LIVE UPDATES
Bota

Covid në Itali/ Deri më tani janë vaksinuar 30 milion njerëz, urdhri i ri: të shkohet shtëpi më shtëpi për të arritur

23 Maj 2021, 07:13 Nga DOSJA
Covid në Itali/ Deri më tani janë vaksinuar 30 milion

ITALI– Ndërsa mbi 30 milion doza të vaksinës anti-covid janë administruar në Itali deri më sot, udhëzimet e reja mbërrijnë nga komisioneri, Paolo Figliuolo duke kërkuar që rajonet të bëjnë më shumë për të përfshirë mjekë të përgjithshëm, farmacistë dhe operatorë të tjerë.

Dozat e vaksinave anti-covid të administruara deri më sot janë 30,158,028 ndërsa gati 10 milion (9,856,159) njerëz kanë përfunduar tashmë ciklin e vaksinimit, e barabartë me 16,63% të qytetarëve. Këto janë të dhënat që përmbahen në raportin e komisionerit të urgjencës kovide, të udhëhequr nga komisioneri i jashtëzakonshëm Figliuolo.

Sipas mediave italiane, një nga indikacionet e marra nga Figliuolo është ftesa për Rajonet për të “rritur gradualisht kontributin e siguruar” nga mjekë të përgjithshëm, pediatër me zgjedhje të lirë, farmacistë dhe operatorë të tjerë të Shërbimit Shëndetësor Kombëtar për “vaksinat e përditshme, duke mbajtur, në një ndërmjetës faza e tranzicionit e zhvillimit të planit, qendrat e vaksinimit janë plotësisht funksionale ”

Në një fazë të mëvonshme, në pritje të çdo kujtese të mëtejshme, do të jetë e nevojshme të vlerësohet mundësia e sjelljes së aktivitetit të vaksinimit sa më shumë që të jetë e mundur në shtratin e të gjitha strukturave të zakonshme të Shërbimit Kombëtar të Shëndetit, duke përfshirë të gjithë mjekët e përgjithshëm, pediatrit me zgjedhje të lirë, farmacistët dhe operatorët e tjerë të NHS, në mënyrë që të krijojnë një sistem të qëndrueshëm dhe të qëndrueshëm të vaksinimeve me kalimin e kohës, pa pasur nevojë të drejtoheni në masa emergjente ”,- shkruan Figliuolo.

Në hyrje të ftesës, Figliolo vëren se “numri i mjekëve të përgjithshëm, pediatërve me zgjedhje të lirë, farmacistëve dhe operatorëve të tjerë të NHS që kanë shprehur gatishmërinë e tyre për t’u bashkuar me fushatën e vaksinimit është tashmë i konsiderueshëm dhe do të lejonte një rritje të konsiderueshme të vaksinimit ditor, duke marrë parasysh vështirësitë kryesore logjistike që lidhen me shpërndarjen dhe ruajtjen e vaksinave.

Për zgjidhjen e tyre kontribuoi në mënyrë të konsiderueshme Urdhëresa e Ministrisë së Shëndetësisë të 20 majit “Gjurmueshmëria e kontejnerëve të shisheve të vaksinave”, e cila, në veçanti, lejon shitësit me shumicë dhe farmacitë lokale, kur kërkohet nga rajoni ose krahina autonome,për të mbajtur dhe transportuar në mënyrë të veçantë shishet e vaksinave në kontejnerët e siguruar nga farmacitë spitalore të institucioneve shëndetësore, të gjurmuara në mënyrë të përshtatshme duke vendosur një kod.

Kalimi gradual nga vaksinimet e kryera në qendrat e qendrave të vaksinimit në një sistem të ‘vaksinave të delokalizuara’, shumë më i përhapur dhe më i afërt me qytetarët, do të lejojë të përfundojë imunizimin e kategorive më të brishta, të mbi 80-të, të qytetarëve me bashkë-sëmundjet dhe lëvizshmëria e zvogëluar, ende e pa përgjuar plotësisht nga modaliteti aktual organizativ dhe që mund të arrihet në shtëpi dhe në çdo rast në vendet afër tij ”,– shkruan Figliuolo.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota paolo figliuolo vaksinimi ne itali paolo figliuolo vaksinimi ne itali

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë