BE. Nuk është hera e parë që ndodh, por është hera e parë që ndodh gjatë Presidencës Biden. Në Presidencën e Trump, kur SHBA dhe BE arritën nivelin më të ulët historik të marrëdhënieve, Ballkani u bë pazari i interesave personale të ish- presidentit. Për ta përdorur në fushatën Presidenciale, Trump u angazhua për një marrëveshje të shpejtë mes Kosovës dhe Serbisë, duke mbështetur shkëmbimin e territoreve dhe një marrëveshje më të gjerë, mes shqiptarëve dhe serbëve si dy kombet kryesore të Ballkanit Perëndimor.

Rreziku i shndërrimit në një pazar me efekt domino, që do te hapte orekset shoviniste të gjithë shteteve dhe kombeve të rajonit, rreziku i shndërrimit në një precedent ndërkombëtar që mund të afektonte rajone të tjera në dikutim kufijsh, projekti u kundërshtua nga përfaqesuesit e establishmentit dhe politikës tradicionale në SHBA dhe nga Gjermania. Dështimi i këtij plani polli papritur iniciativën e Novi Sadit, e mbështetur nga të njëjtat forca që mbështesnin shkëmbimin e territoreve.

Lindi kështu ajo që Timothy Less e quajti “diplomacia e realistëve”, që “mbështesin shtetin kombëtar dhe janë skeptikë ndaj përpjekjeve për të eksportuar vlerat perëndimore”. Më thjesht, diplomacia që mendon t’ i zgjidhë me metoda ballkanike problemet e Ballkanit, duke hequr dorë nga implementimi i vlerave të bashkëjetesës dhe demokracisë. Me pazaret e liderëve të fortë, që kontrollojnë mirë vendet e tyre dhe nuk i lejojnë të faktorizohen forcat e pakontrolluara, sipas diplomacisë realiste të elaboruar nga Trump, mund të zgjedheshin më shpejt problemet. Edhe pazari i territoreve, edhe Open Balkan, ishin zgjidhje sipas “diplomacisë realiste”, që sugjeron që Serbia duhet të marrë diçka në shkëmbim të njohjes së Kosovës.

Kur Vuçiç dhe Hoti, nënshkruan marreveshjet me SHBA ne Shtëpinë e Bardhë, ne mes të fushatës elektorale, Uashingtoni u përplas me Brukselin, për prishjen e dakortesisë ku Ballkani konsiderohej si çështje Europiane dhe marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë do të firmosej në Bruksel.

Me ardhjen e Biden, psherëtimat e lehtësimit të BE u dëgjuan deri në Uashington. Përfaqesuesi i politikës së jashtme tradicionale të SHBA, me sloganin “Amerika u kthye”, kishte parasysh sidomos rikthimin e saj në aleancën e Atlantikut të Veriut, bashkëpunimin me BE dhe rikuperimin e dëmeve që shkaktoi Trump. Sot, ndërsa Biden arriti në Gllasgou, për të diskutuar kryesisht për klimën, mosbesimi ne kthimin e Amerikës është shumë i madh tek liderët e BE.

Biden e njohu marrëveshjen e Trump me talebanët, tërhoqi trupat dhe pranoi humbjen e turpshme në Afganistan, duke shtuar refugjatët dhe kërcënimin e sigurisë në dyert e Europës. Ndërhyrja e SHBA për prishjen e marrëveshjes së Australisë me Francën për ndërtimin e nëndetëseve, shkaktoi tërheqjen urgjente dhe të paprecedentë të ambasadorit të Francës nga Uashingtoni, duke i çuar marrëdhëniet në pikën më të ulët historike. Europa u solidarizua me Francën, pritshmëria nga Biden u shndërrua në zhgënjim.

Edhe në Balkan duket se ndryshoi vetëm retorika e SHBA. Deklaratat për njohje reciproke, pa pazare të nëntokës, u shoqëruan pe konfirmimin e marrëveshjeve të 1 viti më parë me Trump, duke hutuar në radhë të parë Albin Kurtin që e mbështeti publikisht Biden përpara zgjedhjeve, pasi administrata e Trump i rrëzoi qeverinë.

Me pas SHBA u përplas me BE për negocimin e marrëveshjes së targave. Ndërsa përfaqësuesi i lartë i BE për dialogun Kosovë- Serbi, Miroslav Lajçak organizoi takimin trepalësh në Bruksel, i dërguari i SHBA, Escobar insistoi të merrte pjesë edhe i paftuar.

Deklarata e sotme është një tjetër zhgënjim për ata që prisnin ndryshimin, një tjetër konfirmim i diplomacisë realiste – Trumpiste. Me këtë qëndrim, SHBA konfirmojnë se e shohin zgjidhjen tek marrëveshja e autokratëve që nuk i lejojnë shpërthimet demokratike tu prishin punë, konfirmojnë kështu mbështetjen për Ramën në Shqipëri dhe Vuçiçin në Serbi, konfirmojnë gjithashtu planin për t’ i dhënë diçka Serbisë në këmbim të njohjes së Kosovës.

Ndërsa me BE duket se nuk do të ketë paqe. Edhe administrata e Biden po tenton ta zhvendosë në Uashington marrëveshjen Kosovë- Serbi, duke e prishur përfundimisht paktin e bërë nga Obama. Kjo ndarje e superfuqive SHBA dhe BE, mund të sjellë vetëm pasoja negative në vendet tona të vogla dhe të varfra.

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

editorial editorial edi rama enton abilekaj yuri kim edi rama enton abilekaj yuri kim

Sondazh

Poll

Editorial 28 Tetor 2021, 05:14

Edhe foltorja e Berishës e kapur nga oligarkët?

Në një nga foltoret e Berishës e dëgjova të kërkojë ndjesë në emër të PD-së për faktin se ajo i ka braktisur protestuesit e Astirit dhe jo vetëm kaq, por, me ur...

Editorial 27 Tetor 2021, 13:18

Bitcoin, paraja e së ardhmes?

Nga Meri Lika (burimi kryesor CNN)Në datën 7 shtator, Salvadori u bë vendi i parë në botë i cili filloi përdorimin e kriptomonedhës Bitcoin. Për të nisur përdor...

Editorial 25 Tetor 2021, 13:43

Rasti Kavala: Sprova e re mes BE dhe Turqisë

Osman Kavala nuk është dënuar asnjëherë për ndonjë krim, e megjithatë ai qëndron në paraburgim prej katër vitesh. Kjo megjithë një vendim të Gjykatës Europiane ...

Editorial 18 Tetor 2021, 13:15

Pse Humbi Albin Kurti?

Tregimi ndër shqiptarë se çdo çudi zgjatë jo më shumë se tre ditë dhe pastaj kalohet në një tjetër ngjarje çuditëse, për ta harruar atë të ...

Editorial 18 Tetor 2021, 11:13

Vazhdimi i revolucionit të Shën Valentinit

Konluzioni i përbashkët i të gjitha analizave, menjëherë sapo dolën shifrat e para të zgjedhjeve lokale në Kosovë, ishte rezultati shumë më i ulët që mori Vetëv...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave