LIVE UPDATES
Bota

Sir Len Blavatnik është njeriu më i pasur i Britanisë pasi të ardhurat e tij u shtuan gjatë pandemisë

23 Maj 2021, 06:57 Nga DOSJA
Sir Len Blavatnik është njeriu më i pasur i Britanisë pasi

BRITANI– Rritja masive e pasurisë së Sir Len Blavatnik gjatë pandemisë, me 7.2 miliardë në 23 miliardë paund e ka bërë atë njeriun më të pasur të Britanisë edhe njëherë, sipas listës së pasur të Sunday Times.

Ai ka bërë fitime të kohëve të fundit nga bizneset joshëse të tilla si diskografia Warner Music dhe ofruesi i transmetimit sportiv Dazn. Por burimi origjinal i pasurirsë së miliarderit ukrainas janë kompanitë e energjisë dhe metaleve të formuara rreth shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik.

Blavatnik, 63 vjeç, lindi në Odessa, në Ukrainën Sovjetike, duke emigruar në SHBA me familjen e tij në 1978 pasi kishte studiuar në Moskë. Në 1986, ai themeloi Access Industries, një grup industrial i mbajtur privatisht me bazë në SHBA.

Sipas Guardian, Blavatnik u bë një shtetas amerikan në 1984 dhe një shtetas britanik në 2010, por faqja në internet e Access Industries nuk i referohet marrëveshjes së tij në Rusi. Ndërsa Bashkimi Sovjetik filloi të shembet, ai filloi të blinte kompani ruse të aluminit që përfundimisht do të formonin pjesë të Rusal.

Në vitin 2013, kompania e tij shiti aksionet e saj në sipërmarrjen ruse të naftës të goditur nga skandali TNK-BP për 7 miliardë dollarë. Blavatnik ishte në bordin e minatorit të aluminit Rusal deri në 2016 dhe ai është themeluesi i një prej aksionerëve kryesorë të tij, Sual Partners.

Ai më pas bëri miliarda duke blerë kompani të rënda industriale, duke përfshirë kompaninë e kimikateve dhe plastikës Texan LyondellBasell dhe Calpine, e cila drejton termocentralet me gaz.

Në vitet më të fundit, Blavatnik ka lëvizur larg minierave dhe tymave drejt tregut të biznesit. Qershorin e kaluar, ai arkëtoi 1.9 miliard dollarë në aksione në Warner Music, etiketa e artistëve përfshirë Ed Sheeran, Dua Lipa dhe Bruno Mars, ky i fundit luajti në festën e 60-vjetorit të ditëlindjes së Blavatnik, sipas Financial Times. Blavatnik kishte blerë Warner në 2011 për 3.3 miliardë dollarë dhe pjesa e mbetur e Aksionit vlen 13 miliardë dollarë.

Ndërkohë, Dazn me qendër në Londër synon të jetë “Netflix i sportit” dhe në mars u zhvendos për të drejtat në ligën më të lartë të futbollit në Itali.

Pasurimi i pasurisë së Blavatnik janë donacione të mëdha për disa nga institucionet më të shquara kulturore dhe arsimore të MB. Emri i tij zbukuron shtrirjen e madhe në galerinë e artit Tate Modern të Londrës pas një donacioni 50 milion £, si dhe Shkollën e Qeverisë Blavatnik të Universitetit të Oksfordit pas një donacion 75 milion dollar.

Ai gjithashtu ka kërkuar ndikim politik. Në SHBA, Blavatnik u dha kryesisht politikanëve Demokratë para vitit 2014, por shpenzimet e tij u zhvendosën në të djathtë, me dhurime miliona dollarësh për kauza Republikane dhe një donacion prej 1 milion dollarësh për komunitetin përurues të Donald Trump.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota len blavatnik me te pasurit ne britani pandemia e koronavirusit len blavatnik me te pasurit ne britani pandemia e koronavirusit

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 22 mars

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor