LIVE UPDATES
Bota

Lufta me Rusinë, çfarë ka ndodhur, zhvillimet më të fundit nga Ukraina

28 Mars 2022, 11:32 Nga DOSJA
Lufta me Rusinë, çfarë ka ndodhur, zhvillimet më të

UKRAINË- Ukraina ka ngadalësuar disa nga përparimet e Rusisë, por shumë qytete po goditen me raketa, tha një këshilltar presidencial. Forcat ruse vazhduan sulmet me raketa anembanë Ukrainës të dielën në mbrëmje, duke përfshirë qytetet Lutsk, Kharkiv, Zhytomyr dhe Rivne, tha një këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, ndërsa granatimet janë raportuar rreth periferisë së Kievit.

Ndërkohë, Zelensky tha se është gati të pranojë një status neutral, jo-bërthamor, si pjesë e një marrëveshjeje paqeje me Rusinë.

Këtu janë zhvillimet më të fundit:

Forcat ruse po tentojnë ‘korridorin’ rreth Kievit, thonë zyrtarët: Zëvendësministri i Mbrojtjes i Ukrainës tha të hënën se forcat ruse po përpiqeshin të krijonin një “korridor” rreth kryeqytetit ukrainas për të bllokuar rrugët e furnizimit, mes luftimeve të vazhdueshme rreth periferive të Kievit.

Sulmet ruse vazhdojnë:  këshilltari presidencial ukrainas Mikhail Podoliak tha se qytetet Lutsk, Kharkiv, Zhytomyr dhe Rivne ishin ndër  vendet e goditura nga raketat ruse të dielën. “Gjithnjë e më shumë raketa çdo ditë. Mariupol nën bombardimet e ‘tapetit’,” tha ai. “Rusia nuk ka më gjuhë, humanizëm, qytetërim. Vetëm raketa, bomba dhe përpjekje për të fshirë Ukrainën nga faqja e dheut.” Një shpërthim i fortë i ndjekur nga sirenat u dëgjua gjithashtu në Kiev herët të hënën, sipas ekipeve të CNN në terren.

Shumica e fitimeve ruse në zonën e Mariupolit janë në jug: Shumica e fitimeve ushtarake të Rusisë pranë qytetit port të Mariupolit janë në zonat jugore, sipas përditësimit të fundit të inteligjencës së Mbretërisë së Bashkuar. Më tej në raportin e saj, Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se nuk kishte “asnjë ndryshim të rëndësishëm në disponimet e Forcave Ruse në Ukrainën e pushtuar”.

Kremlini i shqetësuar nga komentet e Bidenit: Kremlini është i shqetësuar nga komentet e presidentit amerikan Joe Biden për presidentin rus Vladimir Putin, tha të hënën zëdhënësi Dmitry Peskov, duke shtuar se komentet e Bidenit do të vazhdojnë të monitorohen. Biden tha të shtunën se Putin “nuk mund tv qëndrojë në pushtet”. Biden dhe zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë më vonë u përpoqën të tërhiqeshin dhe të sqaronin komentet e Presidentit, duke shtuar se ai nuk po bënte thirrje për ndryshimin e regjimit në Rusi.

Bisedimet e paqes do të rifillojnë të martën: negociatat Rusi-Ukrainë janë vendosur të rifillojnë personalisht në Stamboll, tha të hënën ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov.  Zelensky tha në një video të postuar në mediat sociale se paqja dhe rivendosja e jetës normale janë qëllimet “e dukshme” të Ukrainës. “Sovraniteti dhe integriteti territorial i Ukrainës janë pa dyshim. Garancitë efektive të sigurisë për shtetin tonë janë të detyrueshme,” tha ai. Zelensky gjithashtu u tha gazetarëve të dielën se një status neutral jo bërthamor, për Ukrainën në formën e një “traktati serioz” ishte i pranueshëm si pjesë e një marrëveshjeje me Rusinë, por çdo marrëveshje do të duhej të hidhej në një referendum.

Ukraina premton “hetim të menjëhershëm” pas shfaqjes së videos:  Një video gati 6-minutëshe tregon se ushtarët ukrainas qëllojnë në gjunjë burra të cilët me sa duket janë të burgosur rusë gjatë një operacioni në rajonin e Kharkiv. I pyetur në lidhje me videon, një këshilltar i lartë presidencial, Oleksiy Arestovych, tha: “Qeveria po e merr këtë shumë seriozisht dhe do të ketë një hetim të menjëhershëm. Ne jemi një ushtri evropiane dhe ne nuk tallemi me të burgosurit tanë. Nëse kjo rezulton Për të qenë e vërtetë, kjo është sjellje absolutisht e papranueshme”. CNN nuk po e shfaq videon.

Putini vështron “skenarin korean”:  kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës tha se Putini mund të jetë në kërkim të ndarjes së Ukrainës në dy pjesë, si Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut. Brig. Gjenerali Kyrylo Budanov tha se operacionet e Rusisë rreth Kievit kishin dështuar dhe tani ishte e pamundur për ushtrinë ruse të rrëzonte qeverinë ukrainase. Lufta e Putinit tani ishte e fokusuar në jug dhe në lindje të vendit, tha ai. “[Forcat ruse] do të përpiqen të vendosin një vijë ndarëse midis rajoneve të papushtuara dhe të pushtuara të vendit tonë. Në fakt, kjo është një përpjekje për të krijuar Korenë e Veriut dhe të Jugut në Ukrainë,” tha ai.

LAJMI KRYESOR:LUFTA/ Ukraina zmbraps ushtrinë ruse, sot raund bisedimesh. Zelenskyy: Të gatshëm për paqe

(d.a/dosja.al)

 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi volodymyr zelensky lufta ukraine-rusi volodymyr zelensky

Sondazh

Poll
Bota 28 Mars 2022, 06:42

Ukraina rrëzon një raketë ruse në Kiev

UKRAINË– Një raketë ruse është rrëzuar nga ukrainasit, mbrëmë në orën 23:00 në Kiev. Autoritetet ukrainase thanë se zjarrfikësit u panë duke shuar nj...

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë