LIVE UPDATES
Bota

Kosova përballë sfidave të varfërisë së skajshme

23 Maj 2021, 06:16 Nga DOSJA
Kosova përballë sfidave të varfërisë së skajshme

KOSOVË- Rexhep Mula nga fshati Gërdoc, rreth 30 kilometra larg kryeqytetit, çdo ditë në orën gjashtë të mëngjesit niset në një nga tregjet e Prishtinës, me karrocën e tij të dorës, që është edhe mjeti i punës së tij.

“Dal në treg çdo ditë, përveç nëse kam ndonjë punë diçka tepër të rëndë në shtëpi, përndryshe pa dalë këtu nuk bën”, thotë ai.

Në një ditë të mirë, ai fiton pesë deri në shtatë euro, ndërsa ka ditë që kthehet pa asnjë qindarkë. Me këtë punë, Rexhepi, mban familjen e tij 8 anëtarëshe.

“Fëmijët e mi, njëra është në klasë pestë, njëra në klasë të tetë, njëra në Podujevë filloi mësimin por nuk kisha me çka të paguaj dhe u detyrua ta ndërpresë. 15 euro kërkoheshin për pagesë mujore, në anën tjetër gruas më duhet t’i blejë ilaçe, pastaj disa harxhime të shtëpisë”, rrëfen ai.

Drejtori i Drejtorisë së Mirëqenies Sociale në Komunën e Prishtinës, Dren Kukaj, thotë se numri i familjeve që jetojnë në varfëri dhe të varura nga ndihma sociale në kryeqytet, sillet nga 1400 deri në 1600.

“Ka raste që janë më të rënduara sesa të tjerat, prandaj edhe janë të ndara në dy kategori. Ne brenda mundësive që i kemi pasur jemi munduar që t’u dalim në ndihmë këtyre rasteve. E mira është që krahasuar me numrin e përgjithshëm të popullsisë në Prishtinë numri nuk është i lartë, për dallim nga komunat tjera ku numri i familjeve që jetojnë nga asistenca sociale është shumë më i lartë”, thotë zoti Kukaj.

Rritja e mirëqenies dhe ulja e varfërisë janë shpallur në mesin e përparësive të qeverisë së Kosovës.

“Nuk do të lejojmë që të ketë asnjë qytetar në varfëri ekstreme në këtë mandatin tonë të parë, pra bëhet fjalë për ata 100 mijë qytetarë që jetojnë me më pak se një euro në ditë”, kishe deklaruar kryeministri Kurti gjatë prezentimit të programit qeverisës.

Njohësi i ekonomisë, Lekë Musa, në një bisedë për Zërin e Amerikës tha se aktualisht Kosova ka mundësi të zbusë varfërinë e skajshme.

“Mendoj se Kosova gjendet tani në një situatë mjaft të qëndrueshme fiskale dhe me një programim më të mirë të skemave sociale ndoshta do të mund të jetë e realizueshme eliminimi apo lehtësimi së paku ose zvogëlimi i varfërisë së skajshme në vend”, thotë ai.

Megjithatë, zoti Musa thotë se duhet kujdes i posaçëm në këtë proces dhe synim kryesor duhet të jetë punësimi, meqë dalja nga varfëria vetëm përmes skemave sociale ka rreziqet e veta.

“Këto skemat sociale shumë shpesh mund të shkaktojnë një efekt në ekonomi i cili është shumë i padëshirueshëm e që njihet si poverty trap dhe nënkupton që shtresat e ndryshme, sidomos rinia, për shkak të këtyre ndihmave sociale heziton apo e humb incentivën për të kërkuar punë apo së paku punojnë në një ekonomi të hirtë, nuk deklarohen, në mënyrë që të vazhdojnë të marrin këto ndihma apo skema sociale”, thotë zoti Musa.

Në Kosovë shkalla e lartë e papunësisë rrjedhimisht ka shkaktuar edhe rritje të shkallës së varfërisë në vend, ku 18 për qind e popullsisë jeton në varfëri, ndërsa mbi 5 për qind e saj në varfëri të skajshme, që i bie me më pak se dy dollarë në ditë.

Marrë nga VOA.

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

diaspora diaspora dren kukaj rexhep mula varferia ne kosove dren kukaj rexhep mula varferia ne kosove

Sondazh

Poll

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…