LIVE UPDATES
Bota

McDonald’s paditet për 10 miliardë dollarë nga rrjetet në pronësi të Byron Allen, pretendohet diskriminim racor në

23 Maj 2021, 07:23 Nga DOSJA
McDonald’s paditet për 10 miliardë dollarë nga rrjetet

SHBA– Një proces gjyqësor i ri prej 10 miliardë dollarësh pretendon se McDonalds ishte i përfshirë në diskriminim racor duke refuzuar të reklamonte në rrjetet e Entertainment Studios dhe Weather Group, të cilat zotërohen nga sipërmarrësi afro-amerikan, Byron Allen dhe përfshin rrjete të tilla si Weather Channel.

Padia, e paraqitur të enjten në Gjykatën e Los Angeles Superior, pretendon se zinxhiri fast-food ka një “strukturë nivelesh reklamat që dallon në bazë të racës”, sipas një njoftimi për shtyp që shoqëroi ankesën. Kompania po kërkon 10 miliard dollarë dëmshpërblim dhe dëshiron që çështja të gjykohet para një jurie.

Sipas UsaToday, ankesa pretendon se ndërsa shumica e buxhetit të reklamave të McDonald është alokuar për “tregun e përgjithshëm”, ajo mban një nivel të veçantë “Afrikano-Amerikan”, të drejtuar nga një kompani tjetër reklamash, me një buxhet shumë më të vogël dhe çmime më pak të favorshme dhe të tjera terma.

“Presidenti dhe CEO i McDonald’s, Chris Kempczinski bën afërsisht 11 milion dollarë në vit, që është më shumë se dyfishi i shpenzimeve të McDonald’s në vit në të gjitha mediat në pronësi të afro=amerikanëve së bashku,”- thonë rrjetet e Allen.

Në ankesë pretendohet se McDonald’s ka refuzuar të reklamojë në 12 rrjetet e Entertainment Studios apo edhe në Kanalin e Motit që Allen bleu në 2018 dhe nuk synon asnjë grup etnik. Ankesa vë në dukje se Allen personalisht mori çështjen e praktikave diskriminuese të McDonald’s me zyrtarin e saj kryesor të marketingut, por pa rezultat.

Kjo ka të bëjë me përfshirjen ekonomike të bizneseve të zotëruara nga afro-amerikanët në ekonominë e SHBA. McDonald’s merr miliarda nga konsumatorët afro-amerikan dhe nuk jep pothuajse asgjë. Deficiti më i madh tregtar në Amerikë është deficiti tregtar midis korporatave të bardha të Amerikës dhe atyre afro-amerikane dhe McDonald’s është fajtor për vazhdimin e kësaj pabarazie. Përjashtimi ekonomik duhet të ndalet menjëherë.”– tha Allen në një deklaratë që shoqëroi procesin gjyqësor.

Të enjten, në të njëjtën ditë kur u ngrit padia, McDonald’s njoftoi se po ndante më shumë dollarë reklamash për media të ndryshme në pronësi dhe po fillonte partneritet shumë-vjeçar me ta.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota byron allen chris kempczinski mcdonald’s weather channel byron allen chris kempczinski mcdonald’s weather channel

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive