LIVE UPDATES
Bota

Shkrirja e dëborës zbulon trupat e braktisur të ushtarëve ruse në Ukrainë

28 Mars 2022, 10:14 Nga DOSJA
Shkrirja e dëborës zbulon trupat e braktisur të ushtarëve

Përgaditur nga Thomas Burgel CNN/ Lufta e nisur në Ukrainë nga Rusia, si të tjerat para saj, është një kujtesë e shpërfilljes së ushtrive ruse ndaj jetës njerëzore, veçanërisht asaj të civilëve të vrarë zjarri vdekjeprurës. Zbulon gjithashtu mënyrën e kalorësisë me të cilën ushtria ruse e trajton vdekjen madje edhe kur bëhet fjalë për ushtarët e vet.

I shëmtuar por i rëndësishëm, një artikull i botuar nga CNN përshkruan kështu sesi toka ukrainase u mbulua gradualisht me kufomat e ushtarëve rusë. Për disa rekrutë fatkeq të cilëve u fshihej natyra dhe realiteti i konfliktit para pushtimit, ata ranë në betejë, por u lanë pas nga vëllezërit e tyre. 

Sepse ishte e pamundur të merreshim me kufomat, por edhe sepse Rusia mohon vetë ekzistencën e këtyre të vdekurve.

“Ditët e para të buta dhe me diell të pranverës, në rajonin jugor të Mykolaiv, zbulojnë një realitet të ri dhe të errët: erën e të vdekurve,ndërsa bora shkrihet dhe toka shkrihet, trupat e ushtarëve rusë që mbulojnë peizazhin bëhen problem,”-shkruan Eliza Mackintosh për mediat amerikane. 

Një problem i tillë si guvernatori i rajonit, Vitaly Kim, u kërkoi bashkëqytetarëve të tij, por të traumatizuar nga humbjet e tyre, të vepronin dhe të shkonin dhe të merrnin këto trupa armik për t’i futur në thasë. “Ne nuk jemi kafshë, apo jo?”, thotë ai në një video të publikuar për vëmendjen e zgjedhësve të tij.

Duke transmetuar fotot e këtyre kufomave të braktisura aty për aty në CNN, Vitaly Kim shpjegon edhe për mediat amerikane se janë me qindra të tilla, kudo në territorin për të cilin ai është përgjegjës. Ai dëshiron të jetë në gjendje t’i vendosë këta trupa në morgje ose vende frigoriferike dhe të kryejë teste të ADN-së për t’i identifikuar.

Reuters gjithashtu raportoi së fundmi se autoritetet ukrainase po përdornin njohjen e fytyrës, nëpërmjet shërbimeve të start-up-it squfur Clearview Ai, për t’i vënë një emër këtyre kufomave anonime.

“Si shërbim për nënat e këtyre ushtarëve, ne publikojmë informacionin në rrjetet sociale në mënyrë që të paktën familjet të dinë se kanë humbur djemtë e tyre dhe t’i lejojmë ata të marrin trupat e tyre,shpjegoi në lidhje me këtë. Mykhailo Fedorov, ministri shumë aktiv përgjegjës për dixhitalin në qeverinë e Volodymyr Zelenskyy.

Sepse Rusia, i njeh humbjet e saj, por në një mënyrë tmerrësisht të nënvlerësuar. Më 25 mars, ajo pranoi vdekjen e 1,351 ushtarëve, disa ditë pas zbulimeve shumë të pavullnetshme dhe të fshira të tabloidit pro-Putin Komsomolskaya Pravda, i cili i tha asaj për 9,861 vdekje në luftime.

Sipas Kievit, janë më shumë se 15,000 ushtarë rusë që kanë vdekur në luftime, vlerësimet e vështira të vendeve perëndimore që e vendosin shifrën diku midis 7,500 dhe 15,000: rreze e lartë ose rreze e ulët, në të dyja rastet është e konsiderueshme.

Në kufirin me Bjellorusinë fqinje, aleate dhe vasal i Rusisë, Radio Evropa e Lirë raporton se baleti i ambulancave ruse që sjellin të plagosur nga fronti nuk njeh pauzë. Një raport nga “The Kyiv Independent” ndoqi një njësi ukrainase e ngarkuar me gjetjen e trupave të ushtarëve rusë, shpesh të paidentifikuar, në mënyrë që ata të shkëmbeheshin me të burgosur të gjallë.

Shumë herët në konflikt, dhe për të lënë përshtypje, Ukraina krijoi një faqe të quajtur 200rf.com dhe kanale të dedikuara në rrjetet sociale, në të cilat publikohen imazhe të të burgosurve ose të vdekurve për familjet e tyre, veçanërisht për qëllime identifikimi dhe propagande.

“Është shumë e vështirë të identifikosh të vdekurit sepse ata shpesh nuk kanë letra me vete, të cilat oficerët e tyre i marrin për t’i mbajtur në një kuti, ” i tha CNN menaxheri i 200fr.com Viktor Andrusiv. Nganjëherë ata vdesin nga shpërthime, zjarre dhe nuk mund të lexosh pllakën ku shkruhet numri i tyre, kështu që nuk ke asnjë informacion për trupin”.

“Problemi me këta trupa është vërtet i madh,” vazhdon ai, i shqetësuar për ardhjen e motit të mirë, temperaturat që e shoqërojnë atë dhe efektin që ato kanë tek kufomat e lëna në mes të natyrës. “Janë me mijëra të tillë. Para luftës moti ishte i ftohtë, ishte mirë, por tani nuk dimë çfarë të bëjmë me të, sepse rusët nuk i duan. Unë me të vërtetë nuk e di se çfarë do të bëjmë me ta në javët e ardhshme”.

LAJMI KRYESOR:LUFTA/ Ukraina zmbraps ushtrinë ruse, sot raund bisedimesh. Zelenskyy: Të gatshëm për paqe

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll
Bota 28 Mars 2022, 06:42

Ukraina rrëzon një raketë ruse në Kiev

UKRAINË– Një raketë ruse është rrëzuar nga ukrainasit, mbrëmë në orën 23:00 në Kiev. Autoritetet ukrainase thanë se zjarrfikësit u panë duke shuar nj...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni